Vatikán 2. apríla (VaticanNews) V utorok 1. apríla sa v Ríme slávilo 175. výročie jezuitského časopisu La Civiltà Cattolica. Stretnutie, na ktorom bol prítomný štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a taliansky prezident Sergio Mattarella, otvorilo posolstvo Svätého Otca Františka. Kard. Parolin v príhovore pripomenul, že je to periodikum, ktoré je „vždy podporované pápežmi“ a „v súčasnosti s odvahou otvára nové cesty“, aby ohlasovalo „znamenia nádeje vo svete, ktorý ich potrebuje“.
V posolstve, ktoré bolo podpísané 17. marca v nemocnici Gemelli a adresované členom redakcie historického a kultúrneho časopisu Spoločnosti Ježišovej, pápež František píše, že je to 175 rokov sprevádzania mnohých generácií „v priateľskej prítomnosti“ a ponúka „užitočné indície pre interpretáciu svetových udalostí vo svetle viery“. Podľa jeho slov sú to roky „inteligentnej služby Svätej stolici a Cirkvi“ v „prísnom rešpektovaní pravdy dávajúc priestor konfrontácii a dialógu“.
Dobrá žurnalistika a poslušná miernosť
Je to jeden z najstarších časopisov, ktoré stále vychádzajú. Zrodil sa 6. apríla 1850 z podpory pápeža blahoslaveného Pia IX. v pohnutom období európskych krajín. Odvtedy sa La Civiltà Cattolica stala nástrojom na čítanie a interpretáciu dejín, politiky, kultúry, vedy a umenia vo svetle kresťanskej viery, v súlade s postojmi pápeža a Svätej stolice.
V posolstve pápež František povzbudzuje k pokračovaniu tejto práce „s radosťou, prostredníctvom dobrej žurnalistiky, počúvaním všetkých hlasov a stelesnením tej poslušnej miernosti, ktorá je dobrá pre srdce“.
Na slávnostnom stretnutí boli aj kard. José Tolentino de Mendoça, prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, kard. George Koovakad, prefekt Dikastéria pre medzináboženský dialóg, ale aj arcibiskup Paul Richard Gallagher, vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami a jezuitský páter Antonio Spadaro, ktorý bol viac ako desať rokov redaktorom časopisu. Súčasný šéfredaktor páter Nuno da Silva Gonçalves, spolu s pátrom Arturom Sosom, generálnym predstaveným Spoločnosti Ježišovej, sa prihovorili na tému histórie časopisu, pričom zdôraznili jeho súčasnú redakčnú a digitálnu obnovu. Pripomenuli tiež, že časopis sa rozšíril o nové vydania v siedmich rôznych jazykoch. Vďaku za prácu časopisu vyjadril v príhovore aj Andrea Riccardio, zakladateľ Komunity Sant'Egidio, pričom uviedol, že tento časopis „nezaváňa starobou“ - ako to dokazuje aj najnovšie číslo s aktuálnymi témami -, ale „že práve v jeho dlhovekosti je jeho sila“.
Ocenenie časopisu pápežmi
Kard. Parolin na stretnutí zrekapituloval zrod, život a vývoj tohto „jezuitského projektu“, ktorý bol od začiatku nástrojom ‚popularizácie‘ a „kresťanskej formácie“, schopným „pomôcť čitateľom získať kresťanský pohľad“. Ako ďalej zdôraznil štátny sekretár, „identita, ktorá sa zachovala dodnes,“ má „úzke spojenie s pápežom“, pretože „sprevádzala a sprevádza pápežské učenie v jeho rôznych formách, šíri ho, interpretuje a sprístupňuje“. A dokonca aj pápeži, - dodal kardinál, „sprevádzali“ žiadosťami a návrhmi prácu časopisu, ktorý sa po rokoch neústupnosti a kontroverzií stal cennou platformou pre pochopenie Druhého vatikánskeho koncilu. Práve sv. Ján XXIII. požiadal otca Roberta Tucciho, vtedajšieho riaditeľa, aby časopis sprevádzal prácu koncilu. Kard. Parolin pripomenul aj ocenenie časopisu pápežmi sv. Jánom Pavlom II., Benediktom XVI. a samozrejme pápežom Františkom.
Salvatore Cernuzio, Miroslava Holubíková – Vatican News