Taliansko 31. marca (TK KBS) V dňoch 26. – 27. marca sa v Taliansku konalo jarné zhromaždenie biskupov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). Hlavnou témou stretnutia bolo povolanie Európskej únie v súčasnom období, v ktorom EÚ čelí mnohým výzvam. Generálny sekretár COMECE P. Manuel Barrios počas tohto zhromaždenia vysvetlil základy poslania Európskej únie a varoval pred pokračujúcou sekularizáciou, ktorá zatieňuje kresťanské hodnoty, na ktorých bola Únia postavená.
Poslanie Európskej únie: Mier a ľudské práva
Barrios zdôraznil, že vrodeným poslaním Európskej únie je zaručiť mier na kontinente i vo svete. Ako španielsky kňaz vysvetlil, že EÚ vznikla po druhej svetovej vojne ako projekt zmierenia a jej hlavnou úlohou je obhajovať a podporovať ľudské práva, ktoré sú zakotvené v európskych zmluvách.
Sekularizácia: Vzďaľovanie sa od kresťanských hodnôt
Barrios tiež upozornil na pokračujúci trend sekularizácie v Európe, ktorý, podľa neho, vedie k oslabeniu základných kresťanských hodnôt. „Sekularizácia spôsobuje, že sa ľudia vzďaľujú nielen od transcendencie, ale aj od seba samých, pretože oboje je prepojené,“ povedal. Podľa Barriosa je táto strata povedomia o kresťanských korenoch Európy niekedy zámerná: „Tieto hodnoty sú zatienené, pretože o nich neexistuje povedomie alebo si ich ľudia nechcú uvedomovať.“
Európska kultúrna identita a kresťanské korene
Generálny sekretár COMECE pripomenul, že hodnoty, ktoré formovali Európsku úniu, nie sú len politickým konštruktom, ale sú neoddeliteľnou súčasťou európskej kultúrnej identity. „Európska únia sa nezrodila len zo zemepisného vymedzenia, ale aj z hlbokého duchovného dedičstva,“ vysvetlil Barrios. Zdôraznil, že je dôležité pripomínať a udržiavať tieto hodnoty, ktoré boli základom pre vznik a rozvoj Európy.
Potrebné svedectvo laikov a cirkevných spoločenstiev
Aby Cirkev mohla čeliť výzvam, ktoré na ňu kladie sekularizácia a súčasná kultúra, Barrios vyzdvihol význam osobného svedectva laikov v Európe. Okrem toho zdôraznil úlohu Cirkvi a cirkevných spoločenstiev, ktoré by mali byť viditeľné a aktívne vo verejnom živote. „K Cirkvi patrí úloha ukazovať Krista svetu prostredníctvom svedectva, ktoré je viditeľné a prítomné,“ dodal.
Nová evanjelizácia a dialóg s modernou kultúrou
Podľa Barriosa je nevyhnutné, aby Cirkev pokračovala v evanjelizácii a vedela viesť dialóg so súčasnou kultúrou. Upozornil na potrebu prispôsobiť sa moderným výzvam a komunikovať kresťanské hodnoty spôsobom, ktorý bude relevantný v súčasnom svete.
Obrana Európy a jej poslanie v oblasti bezpečnosti
Čo sa týka vojenských a obranných otázok v Európe, P. Barrios zdôraznil, že biskupi považujú za správne a oprávnené, aby Európa premýšľala o svojej obrane a bezpečnosti v čase, keď je svet plný neistôt a konfliktov. „Áno, Európa musí myslieť na svoju obranu, ale nesmieme zabúdať, že konečným cieľom je mier,“ upozornil. Európa musí podľa neho venovať náležitú pozornosť udržaniu pokoja a stability, pričom sa nesmie odkloniť od svojho pôvodného poslania – byť nositeľom mieru.
Spolupráca Cirkvi s európskymi inštitúciami
V tejto súvislosti Barrios apeloval na potrebu silnejšej spolupráce medzi Cirkvou a európskymi inštitúciami. Cirkev musí podľa neho byť aktívnym a počúvaným hlasom pri riešení výziev, akými sú konkurencieschopnosť, konflikty, udržateľnosť a migrácia. „Hlas Cirkvi musí byť v Európe počuť,“ zakončil Barrios.
Na jarnom zhromaždení COMECE sa zúčastnili biskupi, politickí predstavitelia, odborníci a zástupcovia Vatikánu, vrátane kardinála Pietra Parolina a arcibiskupa Richarda Gallaghera, ktorí sa spoločne zamýšľali nad výzvami, ktoré čakajú Európu v nadchádzajúcich rokoch. Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.
Zdroje: Aciprensa/Cirkev.cz