Košice 18. februára (TK KBS) Arcidiecézna charita Košice sa minulý rok rozhodla, že v priestoroch Charitného domu sv. Alžbety, pod ktorú patrí nocľaháreň aj útulok pre takmer stovku ľudí bez domova, zriadiť pre klientov komunitnú pracovnú dielňu. Kontajnerová plechová dielňa je vybavená pracovnými nástrojmi ako sú vŕtačky, pílky, brúsky. Charita chce v pracovnej dielni aktivovať svojich klientov k novým pracovným zručnostiam, aby sa vedeli uplatniť na trhu práce. Zároveň vytvára priestor, kde si klienti môžu osvojiť alebo zdokonaliť svoje manuálne zručnosti. A tak vznikajú pod rukami klientov aj nové repasované záhony či nábytok.
Vyučený baník Pavel sa v takmer dôchodkovom veku môže pochváliť rôznymi pracovnými skúsenosťami. Okrem baníckeho remesla pracoval aj ako zámočník, posledné roky aktívne brigáduje, v súčasnosti pracuje ako údržbár. Napriek svojej snahe čelí Pavel zložitej bytovej situácii. Oporu a pomoc nachádza v Charitnom dome sv. Alžbety v Košiciach, kde má svoj dočasný domov už niekoľko rokov. Najnovšie sa po službe v práci zapája aj do prác v komunitnej charitnej dielni. Aj s ostatným klientami zariadenia vŕta a píli pri spoločnom repasovaní lavičky alebo kvetináča.
Hlavným cieľom projektu je aktivizácia klientov, rozvoj ich pracovných schopností a poskytnutie reálnej šance na uplatnenie na trhu práce. O tom, že to má zmysel, hovorí aj vedúci Charitného domu sv. Alžbety Peter Sovák: „Cieľom tohto projektu je aj repasovať starý nábytok, čiže si ho vieme obnovovať. Ak nám donesú nábytok, vieme si ho zrepasovať, ponúknuť ho iným organizáciám. Potom ak klienti nadobudnú alebo si obnovia pracovné zručnosti, môžu sa uplatniť na trhu práce a my ich môžeme ponúknuť aj iných regiónom, prípadne samospráve.“
Každý môže priložiť ruku k dielu
Práce v dielni prebiehajú pod dohľadom koordinátorov a dobrovoľníkov, ktorí klientov usmerňujú a učia ich správnym pracovným postupom. Pravidelné činnosti, ako je brúsenie, pílenie či montáž, pomáhajú nielen skvalitniť zručnosti klientov, ale aj posilniť ich sebavedomie a motiváciu. Ruku k dielu pridáva aj Pavel, klient Charitného domu sv. Alžbety, ktorý si uvedomuje dobrý zmysel projektu nielen u seba, ale aj u ďalších klientov: „Niektorí nemajú už vôbec vzťah k práci a aby všetko dostávali len zadarmo, tiež nie je dobré. Preto sú pripravené veci, ktoré by sa mali vyrábať tak, aby sme ich priviedli späť k práci. Keď je náradie, môžeme urobiť všetko.“
V charitnej dielni pracujú najmä muži, no priestor je otvorený aj pre ženy. Výroba mydielok, šitie či iné kreatívne činnosti ponúkajú možnosť uplatnenia každej klientke, ktorá má záujem o remeselnú prácu. Ak by sa niektorá z nich chcela zapojiť aj do manuálnych prác, po absolvovaní bezpečnostného školenia má aj ona dvere dielne otvorené. Ako vraví pán Pavel: „Nie je to ani príliš ťažká práca, ale človek k tomu musí mať vzťah.“
Nový impulz pre ľudí bez vlastného domova
Komunitná dielňa tak nie je len miestom na prácu, ale aj priestorom na osobný rast a socializáciu. Arcidiecézna charita Košice týmto projektom dokazuje, že aj človek v núdzi má šancu na nový začiatok. Aj ten najmenší úspech môže byť motiváciou pre ostatných, aby sa aktívne zapojili a našli si cestu späť do spoločnosti. „Práca s týmito ľuďmi je veľmi náročná, ale napriek tomu to nevzdávame. A ak sa nám podarí jedného, dvoch klientov zaktivizovať, ostatní klienti uvidia, že je to možné a prípadne budú chcieť vykonávať tieto činnosti a znova sa uplatniť,“ uzatvára Peter Sovák.
V budúcnosti má Arcidiecézna charita Košice v pláne zriadiť aj druhú a oddeliť tak jednu dielňu na čistejšie veci - lepenie, maľovanie a druhú na špinavú prácu ako je brúsenie či rezanie.
TK KBS informovala Silvia Hrabčáková