Bratislava 24. marca (TK KBS) Ak by sme dostali otázku, čo je to mediácia, odpoveď by znela – mediácia (z lat. mediare = byť uprostred) označuje spôsob riešenia konfliktov a sporov, ktorého cieľom je dohoda. V širšom zmysle slova je mediácia aktivita, v ktorej neutrálna tretia osoba, prostredník, mediátor, pomáha dvom, prípadne viacerým stranám v konflikte/spore dospieť k dosiahnutiu súhlasu.
Ak teda vieme mediáciu definovať, prečo je potrebné ju študovať? Odpovedá jeden zo spolutvorcov nového študijného programu Náboženská a kultúrna mediácia na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity, dominikán a historik Gabriel Peter Hunčaga.
Prečo je potrebné vytvoriť nový študijný odbor s takýmto zameraním?
Už dávno v minulosti sa v rôznych historických obdobiach hľadali vhodné nástroje na zmiernenie spoločenského napätia a konfliktných javov, ktoré negatívne ovplyvňujú celú populáciu. Inak tomu nie je ani v súčasnosti.
Naša Teologická fakulta je prvá, ktorá chce túto vzácnu a dejinami odskúšanú skúsenosť ovplyvnenú kresťanským étosom preniesť do akademického prostredia v podobe samostatného študijného programu. Jeho ambícou je dopomôcť absolventom k tomu, aby nadobudli potrebné teoretické poznatky a praktické zručnosti, ktorými budú schopní prostredníctvom mediácie prispievať k zmiereniu a riešeniu konfliktov. Na našej fakulte bol už v roku 2022 otvorený iný bakalársky program Counseling v odbore sociálna práca, zameraný na sprevádzanie ľudí v náročných životných situáciách. Teraz prichádzame s novinkou v odbore teológia, zameranou špecificky na vedenie dialógu. Zároveň sme vytvorením študijného programu chceli odpovedať aj na výzvy v práve prebiehajúcom jubilejnom roku, ktorého hlavnou témou je nádej na zmierenie.
Potrebuje naša spoločnosť takýto odbor?
Podľa nás určite áno. To bol aj hlavný dôvod, prečo celý náš tím takmer rok intenzívne pracoval na tom, aby Náboženská a kultúrna mediácia mohla úspešne prejsť celým akreditačným procesom. Ten sme šťastne ukončili práve teraz v marci a od najbližšieho akademického roka 2025/2026 bude možné mediáciu na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity oficiálne študovať. Veríme, že prispeje k hlbšiemu pochopeniu hodnôt a postojov jednotlivých skupín v našej polarizovanej spoločnosti, čím vytvorí solídny podklad k hľadaniu tak veľmi potrebného zmierenia a tam, kde to bude len trochu možné, aj k vzájomnej spolupráci. Priznám sa, že ja sám by som sa o štúdium takto profilovaného odboru intenzívne zaujímal. Študujúcim v ňom ponúkneme jedinečnú možnosť vzdelávať sa v oblasti dialógu, riešenia konfliktov a sprostredkovania porozumenia medzi jednotlivcami, náboženskými komunitami a rôznymi kultúrami.
Čo ponúka štúdium záujemcom a kde môžu nájsť uplatnenie?
Počas prípravy obsahu samotného štúdia (opis študijného programu) sme vychádzali z rôznych modelových situácií, z analýzy ktorých nám vyplynula narastajúca potreba odborníkov, ktorí vedia citlivo sprostredkovať dialóg. Naša fakulta je od samého vzniku miestom stretávania rôznych rehoľných spiritualít, ktoré majú stáročné skúsenosti s hľadaním a uplatňovaním nástrojov na zmierenie a mediáciu ako takú.
Inšpirovaní tým najlepším, čo duchovné dejiny reholí v tomto smere ponúkajú, sme sa rozhodli toto bohaté dedičstvo spojiť s výzvami dneška. Štúdium trvá tri roky a je rozdelené do tematických blokov: 1. ročník – Človek a sebapoznanie (zameranie na identitu, hodnotové výzvy a osobnostný rozvoj ako základy mediácie). 2. ročník – Spoločnosť a dialóg (dôraz je kladený na riešenie konfliktov, efektívnu komunikáciu a facilitáciu skupinových procesov) a napokon 3. ročník – Spiritualita a zmierenie (etika mediácie, hľadanie zmyslu a spirituálne aspekty dialógu).
Komu je tento odbor určený?
Každému, kto má záujem absolvovať pestro vyskladanú akademickú formáciu opierajúcu sa o kresťanskú hodnotovú orientáciu, ktorá je úzko spojená s osvojením si praktických zručností na posilnenie mediátorských schopností. V samotnom akademickom profile (študijný plán) sú predmety z oblasti teológie, filozofie, práva, psychológie či histórie. Študijný program je flexibilný, vhodný aj pre pracujúcich, rehoľníčky či rehoľníkov. V každom semestri budú dva týždne výučby prebiehať prezenčne na našej Teologickej fakulte v centre Bratislavy a zvyšok bude online. Praktická časť sa uskutoční v partnerských organizáciách (farnosti, komunity, spoločenstvá či UPC). Absolventi získajú akademický bakalársky titul (Bc.) a nájdu uplatnenie v pastoračnej službe, v moderovaní dialógu pri riešení vnútorných konfliktov, vo verejnej správe, ako mediátori v školách, úradoch či samospráve, prípadne v neziskovom sektore v rámci interkultúrneho dialógu a inklúzie. Vylúčiť nemožno ani firmy a medzinárodné organizácie, v ktorých sa hľadá spôsob budovania kultúry porozumenia.
Všetky potrebné informácie sú k dispozícii na stránkach https://tftu.sk/ a https://tftu.sk/mediacia. Termín podávania prihlášok bude predĺžený, aby sa potenciálni záujemcovia mohli prihlásiť už na najbližší akademický rok 2025/2026. Na študentov prvého ročníka Náboženskej a kultúrnej mediácie, dúfajme, že aj z radov zasvätených, sa teší pracovný tím Teologickej fakulty Trnavskej univerzity.
Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na prvých študentov, ktorí prinesú zmierenie do spoločnosti.
Zdroj: Zasvätený život sr. Hermana Matláková, SMVS