Libanon 20. februára (TK KBS) Pracovníci Slovenskej katolíckej charity (SKCH) navštívili v polovici februára ťažko skúšaný Libanon, kde podporujú humanitárne a rozvojové projekty. Krajina hostí viac ako 1,5 milióna utečencov zo Sýrie, čo vytvára značné sociálne napätie, nehovoriac o bombardovaní na juhu zo strany Izraela. Na monitorovacej ceste si vypočuli príbehy ľudí v núdzi, ktorým s partnermi pomáhajú, mapovali doterajšiu pomoc a hľadali nové cesty spolupráce v meniacich sa podmienkach v Libanone.
Prvou zastávkou na ich ceste boli vzdelávacie zariadenia Caritas Libanon, kde poskytujú asistenciu zdravotne znevýhodneným deťom a mladým. „Rozprávali sme sa s oteckom, ktorý musel po ostreľovaní juhu Libanonu utiecť s celou rodinou do bezpečia. Jeho znevýhodnenú dcérku prijala do centra v mestečku Fghal miestna charita. Nebyť ich, nemala by prístup k vzdelaniu,“ hovorí Morees Gaggi, manažér projektov na Blízkom východe. V tomto centre okrem bežného vyučovania pečú zdravotne znevýhodnení mladí koláčiky, vyrábajú sviečky či modelujú z hliny, aby sa tak mohli v budúcnosti zamestnať.
„Bolo to úžasné zažiť. Mali sme doslova možnosť ochutnať pomoc, ktorá je možná vďaka podpore štedrých darcov zo Slovenska a nejaké sme si zo sebou aj priniesli domov,“ hovorí Morees Gaggi, ktorý v Libanone istú dobu pracoval, kým sa v skupinke 150 irackých kresťanov dostal na Slovensko. Dnes na Charite zodpovedá za projekty financované zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom a pomáha tak nielen svojim krajanom, ale aj v Libanone a Sýrii.
Počas cesty navštívil tím SKCH aj utečenecký tábor v Dbayeh, kde žije 500 palestínskych, 100 sýrskych a 100 libanonských rodín. Zmysluplnú prácu Malých sestier z Nazaretu s deťmi a mladými z tábora podporuje Slovenská katolícka charita od roku 2015. Tábor je tu už neuveriteľných 69 rokov a namiesto stanov tu stoja murované domčeky nalepené na seba. Štvrtá generácia utečencov z Palestíny však nemá v Libanone skoro žiadne práva. Deti z tábora musia celý september a niekedy aj október čakať či sa im ujde miesto v škole, na ktorú sa hlásia. Prednosť majú totiž miestni.
„Podporujeme tu 3 veci, dopravu detí do škôl, doučovanie detí a niekoľkým pomáhame so školným. V praxi to funguje tak, že deti ráno nastúpia do mikrobusu, ktorý ich dopraví do školy a poobede ich čakajú rodičia na zastávke. Doučovať ich musia sestry či niekoľkí učitelia, lebo ich rodičia buď nemajú žiadne vzdelanie alebo len to základné. Kvalita štátnych škôl je veľmi nízka a tak je doučovanie veľmi potrebné,“ hovorí Morees Gaggi z SKCH, ktorý tábor navštívil aj v júli 2023.
Kroky pracovníkov charity po návšteve Libanonu smerovali do Sýrie. O jednej z prvých návštev zo Slovenska v tejto krajine od pádu režimu Bašára Asada budú informovať v samostatnom článku. Viac informácií o projektoch Slovenskej katolíckej charity, nielen na Blízkom východe, je možné nájsť na FB a IG Charita vo svete a na www.charita.sk/svet.
TK KBS informoval Ján Košta