Bratislava/Šaľa 14. februára (TK KBS) V dnešnom hektickom svete, kde sú vzťahy vystavené rôznym tlakom, je dôležité, aby sa manželia každý deň učili rásť v láske a všímali si jej prejavy. Ak sú obaja partneri zrelí pre manželský vzťah, ľahšie prežijú aj manželské skúšky.
Kde však hľadať silu a inšpiráciu pre lásku, ktorá sa vytráca? Sú spoločná modlitba a sviatostný život zárukou jednoty manželov? „Kľúčom je rovnováha medzi prijímaním a dávaním, vzájomná podpora a prijímanie nedokonalostí toho druhého,“ hovorí Maroš Lovič, dekan dekanátu Šaľa, v rozhovore o manželskej láske, v ktorom poskytuje cenné rady o tom, ako udržať manželstvo pevné a šťastné.
Každý človek túži byť milovaný a šťastný. Čo je kľúčové pre šťastné manželstvo?
Žiť v logike daru. Inými slovami: šťastný je ten, kto miluje a je milovaný. Ale na to, aby sme mohli dávať, sa musíme v prvom rade naučiť prijímať. A keď budeme vedieť prijímať, potom môžeme aj dávať. Dôležité je udržiavať vyvážený pomer medzi prijímaním a dávaním.
To platí aj v láske. V láske sa manželia učia prijímať lásku toho druhého, aj cez jeho nedokonalosti, a komunikovať takým jazykom lásky, ktorý je pre toho druhého pochopiteľný a potrebný. Môžu to byť slová uistenia, pozornosť, prijímanie darov, skutky služby či fyzický dotyk.
Ak majú manželia iné spôsoby alebo priority, ako ste uviedli, riskujú niečo?
Áno, riskujú, že sa budú využívať, používať a manipulovať.
Je zásadné, aby manželský partner nikdy nevnímal toho druhého ako prostriedok na dosiahnutie svojho cieľa. Na to slúžia iné veci a nástroje, ale nie manželský partner. Je to ako vo vzťahu s Bohom, kde ide o hlboký úprimný vzťah, nie o využívanie. Je dôležité žiť s vedomím, že nie veci sú podstatné; podstatný je vzťah.
V dnešnom svete sú vzťahy krehké a vystavené veľkým tlakom. Ako môže manželstvo zostať pevné, keď život prináša tvrdé skúšky?
Vzťahy budú vždy krehké; ale dá sa dosiahnuť ich spevnenie. Manželia musia byť vnútorne nastavení na to, aby sa neustále učili milovať podľa Kristovho príkladu a snažili sa byť Kristovými učeníkmi.
Do manželstva muž a žena vstupujú aj s vedomím, že budú v svojej láske rásť aj cez ťažkosti. Manželské skúšky treba vnímať ako príležitosti, prostredníctvom ktorých manželia zistia vždy trochu pravdy o sebe a o tom druhom.
V núdzi spoznáš priateľa. V ťažkých chvíľach manželia zistia, či dokážu stáť pri sebe a vzájomne sa podporiť.
Pri oltári sľúbili „budem s tebou...“ nielen v šťastí, ale aj v ťažkostiach. Treba si uvedomiť, že skrze sviatosť manželstva do tejto lásky vstupuje aj Boh, ktorý oboch miluje a je nad všetkým.
Nakoľko upevňuje vzťah medzi manželmi ich spoločná modlitba, účasť na svätých omšiach a celkový sviatostný život?
Nakoľko sú schopní v nich sa s vierou zjednocovať s Kristom a medzi sebou.
Mnohé manželstvá sa už nezjednocujú ani fyzicky, psychicky ani duchovne. Keď nemôžu byť spolu, prijímajú inú sviatosť, aby vedeli byť zas jednotní a spolu. Pristupujú k sebe ako kňaz keď pristupuje k Eucharistii. V takomto prípade sviatosti manželom pomáhajú, aby žili vzájomnú jednotu.
Tu si treba dať pozor a nemožno uletieť od reality do falošnej zbožnosti, ako hovorí sv. František Saleský – napríklad pripodobňovať sa askéze rehoľníkov alebo ich spôsobu života. Treba žiť v Božej prítomnosti v každej činnosti, ktorú život v manželstve a rodine prináša, či už pri práci, upratovaní, varení, starostlivosti o deti a podobne.
Mnohí manželia by chceli posilniť svoje manželstvo, obnoviť lásku a porozumenie alebo sa znovu zaľúbiť do toho istého partnera. Ako to môžu dosiahnuť?
Vo fungujúcom vzťahu je potrebné dať si priestor na vzájomné chyby. Tieto chyby treba priznať, poučiť sa z nich a každý deň odpúšťať. Je tiež kľúčové aktívne počúvať toho druhého a milovať ho s Kristovou láskou takého, aký je.
Manželia potrebujú vo svojom vzťahu nájsť a vytvoriť pevné body. Na to, aby sa vytvorilo puto pravého priateľstva, je potrebné sa pravidelne stretávať a komunikovať. Tento proces umožní, aby sa manželia navzájom približovali a vytvárali hlboký a kvalitný vzťah. „Samo“ a „sa to“ nepomôžu.
Ako by mal v praxi vyzerať návod na vybudovanie stabilného a hlbokého vzťahu, ktorý nebude „nudný“?
V praxi to môže vyzerať tak, že manželia si dohodnú, že budú večerať vždy spolu. Pri dobrom jedle sa ich telo upokojí, a tak vzniknú ideálnejšie podmienky na hlboký rozhovor o tom, čo prežili počas dňa a ako sa cítia. Ak sa objavia aj chyby alebo zlyhania, partneri by sa namiesto odsudzovania mali zamerať na úprimnosť a oceniť to, že druhý pred ním vyjadril, čo ho trápi a že sa mu zveril.
Takto ich láska nezovšednie?
Tento typ dôverných rozhovorov vytvára priestor, v ktorom si manželia navzájom dovoľujú byť slabými. Správne podaná úprimnosť im pomáha nanovo objaviť jeden druhého. Takto sa učia milovať svojho manželského partnera pre neho samého a prijímať ho takého, aký je.
Takýmto spôsobom manželia dokážu jeden v druhom vidieť aj to, čo ten druhý už v sebe nevidí, a vzájomne sa povzbudiť na spoločnej ceste.
Pripravila: Júlia Kubicová, Arcibiskupský úrad v Trnave