Bratislava 24. marca (TK KBS) Madagaskar zažíva rast Cirkvi, a mnoho mladých mužov prejavuje povolanie stať sa kňazmi alebo rehoľníkmi. Z dôvodu nedostatku priestoru na súčasných seminároch sa rozhodli postaviť nový seminár, ktorý bude miestom formácie budúcich kňazov. Výstavbu koordinuje slovenský vincentín P. Jaroslav Jaššo CM, ktorý v rozhovore priblížil detaily tohto dôležitého projektu.
Výstavba seminára sa zatiaľ nezačala, no projekt je už v pokročilom štádiu plánovania. Podľa slov P. Jašša záleží všetko na získaní potrebných finančných prostriedkov. „Predpokladáme, že seminár by mohol byť dokončený v priebehu jedného až dvoch rokov, ak sa nám podarí získať potrebné financie. Zatiaľ však stále hľadáme podporu,“ uviedol P. Jaššo, ktorý sa stará o koordináciu celého procesu.
Seminár bude postavený v meste Fianarantsoa, neďaleko už existujúceho interdiecezného seminára, kde sa vzdelávajú aj slovenskí seminaristi. Kapacita nového seminára bude 150 miest a jeho prevádzku zabezpečí Misijná spoločnosť svätého Vincenta de Paul, konkrétne provincii vincentínov na Madagaskare. „Rektor seminára bude menovaný provinciálom, ktorý bude zodpovedný za duchovný a vzdelávací rozvoj nových bohoslovcov,“ doplnil P. Jaššo. Podľa neho bude seminár nielen miestom vzdelania, ale aj duchovného rastu, ktorý bude nevyhnutný pre ďalší rozvoj miestnej Cirkvi.

Na Madagaskare je veľký záujem o duchovné povolania. P. Jaššo potvrdil, že v prvých rokoch sa očakáva, že seminár prijme aspoň 40 až 50 nových bohoslovcov, pričom tento počet by mohol postupne rásť. „Rast Cirkvi na Madagaskare je veľmi pozitívny, ale z dôvodu nedostatku priestoru môžeme prijímať len obmedzený počet kandidátov,“ povedal P. Jaššo, ktorý zdôraznil, že projekt seminára je kľúčovým krokom v podpore mladých mužov, ktorí sa rozhodli venovať svoj život Cirkvi.
Financovanie výstavby seminára je zabezpečované rôznymi katolíckymi organizáciami, diecézami, misijnými organizáciami a individuálnymi darcami. „Veriaci môžu podporiť tento projekt modlitbou, finančnou pomocou alebo organizovaním benefičných podujatí,“ vyzval P. Jaššo. Okrem toho sa hľadá aj dlhodobá podpora prostredníctvom darcovských aktivít, ako je pravidelná podpora alebo „Adopcia seminaristu“, ktorá umožní udržateľné financovanie seminára aj v budúcnosti.
Tento projekt je len jednou z mnohých iniciatív, ktoré vincentíni realizujú na Madagaskare. Okrem výstavby seminára sa zameriavajú na misie medzi chudobnými, pastoráciu, vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť. „Naša hlavná úloha je evanjelizácia chudobných a výchova diecéznych kňazov, čo je veľmi dôležité pre rozvoj Cirkvi v tomto regióne,“ dodal P. Jaššo.
Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul pôsobia na Madagaskare od roku 1648 a stále sa rozrastá, čo sa prejavuje nárastom počtu seminaristov. V súčasnosti je však školské zariadenie pre seminaristov nevyhovujúce, pretože pôvodné budovy z roku 1990 nezvládajú narastajúci počet študentov a ich základné potreby v oblasti bezpečnosti a vzdelávacieho prostredia.
Podrobný návrh zahŕňa výstavbu novej budovy s rozlohou 4 788 m², ktorá bude pozostávať z dvoch študovní, kaplnky, kancelárií pre formátorov, jedálne, práčovne a 150 izieb pre seminaristov. Projekt je navrhnutý s dôrazom na trvalo udržateľné praktiky a využitie miestnych materiálov, čím sa podporí aj miestna ekonomika. Celkové náklady na projekt sú odhadované na 1 587 690 USD, pričom hlavná časť nákladov zahŕňa stavebné práce a vybavenie budovy. Prvotné investície pokryjú výstavbu a zariadenie budovy, zatiaľ čo každoročné prevádzkové náklady sa vyšplhajú na 233 600 USD.