Vatikán 25. februára (TK KBS) Stovky ľudí vrátane kardinálov, biskupov a členov Rímskej kúrie sa v pondelok večer zhromaždili na Námestí svätého Petra, aby sa modlili ruženec za pápeža Františka.
Na tom istom námestí, kde v prvý deň vo funkcii pápeža požehnal ľudí a požiadal ich o požehnanie, sa v pondelok tí istí ľudia zišli, aby sa modlili za svojho pastiera, pápeža Františka – za jeho zdravie, uzdravenie a návrat medzi nich. Na Námestí sv. Petra sa o 21:00 zišli mladí ľudia, rodiny, kňazi, rehoľné sestry, kardináli sídliaci v Ríme, vedúci dikastérií a členovia Rímskej kúrie. 24. februára, desiaty deň pápežovej hospitalizácie v nemocnici Gemelli, na modlitbu ruženca pod vedením kardinála štátneho sekretára Pietra Parolina, ktorý vo svojom úvode požiadal o modlitby, aby František „nadobudol zdravie“.
Ružence a omše z celého sveta
Napriek popoludňajšiemu dažďu a štrajku dopravy v Ríme stovky ľudí reagovali na výzvu pripojiť sa k modlitbe za Svätého Otca, ktorá zaznela napoludnie. Táto iniciatíva posilnila modlitbový maratón, ktorý sa začal minulú sobotu v rôznych diecézach po celom svete. Najnovšia v chronologickom poradí bola arcidiecéza Buenos Aires, rodisko pápeža Františka, kde sa slávila omša vo Villas miserias.
Správy o zdravotnom stave pápeža – poznačené chvíľami väčšieho utrpenia v sobotu a „mierne zlepšenie“ oznámené v pondelok večer z Vatikánu – vyvolali k 88-ročnému pápežovi príval náklonnosti a blízkosti. Stalo sa to v ružencoch a omšiach a v modlitbe, ktorú si pápež vždy na konci každého prejavu alebo katechézy vyžiada, pretože „je ako brnenie pre každého pastiera“.
Medzi prítomnými sú aj kardináli a vedúci dikastérií
Večerom sa niesla mierna a komorná atmosféra. Pred Bazilikou sv. Petra sedelo asi tridsať kardinálov. V prvom rade boli okrem iných rozpoznateľné tváre ako kardináli Tagle, Ouellet, Prevost, Artime, Bagnasco, Feroci, Semeraro, Burke, Müller a Becciu. Iní, ako kardinál Czerny, sedeli medzi ľuďmi. Prítomná bola aj sestra Raffaella Petrini, ktorá už o týždeň prevezme vedenie vatikánskeho guvernorátu spolu s ďalšími spolupracovníkmi z Rímskej kúrie a Rímskej diecézy.
Modlitba ruženca
Z davu na námestí bolo vidieť ružence rôznych materiálov a farieb visiace z rúk veriacich, ktorí recitovali Radostné tajomstvá za spevov Schola Cantorum, litánií a čítania Evanjelia podľa Lukáša o zvestovaní. Niektorí zostali celý čas stáť, iní sedeli, niektorí sa modlili v tichosti, iní šeptom. Niektorí niesli svoju národnú vlajku, fotografiu pápeža (či už vytlačenú alebo na smartfóne), sviečku alebo dokonca lampáš. Všetci nasledovali ruženec a pozerali sa smerom k bielemu pódiu, kde pápež zvyčajne predsedá omšiam a stredajším audienciám. Dnes večer tam stála ikona Márie Uzdravenia chorých, ktorej kardinál Parolin zveril pápeža Františka.
