[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 02. 04. 2025   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi EÚ prijali na zhromaždení COMECE vyhlásenie o nádeji pre Európu
P:3, 29. 03. 2025 09:00, ZAH



Foto: COMECE


Taliansko 29. marca (TK KBS) Biskupi Európskej únie sa stretli v Nemi (Taliansko) od 26. do 28. marca 2025 na jarnom plenárnom zhromaždení COMECE. Po sérii dialógov s predstaviteľmi Vatikánu, EÚ a akademickej obce vydali vyhlásenie s názvom Pozerať sa na Európu s nádejou. Dokument zdôrazňuje potrebu, aby Európska únia pôsobila ako „zjednotená, dôveryhodná a integrujúca sila“ v susedstve aj vo svete.

Vyhlásenie biskupov upozorňuje na narastajúce globálne napätie spôsobené izolacionizmom a prehlbujúcimi sa rozdielmi, ktoré podkopávajú multilateralizmus a demokratické princípy. Tieto faktory vedú k súťaženiu a násilným konfliktom, často v rozpore s medzinárodným právom. Biskupi zároveň uznávajú potrebu silnej európskej obrany, pričom zdôrazňujú, že akékoľvek investície do obrany nesmú ohroziť úsilie o ochranu ľudskej dôstojnosti, spravodlivosť, rozvoj a starostlivosť o stvorenie.

Diskusie s významnými osobnosťami

Zhromaždenie otvoril v stredu 26. marca kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, ktorý varoval pred rizikami nacionalistických politík a vyzval na dialóg ako jedinú cestu k riešeniu konfliktov. Vo štvrtok biskupi diskutovali s profesorom Mariom Montim o výzvach európskej konkurencieschopnosti a budúcnosti transatlantických vzťahov. Popoludní sa stretli s Mons. Paulom Richardom Gallagherom, ktorý poukázal na eróziu multilateralizmu a dôležitosť jednoty v rámci EÚ. V piatok zhromaždenie privítalo Mons. Giuseppeho Baturiho a bývalého talianskeho premiéra Paola Gentiloniho. Témy diskusií zahŕňali európsku obranu, ekonomické výzvy a potrebu „európskeho prebudenia“.

Posolstvo pre pápeža Františka

Biskupi COMECE poslali Svätému Otcovi odkaz, v ktorom vyjadrili svoju blízkosť v čase jeho choroby a ubezpečili ho o svojich modlitbách. Počas zhromaždenia sa konali aj viaceré duchovné aktivity, vrátane púte k Svätej bráne v Bazilike sv. Petra a slávenia svätých omší. Na zhromaždení COMECE sa ako pozorovatelia pridali Latinská cirkev Ukrajiny a Grécko-katolícka cirkev Ukrajiny. Pripojili sa tak k už existujúcim pozorovateľom, ako sú biskupské konferencie Švajčiarska, Škótska, Anglicka a Walesu. Nasledujúce plenárne zhromaždenie COMECE sa uskutoční v Bruseli od 1. do 3. októbra 2025.

PLNÉ ZNENIE vyhlásenia

Hľaďme na Európu s nádejou

My, biskupi zastupujúci biskupské konferencie 27 členských štátov Európskej únie, sme sa zišli na jarnom plenárnom zhromaždení COMECE v talianskom Nemi a prijali sme nasledujúce vyhlásenie:

Zhromaždení v tomto jubilejnom roku ako pútnici nádeje, si s hlbokým znepokojením všímame, ako sa svet rúti do nebezpečnej špirály. Nárast globálneho napätia, podnecovaný rastúcim izolacionizmom a prehlbovaním priepastí, podkopáva multilateralizmus a oslabuje demokratické princípy. Táto kombinácia má tiež za následok bezohľadnú konkurenciu ako i násilné konfrontácie, ktoré sa často dejú v hrubom porušovaní medzinárodného práva. Prebiehajúca vojna proti Ukrajine a neistota, ktorej ukrajinský ľud čelí vo svetle nedávnych geopolitických udalostí je obzvlášť tragickým pripomenutím tejto veľmi znepokojujúcej reality, ktorá je tiež poznačená mnohými násilnými konfliktmi a situáciami nestability po celom svete.  

