[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 02. 2025   Meniny má Eleonóra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Vrablec by oslávil 100 rokov: Život v službe Bohu, Cirkvi a národu
P:3, 20. 02. 2025 10:45, DOM



Bratislava 20. februára (TK KBS) V piatok 21. februára 2025 by sa dožil svojho stého jubilea Mons. Štefan Vrablec, emeritný pomocný biskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy, liturgista, špirituál, prekladateľ, redaktor a predseda Spolku sv. Vojtecha. Jeho životná cesta, hoci neraz poznačená prekážkami a skúškami, bola neochvejným svedectvom viery, oddanosti Cirkvi a lásky k slovenskému národu.  

Skromný, no neobyčajný muž Cirkvi

Napísať o takej výraznej osobnosti, akou bol biskup Vrablec, je nesmierne náročné – a to práve pre jeho skromnosť. Hoci sa celý život pohyboval v popredí dôležitých cirkevných udalostí, nikdy nevyhľadával osobnú slávu. Jeho duchovná a akademická práca ostáva trvalým odkazom pre ďalšie generácie.  

Narodil sa v Závode 21. februára 1925 do rodiny, kde duchovné povolanie malo hlbokú úctu. Jeho brat Jozef Vrablec bol významným pedagógom, homiletikom a generálnym vikárom Nitrianskej diecézy. Dve sestry, Restitúta a Galla, zasvätili svoj život službe ako členky Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (vincentky).  

Cesta do Ríma a nedobrovoľná emigrácia

Štefan Vrablec začal svoje štúdiá na gymnáziu v Trnave, no už v roku 1945 odišiel do Ríma, kde pokračoval v štúdiu na Lateránskej univerzite. V roku 1950 bol vysvätený za kňaza, no návrat do vlasti mu znemožnil komunistický režim. Bol jedným z mnohých bohoslovcov, ktorým režim odobral pasy a znemožnil návrat domov.  

Nezlomný vo svojej službe sa v Taliansku venoval pastoračnej činnosti – pôsobil ako kaplán v Cesio Maggiore a neskôr spravoval farnosť v Goima di Zoldo. V roku 1957 ho vymenovali za špirituála Pápežského regionálneho seminára v Chieti, kde formoval nových kňazov až do roku 1963.  

Liturgista a prekladateľ: Otec slovenskej liturgie v Ríme

Po Druhom vatikánskom koncile, keď sa začala obnova liturgie a zavádzanie národných jazykov do bohoslužieb, bol Mons. Vrablec poverený prekladom Rímskeho misála a liturgických textov do slovenčiny.  

V roku 1966 sa vrátil do Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda (SÚSCM) v Ríme, kde sa stal redaktorom a neskôr aj jeho riaditeľom. Pod jeho vedením sa ústav významne podieľal na zachovaní slovenskej duchovnej identity v exile, pričom koordinoval práce na vydaní Liturgie hodín a ďalších dôležitých liturgických kníh.  

Jeho úsilie viedlo k tomu, že Vatikán uznal slovenčinu ako liturgický jazyk v USA a Kanade. Nepochybne jedným z jeho najvýznamnejších počinov bolo zriadenie Slovenského pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme (1997), čím sa posilnila prítomnosť slovenských duchovných v srdci katolíckej Cirkvi.  

Biskupská služba na Slovensku

Po páde komunizmu sa Mons. Vrablec vrátil do vlasti a bol v roku 1998 menovaný za pomocného biskupa Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy a titulárneho biskupa Tasbaltského. Biskupskú vysviacku prijal 26. júla 1998 v Šaštíne, pričom hlavnými svätiteľmi boli kardinál Ján Chryzostom Korec, arcibiskup Ján Sokol a apoštolský nuncius Luigi Dossena.  

Za svoje biskupské motto si zvolil slová „Nech sa ti klania celá zem“, ktoré vyjadrovali jeho hlboký vzťah k liturgii a chápaniu Cirkvi ako univerzálneho spoločenstva viery.  

Ako biskup zastával viaceré významné funkcie – viedol Spolok sv. Vojtecha a stal sa predsedom Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Po šiestich rokoch aktívnej biskupskej služby sa kvôli veku vzdal úradu a v roku 2004 sa stal emeritným biskupom.  

Duchovný odkaz a posledné roky života

Mons. Vrablec bol autorom viacerých duchovných publikácií, medzi ktoré patria Je niekto z vás chorý? (1974), Drahé rehoľné sestry (1984), Od srdca k Srdcu (1985) a ďalšie. Podieľal sa aj na vysielaní slovenskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu.

Za svoju prácu bol ocenený Radom Ľudovíta Štúra I. triedy (2002). Svoju starobu prežil najskôr v Trnave, neskôr v Nitre, kde sa o neho starali vincentky, ktoré sám nazýval „moje drahé rehoľné sestry“.  

Dňa 1. septembra 2017 sa vrátil do domu Otca vo veku 92 rokov. Posledná rozlúčka sa konala 7. septembra 2017 v Trnave a v rodnej farnosti Závod, kde bol pochovaný.  

Posolstvo pre dnešnú dobu

Biskup Vrablec zostáva inšpiráciou pre kňazov, biskupov i laikov. Bol mužom „tichej, ale neochvejnej viery“, ktorý svoju službu chápal ako „úplné odovzdanie sa Kristovi a jeho Cirkvi“.  

Ako sám povedal pri jednom zo svojich príhovorov:  „Dejiny, to nie je iba súpis faktov. Dejiny treba chápať v pláne Boha Stvoriteľa a Spasiteľa. Preto sa učme čítať aj slovenské dejiny v tomto teologickom kľúči.“  

Toto posolstvo zostáva výzvou aj pre nás – aby sme dokázali vidieť Božie pôsobenie v našich dejinách a aby sme si zachovali vieru, jazyk a kultúru, za ktoré Mons. Štefan Vrablec obetoval celý svoj život.  

Mons. Štefan Vrablec – biskup, liturgista, učiteľ viery a služobník slovenského národa.

Zdroj: Duchovný pastier, Daniel Dian, redakčne upravené



( TK KBS, dd, ml; kj ) 20250220072   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]