[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 02. 04. 2025   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Psychológovia aktívne pomáhajú odídencom, no aj oni potrebujú podporu
P:3, 17. 03. 2025 12:11, DOM



Foto: Archív SKCH


Prešov 17. marca (TK KBS) Vojnová trauma, smútok a neistota – tieto silné emócie, ktoré sprevádzajú utečencov, si vyžadujú nielen odborný prístup, ale aj dôraz na duševnú pohodu tých, ktorí im pomáhajú. Ako efektívne pracovať s psychickými následkami vojny na Ukrajine, stratou blízkej osoby a predchádzať vyhoreniu odborníkov, diskutovali počas uplynulých dní psychológovia zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny na stretnutí v Sigorde pri Prešove, ktoré organizovala Slovenská katolícka charita.

Témami diskusií boli predovšetkým práca s traumou, smútková terapia a posilňovanie psychickej odolnosti. Psychológovia sa zamerali na praktické techniky, ktoré môžu využívať pri práci s ľuďmi, ktorí prežili vojnové konflikty a boli nútení opustiť svoje domovy. Relaxačné cvičenia a umelecké terapie poskytli účastníkom príležitosť nielen sa zamerať na ich význam v práci s klientmi, ale aj zažiť ich účinky na vlastnej koži. Tanečná terapia a arteterapia ponúkli cenné nástroje na spracovanie emócií a zmiernenie stresu, a účastníci tak získali novú perspektívu na ich využitie v každodennej praxi.

„Ukrajinské psychologičky pomáhajú ľuďom, ktorí prišli o všetko. Aj oni sami však potrebujú podporu, aby mohli svoju prácu robiť dobre a dlhodobo. Okrem toho, že aj oni sami potrebujú vlastného psychológa, spoločné stretnutia im pomáhajú načerpať nové poznatky, podeliť sa o skúsenosti a hľadať riešenia, ako lepšie zvládať psychické výzvy, s ktorými sa stretávajú každý deň. Starostlivosť o vlastnú psychickú pohodu nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Aj psychológovia čelia vlastným emóciám a ťažkostiam, s ktorými treba pracovať,“ uviedla Alexandra Mruk Papaianopol z Humanitárnej pomoci a integrácie Slovenskej katolíckej charity.

V charitných centrách podpory na Slovensku pracujú ukrajinské psychologičky, ktoré najlepšie poznajú problémy odídencov a vedia im pomôcť v ich rodnom jazyku. V rámci individuálnych aj skupinových terapií im charita pomohla už približne 20-tisíc krát. Častokrát psychológovia pracujú so strachom, veľmi potrebná je práca nielen s deťmi, ale aj s dospelými. V niektorých prípadoch môže byť  psychologická pomoc aj záchranou života. Neľahké situácie ako strata blízkej osoby či nemožnosť sa skontaktovať s manželom, ktorý je v zajatí, alebo strata domova sú dennou realitou odídenkýň na Slovensku. Bez systematickej podpory a výmeny skúseností nebude možné poskytovať utečencom efektívnu pomoc. Je nevyhnutné venovať sa aj vlastným emocionálnym procesom, aby psychológovia mohli lepšie podporovať svojich klientov. Na to, aby mohli pomáhať druhým, musia byť sami v dobrom psychickom stave.

Symbolické držanie sa  za ruky počas stretnutia znamenalo, že v náročných časoch nie sú sami a že spoločne môžu čeliť výzvam, ktoré prináša práca s ľuďmi na úteku. Toto stretnutie tak bolo nielen o odbornej výmene skúseností, ale aj spôsobom, ako predchádzať vyhoreniu a udržať si vlastnú duševnú pohodu. Slovenská katolícka charita, ktorá poskytuje najväčšiu sieť centier podpory pre odídencov na Slovensku, zdôrazňuje význam psychologickej pomoci v kontexte komplexnej podpory odídencom. K tomu patrí aj poskytovanie jazykových a odborných kurzov, workshopy a voľnočasové aktivity. Organizácia je súčasťou medzinárodnej siete Caritas Internationalis, so sídlom v Ríme, Ženeve a New Yorku.

TK KBS informovala Monika Domeniková



( TK KBS, md, ml; pz ) 20250317067   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]