Rím 4. apríla (TK KBS) Druhý deň národnej púte Slovákov v Ríme sa začal spoločnou púťou do Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, kde veriaci s biskupmi prešli svätou bránou a zúčastnili na slávnostnej svätej omši. Prišlo vyše štyritisíc slovenských pútnikov. V osobitnom posolstve zaznel aj pozdrav pápeža Františka.
Zdroje: VaticanNews / TV LUX

Foto: TK KBS, Peter Zimen
Svätá omša, na ktorej sa zúčastnili veriaci z celého Slovenska, bola chvíľou hlbokej duchovnej obnovy a spoločnej modlitby. Pútnici si tak mohli opäť pripomenúť svoju spätosť s univerzálnou Cirkvou a povolanie byť svedkami viery a nádeje vo svojom každodennom živote.
Ráno pútnici prešli pútnickým koridorom z Piazza Pia cez Via della Conciliazione a po absolvovaní bezpečnostnej kontroly prešli svätou bránou baziliky.
Hlavným celebrantom a kazateľom svätej omše pri oltári nad hrobom svätého apoštola Petra bol košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober. Koncelebrovali stovky ďalších kňazov. Nechýbalo vedenie Pápežského slovenského kolégia a ústavu sv. Cyrila a Metoda na čele s rektorom Pavlom Zvarom.

Foto: TK KBS, Peter Zimen
Pápež František slovenským pútnikom: Buďte pútnikmi nádeje
Zdroj: VaticanNews / TV LUX
Aj napriek rekonvalescencii sa pápež František duchovne spojil so slovenskými pútnikmi, ktorí sa zišli v Ríme pri príležitosti národnej púte počas jubilejného roka. Svoje posolstvo im odovzdal prostredníctvom Mons. Bernarda Bobera, predsedu Konferencie biskupov Slovenska, počas svätej omše vo Svätopeterskej bazilike.
„Veľmi som chcel byť prítomný medzi vami… ale som ešte stále v rekonvalescencii, a tak sa s vami spájam srdcom a modlitbou,“ prihovoril sa Svätý Otec veriacim na diaľku.
Pápež vo svojom posolstve zdôraznil význam púte ako znaku obnovy viery a svedectva nádeje, ktorá nezahanbuje (porov. Rim 5,5). „Vaša púť je konkrétnym znakom túžby obnoviť vieru, posilniť puto s Petrovým nástupcom a radostne svedčiť o nádeji,“ uviedol.
Veriacich povzbudil, aby sa nebáli výziev a s dôverou prijímali Boží plán: „Prijať jeho plán neznamená mať už všetky odpovede, ale dôverovať, že tam, kam nás vedie, nás aj predchádza svojou milosťou.“
Inšpiráciu ponúkol vo vzore Panny Márie, ktorá svojím „áno“ otvorila dvere vykúpeniu. „Aj naše jednoduché, ale úprimné ,áno’ sa môže v Božích rukách stať nástrojom na uskutočnenie niečoho veľkého“. Povzbudil tiež k synodálnemu postoju a otvorenosti voči Duchu Svätému: „Synodálnym štýlom počúvajte, čo Duch hovorí vašim cirkvám… objavujte v ňom iniciatívu Boha, ktorý vždy prekvapuje.“
Na záver zveril Slovensko pod ochranu Sedembolestnej Panny Márie, ktorú nazval „Matkou nádeje“ a udelil svoje požehnanie: „Srdečne žehnám vás všetkých, vaše rodiny a váš národ. Nezabudnite sa za mňa modliť.“

Foto: TK KBS, Peter Zimen
Predseda KBS: Naša nádej má meno – Ježiš Kristus
Ústrednou témou homílie arcibiskupa Bobera bola nádej – kľúčové slovo Jubilejného roka 2025.