Parolin: Intenzívna modlitba za Svätého Otca
„V Skutkoch apoštolov je napísané, že Cirkev sa intenzívne modlila, kým bol Peter vo väzení. Už dvetisíc rokov sa kresťanský ľud modlí za pápeža, keď je v nebezpečenstve alebo je chorý,“ povedal na úvod kardinál Parolin. „Dokonca aj v týchto dňoch, keď bol pápež František hospitalizovaný v nemocnici Gemelli, sa zo strany jednotlivých veriacich a kresťanských komunít na celom svete zdvihla intenzívna modlitba k Pánovi.
„Od dnešného večera,“ vyhlásil štátny sekretár, „aj my sa chceme verejne spojiť tu v jeho dome s modlitbou svätého ruženca. Zverujeme ho mocnému príhovoru Preblahoslavenej Panny Márie, ktorú vzývame pod titulom Salus Infirmorum (Uzdravenie chorých). Nech ho ona, naša milujúca Matka, podporuje v tomto čase choroby a skúšok a pomôže mu čoskoro sa uzdraviť.“
Nádeje ľudí
Večernú modlitbu ukončilo znamenie kríža a potlesk, pričom zo zadnej strany námestia sa ozýval obvyklý spev Viva il Papa. Celá akcia trvala približne 45 minút. Keď sa dav rozptýlil, niektorí ľudia zostali na námestí pri obelisku: španielske mníšky, skupina čínskych veriacich a ešte väčšia skupina filipínskych kňazov. Bol tam aj kolumbijský kňaz, ktorý bol roky na misii v Mongolsku: „Je to ťažká chvíľa, ale sme s ním,“ povedal.
„Prišli sme veľmi ďaleko, z predmestia Ríma, ale chceli sme byť tu,“ vysvetlili dve mladé ženy. „Pápež to zvládne; musí to stihnúť. Potrebujeme ho."
„Je to náš sprievodca,“ dodal pár, ktorý prišiel zo severného Talianska do Ríma na jubileum. Žena zahalená v čiernom kabáte a fialovom klobúku priznala, že sa o pápeža Františka už niekoľko dní obávala: „Spomedzi všetkých zlých správ a falošných správ, ktoré ma hnevajú, sme dnes videli krásu.
Každý deň sa doma modlím za pápeža a bolo krásne to robiť spolu. Toľko ľudí... Vždy nám hovorí: ‚Modlite sa za mňa‘ a my sme to urobili.“
Kardinál vy: Dúfame, že sa čoskoro uzdraví
Medzi fotografiami, ktoré urobili novinári mobilnými telefónmi a fotoaparátmi, v slabom svetle kolonády vynikli červené cukety niektorých kardinálov, ktorí sa zastavili, aby pozdravili veriacich zo svojich krajín. Medzi nimi bol aj kardinál Lazzaro You Heung-sik, prefekt dikastéria pre duchovenstvo, obklopený mladými Kórejčanmi.
„Som veľmi šťastný, že Boží ľud, my všetci, sme tu pre pápeža, ktorý sa necíti dobre. Pápež je stredobodom kresťanstva, Cirkvi, je Petrovým nástupcom. Musíme sa modliť za neho, ktorý nás tak veľmi miloval, a teraz musíme dať lásku pápežovi. Dúfam, že sa čoskoro uzdraví,“ povedal kardinál pre vatikánske médiá.
„Je dôležité robiť to, čo chce pápež: žiť Slovo, otvárať srdce, milovať druhých: najmenších, migrantov, marginalizovaných, chudobných. Pretože tým, že ich milujeme, milujeme Ježiša. Pápež nám dal tento príklad, dáva nám tento príklad. Musíme spoločne pokračovať v tom, aby bola Cirkev a ľudstvo krajšie,“ dodali ste. Chcel tiež poslať priamy odkaz Františkovi:
„Svätý Otče, veľmi ťa milujem! Raz som vám povedal, že som pripravený dať svoj život za vás a za Cirkev. Opakujem toto: Som pripravený dať svoj život za vás a za Cirkev. Čo znamená milovať každého, kto je vedľa mňa. Vždy s veľkou radosťou.”
Salvatore Cernuzio