Cinobaňa 29. marca (TK KBS) V sobotu 29. marca 2025 sa slávilo Jubileum učiteľov a katechétov Rožňavskej diecézy. V tento deň putovali učitelia a katechéti do diecéznej svätyne Božieho milosrdenstva v Cinobani. Program sa začal modlitbou svätého ruženca. Následne jubilejnú svätú omšu slávil rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, spolu s kňazmi, ktorí sprevádzali učiteľov a katechétov.
Pastier diecézy na začiatku poďakoval všetkým prítomným za ich službu, a napomenul, že byť učiteľom nie je len zamestnanie, ale i povolanie. Učiteľ ako i katechéta, má s pokorou brať miesto tam, kde bol poslaný. Miesto, kde sme, si pre nás vybral sám Boh. Ďalej zdôraznil, že práve oni sa majú podieľať na učiteľskom úrade Cirkvi, keď cez svoje povolanie prinášajú hodnoty evanjelia svojím žiakom.
Povzbudil všetkých prítomných, aby ako učitelia neprestávali byť nosičmi sprostredkovania viery, či na katolíckej alebo štátnej škole. Cieľom života je spoločne s Nebeským Otcom v nebi. A práve tento jubilejný rok je príležitosťou obnoviť si svoj vzťah s Ním. Spomenul i svojho predchodcu diecézneho biskupa a mučeníka Michala Bubniča (1877 – 1945), ktorý sa zaslúžil o rozvoj školstva v diecéze.
Pripomenul, ako ho 9. januára 1945 štvorčlenná skupina partizánov v noci vyvliekla bezbranného biskupa Bubniča spolu s jeho generálnym vikárom dr. Róbertom Pobožným do pivnice a oznámili im, aby sa pripravili na smrť. Biskupa a jeho vikára mučili približne hodinu, psychicky ich týrali na zime, nakoniec ich však poslali domov.
Biskup Michal Bubnič sa už z mučenia a nervového otrasu nikdy nespamätal, zomrel 22. februára 1945 v rožňavskej nemocnici. Zostal verný, svojmu povolaniu pastiera a učiteľa evanjelia, do konca. „Za domácu úlohu“, v uvodzovkách, otec biskup Stanislav, dal učiteľom a katechétom naštudovať si životopis sv. Františka de Salle, ktorý sa zaslúžil o rozvoj katolíckeho školstva vo svojej dobe a môže byť inšpiráciou i pre dnes.
Po obede nasledovala prednáška doc. Róberta Sarku, Exodus – ako púť učiteľov a katechétov v jubilejnom roku, kde docent podnietil prítomných, aby prinášali nádej do života svojich žiakov. Nech sami pamätajú na cieľ – nádej večného života, a nech kresťanskú čnosť nádeje sprostredkujú okoliu, kde sami sa nachádzajú. Silu k tomu nech čerpajú zo stretnutia s Kristom v Eucharistii a Svätom písme.
Riaditeľ diecézneho katechetického úradu Jozef Bednárik pripomenul vo svojej prednáške učiteľom a katechétom zmysel odpustenia v tomto jubilejnom roku. Nech oni sami prví dokážu odpustiť krivdy, a s pomocou Božej milosti, nech sám Boh ako Otec milosrdenstva, takto naplní ich srdcia pravým pokojom.
Podujatie pokračovalo modlitbou adorácie pred Ježišom prítomným v Eucharistii, kde mohli všetci priniesť svoje bolesti, starosti, ale aj radosti a poďakovania. Záver patril modlitbe Korunky Božieho milosrdenstva, a pastier diecézy dal eucharistické požehnanie, informoval Marián Tomašov, koordinátor pastoračnej činnosti v Rožňavskej diecéze.