„Vieme, že sprievodným heslom tohto Jubilejného roka je nádej. Svätý Otec podčiarkuje, že je to hodnota, ktorú svet dnes zvlášť potrebuje,“ povedal arcibiskup Bober. Vysvetlil, že život bez nádeje, a teda bez Boha, môže byť na prvý pohľad pohodlný, no v skutočnosti je „krátky, nenaplnený a mení sa na egoizmus, nepokoj a konflikty.“
Nádej má meno – Ježiš Kristus
Arcibiskup veriacim pripomenul, že nádej nie je abstraktný pojem, ale konkrétna osoba: „Naša nádej má meno. Je to Ježiš Kristus, ktorý nás utvrdzuje v tom, že jestvuje večný život, a preto náš pozemský život podľa Božieho slova má zmysel a má aj svoj cieľ.“
Zdôraznil, že nádej sa pretavuje do lásky a konkrétnych skutkov: „Obmäkčené srdce vie prosiť o odpustenie i odpustiť, má empatiu a zľutovanie s biednymi a slabými. Lebo toto je pravé ovocie našej nádeje a viery – láska k Bohu i blížnemu.“
Sila Petrovho vyznania a hodina skúšky
Pri spomienke na evanjeliové vyznanie apoštola Petra „Ty si Mesiáš, Syn živého Boha“ (Mt 16,16), arcibiskup poukázal na jeho trvalú hodnotu: „Toto vyznanie je pevným základom našej kresťanskej nádeje. Na tomto Petrovom vyznaní Ježiš postavil svoju Cirkev. Toto je skala, na ktorej Cirkev stojí dodnes.“
V druhej časti homílie pozval všetkých k vnútornej pripravenosti na „hodinu pravdy“, ktorá čaká každého: „Najdôležitejšia hodina nášho života bude hodina našej smrti. Tam sa pred Božou tvárou odkryje a ukáže všetko.“
Výzva k svedectvu a obetavosti
Arcibiskup Bober vyzval prítomných, aby nezabúdali svedčiť o hodnotách, ktoré chránia dôstojnosť života a posilňujú rodiny.
„Priznajme sa k hodnotám, ktoré upevňujú rodinný život a manželstvo muža a ženy.“ Zároveň pripomenul význam obety a služby druhým: „Zomierať sebe, odumierať vlastnému egoizmu kvôli druhej ľudskej osobe – to je najväčší výkon, aký môže podať aj dnešný moderný človek. Toto je ovocie nádeje.“
Na záver homílie zaznela výzva k modlitbe za vytrvalosť a vernosť až do konca: „Prosme už teraz Pannu Máriu, nech nám pomáha svojim príhovorom, aby sme dokázali pred Ježišom potvrdiť našu oddanosť, vernosť a obetavú lásku!“

Foto: TK KBS, Peter Zimen
Slávnosť sprevádzali slovenské zbory a štátni predstavitelia
Zdroje: VaticanNews / TV LUX
V závere liturgickej slávnosti sa prihovoril apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Prítomní boli aj slovenskí verejní činitelia. Delegáciu viedol prezident SR Peter Pellegrini so sprievodom. Prišli aj viacerí členovia vlády, veľvyslanec Slovenska pri Svätej Stolici Juraj Priputen a veľvyslankyňa Slovenska v Talianskej republike, Maltskej republike a Sanmarínskej republike so sídlom v Ríme Karla Wursterová.
Slávnosť vyvrcholila modlitbami za zdravie pápeža Františka a spevom pápežskej hymny V Sedmobrežnom kruhu Ríma. V Bazilike sv. Petra k liturgii hudobne prispeli Chorus Salvatoris z jezuitského kostola Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave, Katedrálny zbor sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach, Bratislavský chlapčenský zbor a Ondrej Kandráč. Svätú omšu priniesli v priamom prenose Televízia LUX, Rádio LUMEN, VaticanNews a STVR.
