Turín 17. marca (TK KBS) Tohtoročná liturgická spomienka na Turínske plátno, ktorá sa koná 4. mája, nesie zvlášť hlboký význam, pretože je súčasťou jubilejného roka.
Relikvia, ktorá je uchovávaná v Turíne, symbolizuje nielen utrpenie, ale aj nádej a vzkriesenie. Vďaka digitálnym technológiám sa k nej môžu duchovne priblížiť veriaci z celého sveta, ktorí budú mať možnosť absolvovať virtuálnu púť prostredníctvom špeciálnych programov a online spojení.
Turínsky arcibiskup a biskup Susy, kardinál Roberto Repole, zdôraznil, že Turínske plátno pripomína „človeka porazeného dejinami“, odrážajúc tak súčasné dramatické udalosti, vojny, choroby a osamelosť slabých. Zároveň je však symbolom „nového života“, pretože predstavuje „odliatok vzkriesenia“, čím ponúka pohľad nádeje presahujúci dejinné utrpenie a otvára horizont večnosti.
Hoci sa verejná vystava plátna tento rok neuskutoční, v Turíne bude pripravený Stan Turínskeho plátna na námestí Piazza Castello, kde sa návštevníci oboznámia s jeho históriou a významom.
V stane bude vystavená jeho reprodukcia v životnej veľkosti so zvýraznenými detailmi, ako je Kristova tvár, tŕňová koruna a rany po klincovom ukrižovaní. Projekt, ktorý podporujú regionálne a mestské inštitúcie spolu s Nadáciou Carla Acutisa, je súčasťou Festivalu mládeže a katechéz pre mladých od 18 do 30 rokov, ktoré vedie kardinál Repole.
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia, redakčne upravené