[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 04. 04. 2025   Meniny má Izidor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rektor Pápežského slovenského ústavu: Naše poslanie je byť miestom nádeje
P:3, 03. 04. 2025 09:00, ZAH



Foto: Peter Zimen


Rím 3. apríla (TK KBS) Pápežský slovenský ústav a kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme zohráva dôležitú úlohu v živote slovenských kňazov na štúdiách, pútnikov a akademických inštitúcií. Aké výzvy dnes stoja pred týmto historickým miestom? Ako sa mení pútnický život Slovákov v Ríme? Odpovede nájdete v rozhovore s rektorom Pavlom Zvarom pre Tlačovú kanceláriu KBS, ktorý poskytol krátko pred začiatkom Národnej púte Slovákov v Ríme. Dozviete sa, ako táto inštitúcia slúži duchovnej formácii, uchováva dedičstvo slovenského exilu a prispieva k jubilejnému roku Cirkvi.

Rozhovor s rektorom Pápežského slovenského ústavu a kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Pavlom Zvarom

Pán rektor, aké sú hlavné úlohy Pápežského slovenského ústavu a kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme?

Naša inštitúcia zastrešuje slovenskú duchovnú činnosť v Ríme, predovšetkým v spolupráci so Slovenskou katolíckou misiou. Hlavnou úlohou je starostlivosť o kňazov, ktorí sem prichádzajú na postgraduálne štúdiá. Poskytujeme im formačné zázemie potrebné pre ich štúdium i duchovný rast. Ďalšou dôležitou úlohou je sprevádzanie slovenských pútnikov, ktorí prichádzajú. Hoci neponúkame ubytovanie, poskytujeme im možnosť sláviť sväté omše, spoznať históriu ústavu a prehliadnuť si jeho priestory.
Významnou časťou našej činnosti je aj spolupráca s univerzitami, vedeckými centrami a múzeami, keďže v našom archíve uchovávame vzácne dokumenty slovenského katolíckeho exilu. Tento archív je dôležitý nielen pre slovenských historikov, ale aj pre zahraničných bádateľov. Okrem toho sa kňazi z ústavu podieľajú na pastorácii slovenských pútnikov a pomáhajú aj talianskym či medzinárodným komunitám v okolí.

Aké výzvy dnes stoja pred touto historickou inštitúciou?

Dejiny ústavu prešli rôznymi fázami. Po založení v roku 1963 tu fungovalo slovenské gymnázium, vydavateľstvo a podpora misií v zahraničí. Po roku 1989 sa mnohé tieto aktivity presunuli na Slovensko. Gymnázium sa premiestnilo, vydavateľskú činnosť prevzali slovenské katolícke vydavateľstvá a misijná starostlivosť prešla pod Konferenciu biskupov Slovenska.
Dnes sú našimi hlavnými úlohami starostlivosť o kňazov na štúdiách, sprevádzanie pútnikov a spolupráca so slovenskými vedeckými inštitúciami. To sú tri piliere, na ktorých stojí budúcnosť ústavu.

Ako sa ústav a kolégium podieľajú na aktivitách jubilejného roka?

Myslím si, že sme sa tejto úlohy dobre zhostili. Kňazi žijúci v ústave, momentálne ich je desať zo štyroch diecéz, sprevádzajú slovenských pútnikov po Ríme a poskytujú im duchovnú službu. Často ide o veriacich z ich vlastných farností, ale aj z iných častí Slovenska, ktorí nás žiadajú o pomoc pri organizovaní svätých omší či duchovných programov.
Pútnici prichádzajú aj k nám do ústavu, kde nachádzajú duchovné zázemie a môžu spoznať históriu tejto jedinečnej inštitúcie. Už od svojho vzniku je Slovenský ústav v Ríme miestom, ktoré reprezentuje našu Cirkev a národ pred svetom. V jubilejnom roku sa snažíme vytvárať priestor na duchovné povznesenie a prehĺbenie viery.

Spomínate pútnikov, ktorí prichádzajú zo Slovenska. Ako sa záujem o púte menil v priebehu rokov?

Pamätám si začiatok 90. rokov, keď sem prichádzali tisíce Slovákov. V tom čase, po páde komunizmu, bol veľký záujem spoznať Rím a jeho posvätné miesta. Po roku 2000 pri príležitosti Veľkého jubilea sme tiež zaznamenali vysokú účasť.
V rokoch 2016 až 2020 nás navštívilo približne 5000 pútnikov ročne. Po pandémii COVID-19 nastal mierny pokles, ale v súčasnosti sa počet pútnikov opäť zvyšuje. Každý týždeň k nám prichádza niekoľko autobusových skupín aj individuálni návštevníci. Hoci letecké spojenie či doprava v Ríme môžu byť pre pútnikov výzvou, keď sem prídu, odchádzajú posilnení a povzbudení. To je pre nás veľkou motiváciou pokračovať v tejto službe.

Rím, Pavol Zvara

Súčasťou tímu, ktorý vytvára zázemie v Slovenskom dome, sú aj rehoľné sestry. Akú úlohu zohrávajú?

Rehoľné sestry, ktoré u nás pôsobia, patria do Kongregácie milosrdných sestier svätého Vincenta de Paul – satmárok. V našom ústave slúžia od roku 1998 a nadväzujú na dlhoročnú tradíciu vincentiek, ktoré tu boli prítomné už od konca 60. rokov.
Ich starostlivosť o kňazov, pútnikov a návštevníkov vytvára skutočnú rodinnú atmosféru. Okrem toho sa venujú charitatívnej práci, pomáhajú ľuďom v núdzi, vrátane Slovákov, ktorí sa ocitli bez domova v centre Ríma. Ich služba je pre našu komunitu neoceniteľná.

Rektor Pápežského slovenského ústavu a kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme pozýva do „Slovenského domu“ v Ríme

Jubilejný rok má motto Pútnici nádeje. Čo pre vás osobne znamená nádej?

Žijem v tomto dome už 12 rokov a stále si uvedomujem, že bol postavený s nádejou, v nádeji a pre nádej. Keď ústav vznikal v 50. a 60. rokoch, pre Slovákov to bolo obdobie beznádeje – doma vládol komunistický režim a mnohí museli žiť v exile. A predsa sa podarilo vybudovať toto miesto, ktoré sa stalo semienkom nádeje a vyrástlo v mohutný strom.
Táto nádej sa prejavovala v podobe vydávania kníh, korešpondencie s veriacimi na Slovensku, organizovania duchovných stretnutí. Verím, že ústav zostane miestom nádeje aj do budúcnosti. Pápež František nás vyzýva, aby sme boli pútnikmi nádeje – a to neplatí len pre tento rok, ale pre celý život. Kresťanstvo je v podstate posolstvom nádeje, ktorú máme prinášať do sveta.
Naše spoločenstvo tu v Ríme zahŕňa aj talianskych veriacich, ktorí k nám chodia na nedeľné sväté omše. Aj oni tu nachádzajú zázemie a duchovnú posilu. To je dôkaz, že nádej nemá hranice a je darom pre všetkých.

Ďakujem vám za rozhovor a prajem vám i celému ústavu veľa tvorivej a duchovnej činnosti, ako aj veľa nádeje a otvorených dverí pre všetkých pútnikov.

Ďakujem veľmi pekne.



( TK KBS, kj, ml, pz; pz ) 20250403039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]