Bratislava 21. februára (TK KBS) Pripomíname si nedožitých sto rokov od narodenia biskupa Štefana Vrableca, ktorý zanechal hlbokú stopu v živote Cirkvi na Slovensku.
Narodil sa 21. februára 1925 v obci Závod a už od detstva vyrastal v prostredí silnej viery, čo formovalo jeho celoživotnú duchovnú cestu. Po kňazskej vysviacke v Ríme v roku 1950 sa aj napriek nepriaznivým politickým podmienkam stal mostom medzi Slovenskom a svetom, najmä prostredníctvom svojej práce v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Jeho životný príbeh je príkladom obetavosti a oddanosti službe Cirkvi i národu.
Štefan Vrablec sa počas svojho života venoval nielen pastoračnej práci, ale aj vydavateľskej činnosti, čím sa stal jedným z kľúčových postáv, ktoré šírili evanjelium cez tlačené médiá. Ako redaktor a editor časopisov, ktoré slúžili slovenským veriacim po celom svete, sa pričinil o vydávanie kníh a publikácií, ktoré boli dostupné slovenským rodákom, no aj návštevníkom zo Slovenska.
Jeho angažovanosť v preklade liturgických textov do slovenčiny výrazne prispela k tomu, že slovenčina sa stala oficiálnym liturgickým jazykom v USA a Kanade, čím sa posilnila náboženská identita Slovákov v zahraničí. Všetky tieto činnosti, spojené s jeho skromnosťou, pokorou a neúnavným zmyslom pre službu, ukazujú na hlboký duchovný život, ktorý prežíval až do svojho odchodu zo sveta.
Biskup Štefan – príklad vernosti a oddanosti
Ako si spomína bratislaský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, biskup Štefan bol príkladom vernosti a oddanosti Božiemu volaniu. Jeho životný príklad bude naďalej inšpirovať generácie kňazov, veriacich a všetkých, ktorí hľadajú v službe Bohu a druhým opravdivú radosť a naplnenie.
Arcibiskup Zvolenský, ktorý mal tú česť poznať biskupa Štefana Vrableca počas jeho pôsobenia v Ríme, si v najnovších Katolíckych novinách spomína na jeho hlbokú duchovnosť a neúnavnú službu Cirkvi. „Spoznával som ho ako hlboko duchovného kňaza, čo bolo založené na jeho skúsenosti v službe špirituála v kňazských seminároch dvoch talianskych diecéz,“ hovorí Zvolenský. Jeho hodnotenie vyzdvihuje Vrablecov zmysel pre službu a pastoráciu, ktorý sa naplno prejavil aj v jeho dlhoročnej práci vo farnosti. Po kňazskej vysviacke v roku 1950 pôsobil ako farský vikár a neskôr aj farár v severotalianskej Diecéze Belluno.
Vrablec, ktorý v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme rozvinul svoje schopnosti šíriť evanjelium, je podľa arcibiskupa Zvolenského neoceniteľným prínosom pre slovenskú literatúru a tlač. Za prvé štvrťstoročie jeho pôsobenia vo vydavateľstve vyšlo takmer tisíc titulov kníh a periodík v náklade približne tri milióny výtlačkov. Z najznámejších diel, ktoré Vrablec vydal, spomína Zvolenský knihy ako Je niekto z vás chorý, V sedmobrežnom kruhu Ríma, Od srdca k Srdcu: Malý modlitebník a spevník, Môj brat 60 rokov kňazom či Uctievame si Pannu Máriu.
Po páde komunizmu sa Štefan Vrablec aktívne zapojil do kontaktov so slovenskými pútnikmi a slovenskými veriacimi v Ríme. Arcibiskup Zvolenský si spomína, ako Vrablec organizoval stretnutia pre Slovákom z vlasti, kde ich nielen duchovne obohatil, ale aj obdaroval drobnými darčekmi, ako knižkami alebo ružencami. Počas jeho pôsobenia sa zriadil aj Slovenský pápežský kolégium sv. Cyrila a Metoda, čo bolo veľkým prínosom pre slovenských študentov v Ríme.
Arcibiskup Zvolenský pripomína aj Vrablecov skromný prístup k životu a technológiam. „Rád sa vraciam k tomu, že sa aj ako senior chcel učiť a prijal potrebu využívať súdobé technické prostriedky,“ hovorí arcibiskup, ktorý si pamätá, ako sa Vrablec v pokročilom veku učil pracovať s počítačom a písaním dokumentov.
Jeho služba vyvrcholila biskupskou vysviackou v júni 1998, keď bol menovaný za pomocného biskupa Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Po takmer šiestich rokoch služby sa rozhodol vzdať úradu kvôli vysokému veku a stal sa emeritným pomocným biskupom. Posledné roky svojho života trávil v kláštore Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul v Nitre na Šindolke, kde sa stále tešil zo stretnutí s blízkymi a bratmi. Štefan Vrablec, ktorý zomrel 1. septembra 2017 vo veku 92 rokov, zanechal hlbokú stopu v Cirkvi a v živote slovenských veriacich.
Zdroje: Katolícke noviny/Archív TK KBS