Vatikán 2. apríla (VaticanNews) 2005 – 2025, Cirkev si pripomína Jána Pavla II. a jeho nevypočuté slová proti vojne.
Uplynulo dvadsať rokov od soboty 2. apríla 2005, keď milióny ľudí po celom svete plakali nad smrťou svätého Jána Pavla II. O dve desaťročia neskôr si ho právom pripomíname ako veľkého obrancu života, ľudskej dôstojnosti a náboženskej slobody. Predovšetkým však zdôrazňujeme jeho antikomunizmus. Len málokto si však dnes spomenie na iné jeho prorocké učenia, ktoré sú obzvlášť aktuálne v tomto temnom okamihu dejín.
Prebiehal Jubilejný rok 2000 a značná časť sveta ešte stále prežívala akúsi eufóriu z údajného „konca dejín“, ktorý nastal po páde Berlínskeho múru. Zatiaľ čo v krajinách bývalého východného bloku začal namiesto obnovy viery dominovať konzum a sekularizácia, pápež z Poľska nechal priniesť na Námestie sv. Petra sochu Fatimskej Panny Márie a predniesol slová, ktoré vtedy nikto úplne nepochopil: „Ľudstvo je na rázcestí. Dnes má vo svojich rukách nástroje neslýchanej moci: môže premeniť tento svet na záhradu, alebo ho zmeniť na hromadu trosiek.“ O rok neskôr tragédia z 11. septembra opäť uvrhla Západ do strachu.
Ján Pavol II. sa už v roku 1991 postavil proti prvej vojne v Perzskom zálive a zostal opustený západnými lídrami, ktorí ešte dva roky predtým vyzdvihovali jeho zásluhy v krajinách východnej Európy. Pápež ešte dôraznejšie zopakoval svoje „nie“ vojne v roku 2003, keď niektoré západné krajiny na základe falošných dôkazov znova zaútočili na Irak. Pápež Wojtyła, už vtedy chorý a fyzicky poznačený Parkinsonovou chorobou, cítil povinnosť varovať „mladých“ lídrov, ktorí túto novú vojenskú kampaň viedli. Pripomenul im hrôzy poslednej svetovej vojny, ktoré on sám, starší Petrov nástupca, syn mučeníckeho národa, zažil na vlastnej koži. K pripravenému textu modlitby Anjel Pána vtedy spontánne pridal nasledujúci apel: „Patrím ku generácii, ktorá zažila druhú svetovú vojnu a prežila ju. Mám povinnosť povedať všetkým mladým, tým mladším ako ja, ktorí túto skúsenosť nemajú: ‚Nikdy viac vojnu!‘, ako povedal Pavol VI. pri svojej prvej návšteve OSN. Musíme urobiť všetko, čo môžeme!“
Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, keď je svet v plameňoch, keď štáty horúčkovito plnia svoje arzenály, keď propaganda vytvára atmosféru strachu a poplachu, aby ospravedlnila obrovské investície do zbraní, je potrebné pripomenúť tieto prorocké slová biskupa Ríma, ktorý prišiel „z ďalekej krajiny“. Slová, ktoré dnes zaznievajú ústami jeho nástupcu, rovnako osamoteného v snahe zastaviť šialenstvo vojny.
Andrea Tornielli – Vatican News
Preklad Martin Jarábek