Ako kresťania veríme v Ježiša Krista, ktorý je našou Nádejou, a preto nachádzame útechu v jeho slovách: „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam“ (Jn 14, 27).

Pripomínajúc si významné výročia v tomto roku – 80. výročie konca druhej svetovej vojny, 75. výročie Schumanovej deklarácie a 50. výročie Helsinského záverečného aktu – vyzývame európskych a svetových lídrov, aby sa opäť nechali inšpirovať duchom týchto historických udalostí a hodnotami, ktoré ich charakterizovali. Tieto významné míľniky sú svedectvom aj pre našu dobu o tom, ako dialóg a spolupráca – podporujúce tvorivé úsilie o pokoj a zakorenené v zdieľaných hodnotách ľudskej dôstojnosti, solidarity, demokracie a spoločného dobra – môžu posilniť jednotu a pomôcť prekonať konflikty.

V týchto búrlivých a nestabilných časoch sa mnohí obracajú na Európu, a predovšetkým na Európsku úniu, v nádeji, že preukáže líderstvo. Spolu s pápežom Františkom aj my vidíme v Európe „prísľub pokoja“ a „zdroj rozvoja“ pre ňu samotnú ako i pre celý svet.

Zdieľame potrebu silnej Európskej únie, ktorá bude schopná chrániť v týchto neistých časoch nielen svojich občanov, ale aj hodnoty, ktoré sú vyznávané v Európe ako i po celom svete. Veríme však, že pôvodné poslanie EÚ je byť projektom mieru. Akékoľvek nevyhnutné, proporcionálne a adekvátne investície do európskej obrany preto nesmú ísť na úkor snáh o podporu ľudskej dôstojnosti, spravodlivosti, integrálneho ľudského rozvoja a starostlivosti o Stvorenie. Efektívne kontrolné mechanizmy a pevný záväzok k diplomacii sú nevyhnutné na zabránenie nebezpečným pretekom v zbrojení, ktoré by neprispeli k budovaniu pokoja, ale slúžili by len obchodným záujmom.

V reakcii na súčasné zmeny v globálnej ekonomike a v geopolitickej situácii, uznávame úsilie EÚ o zvýšenie jej konkurencieschopnosti a kapacity pre samostatné konanie. Zároveň však naliehavo žiadame, aby tieto snahy neoslabovali historický záväzok EÚ k solidarite, najmä s najzraniteľnejšími regiónmi sveta, ako aj s tými, ktorí trpia chudobou alebo hľadajú útočisko. Tieto iniciatívy by tiež nemali ohroziť kredibilitu EÚ ako globálneho lídra v podpore ľudských práv, sociálnej spravodlivosti a environmentálnej udržateľnosti. V čoraz viac polarizovanom medzinárodnom prostredí zdôrazňujeme význam zachovania dlhoročných partnerstiev a aliancií, pričom podporujeme snahy o spustenie nových procesov dialógu a spolupráce.

Napriek tomu, že je v súčasnosti Európska únia ťažko skúšaná, je našou nádejou, že aj naďalej zostane verná svojim základným princípom a bude konať ako jednotná, dôveryhodná a integračná sila pre okolité štáty ako i pre celý svet.

V tomto období pôstu, keď sa kresťania pripravujú na Veľkú noc –  na sviatok nádeje a obnovy – zverujeme Európu osobitným spôsobom Zmŕtvychvstalému Pánovi Ježišovi a prosíme o príhovor Pannu Máriu, Kráľovnú pokoja!

Poznámka: Schválené zhromaždením COMECE v talianskom Nemi 28.marca 2025

Zdroj: COMECE / Vyhlásenie preložil Marek Mišák



( TK KBS, co, ml; pz ) 20250329001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]