Brífing pre médiá po svätej omši
Po skončení svätej omše prezident Peter Pellegrini vyjadril radosť z výnimočnej atmosféry a silného duchovného zážitku.
„Som nesmierne šťastný, že sme dnes mohli absolvovať svätú omšu v samotnej Bazilike svätého Petra. Ako povedal pápežský nuncius – dnes Rím hovorí po slovensky. Sú tu tisíce pútnikov zo Slovenska a verím, že si domov odnesú to, čo je hlavným posolstvom tohto jubilejného roka – nádej,“ povedal prezident.
Pripomenul tiež symbolický význam samotného názvu Jubilejného roka.
„Po taliansky sa jubileum nazýva Pellegrini della Speranza – pútnici nádeje. To je pre mňa veľmi symbolické. Pevne verím, že si odtiaľto odnesieme nádej na lepší život, na väčší pokoj, na ukončenie vojen, ale aj nádej, že budeme viac tolerovať jeden druhého a staneme sa lepšími ľuďmi.“
Prezident zároveň poďakoval arcibiskupovi Boberovi za jeho službu a hlboké slová počas homílie.
„Ďakujem pánovi arcibiskupovi za to, že celebroval túto výnimočnú svätú omšu a za jeho slová. Som vďačný, že sme tu mohli byť spoločne ako pútnici nádeje.“
Arcibiskup Bober: Návrat k sebe je začiatkom zmeny
Mons. Bernard Bober, ktorý viedol slovenskú púť duchovne aj organizačne, na brífingu vyzval veriacich, aby sa púť stala začiatkom osobnej premeny.
„Baziliky a námestia poznáme, ale dôležité je, že tu kráčajú ľudia, ktorí chcú meniť svoje životy. Často si myslíme, že chyba je v iných – spoločnosť nás vedie k tomu, že 'všetci sú vinní, len ja nie'. Ale ako hovorí pápež – každý z nás je hriešnik a každý musí urobiť reflexiu svojho života.“
Zdôraznil, že púť nemá byť jednorazovým zážitkom, ale impulzom k hlbšiemu obráteniu.
„Rím môže byť začiatkom, ale zmena musí pokračovať aj doma. A každý musí pracovať sám na sebe. Možno padneme, ale vždy si musíme povedať: za každých okolností sa snaž byť dobrý.“
Svoje osobné posolstvo zhrnul do myšlienky svätého Jána XXIII.:
„Chcem byť dobrý za každú cenu, vždy a so všetkými. To je pre mňa výzva. A ak sa dá, ako povedal svätý Filip Neri – buďte dobrí, ak je to možné. Slovensko potrebuje dobrých ľudí.“
Vďaka pápežovi Františkovi: Bojovník srdca a viery
Predseda Konferencie biskupov Slovenska vyjadril vďaku aj Svätému Otcovi Františkovi, ktorý Slovákom adresoval duchovné posolstvo a vníma ich blízkosť.
„Svätý Otec nám ukazuje, ako sa žije v pokore a pravde. Vďaka mu za jeho pevnú vieru a za to, že aj napriek svojej chorobe a problémom v Cirkvi vedie túto loď s veľkým srdcom. Všíma si tých najzraniteľnejších, tých, ktorých svet často odtláča na okraj.“
Mons. Bober pripomenul aj lásku svätého Jána Pavla II. k Slovensku:
„Bol Slovan, rozumel nám, miloval nás. A keď sme po roku 1990 kráčali k slobode, veľmi nám fandil. Pápež František síce nepochádza z tejto oblasti, ale Slovákov má v srdci. Viem to, cítil som to pri každom osobnom stretnutí.“
Slovenská národná púť v Ríme pokračuje aj v ďalších dňoch návštevou ďalších bazilík a účasťou na jubilejnom slávení chorých a zdravotníkov. Vyvrcholí účasťou na jubilejnom slávení chorých, ktoré bude počas víkendu v Ríme a vo Vatikáne.