[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 03. 2025   Meniny má Jozef      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príbeh relikvií v trnavských kostoloch priblíži nová turistická prehliadka
P:3, 19. 03. 2025 14:00, DOM



Trnava 18. marca (TK KBS/TASR) Vo viacerých trnavských kostoloch sa nachádzajú kostné pozostatky svätých. Význam relikvií, spôsob ich uchovávania a uctievania priblíži verejnosti aj tento rok prehliadka s názvom Relikvie ako predmety uctievania. Prvá sa uskutoční v sobotu 29. marca, ďalšie prehliadky sú naplánované na september a október, informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism Alexander Prostinák.

Trasa prehliadky sa začne v Bazilike svätého Mikuláša. Skupina ďalej navštívi Kostol svätej Anny a napokon Kostol Najsvätejšej Trojice. „Práve v treťom spomínanom chráme sú uložené najznámejšie relikvie v Trnave, pozostatky Košických mučeníkov. Muži boli mučení v roku 1619 a za svätých ich vyhlásil pápež Ján Pavol II.,“ priblížil Prostinák.

O význame relikvií v minulosti, spôsobe ich uchovávania a uctievania, ako aj ich umeleckom spracovaní porozpráva návštevníkom sprievodca OOCR Trnava Tourism Slavomír Dzvonik. „Relikvie majú v kresťanskej tradícii dôležité miesto. V minulosti ich ľudia dokonca bežne nosili pri sebe ako formu amuletu. V Trnave máme mimoriadne vzácne pozostatky svätcov, preto pozývame ľudí, aby spoznali ich historickú a duchovnú hodnotu,“ zdôraznil Dzvonik.



( TK KBS, ta, ml; pz ) 20250319048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]