[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 02. 2025   Meniny má Arpád      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme bude Jubileum umelcov a sveta kultúry, pápež navštívi filmové štúdiá
P:3, 13. 02. 2025 14:40, ZAH



Foto: Vatican Media


Rím 13. februára (VaticanNews) V Tlačovom stredisku Svätej stolice v stredu 12. februára predstavili ďalšie veľké stretnutie v rámci Jubilejného roka 2025, tentokrát zamerané na umelcov a svet kultúry.

Vo Večnom meste sa skutoční v dňoch 15. – 18. februára a jedným z najzaujímavejších momentov bude vôbec prvá návšteva pápeža v rímskych filmových štúdiách Cinecittà. Súčasťou Jubilea umelcov bude aj otvorenie priestoru súčasného umenia na Via della Conciliazione, kde budú vystavené tváre rímskej väzenskej komunity Regina Coeli.

„Pôjde skutočne o celosvetové stretnutie, ktoré spojí viac ako sedemtisíc prihlásených z viac ako 60 krajín piatich svetadielov“. Takto v stredu predstavil podujatie prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie kardinál Tolentino de Mendonça. Ako vysvetlil, „konkrétnou výzvou je dať život tvorivým príležitostiam, ktoré by každému umožnili oživiť nádej“.

Nádej nie je doplnok

„Nádej je globálna antropologická skúsenosť, ktorá pulzuje v srdci každej kultúry a ktorá im všetkým dáva možnosť dialógu,“ zdôraznil kardinál. Ak pápež František v indikačnej bule Spes non confundit vyjadruje nádej, že Svätý rok 2025 bude príležitosťou na „znovuoživenie nádeje“, stretnutia tohto konkrétneho podujatia jubilejného roka nám musia pomôcť postaviť ju „do centra verejného priestoru ako prioritnú kultúrnu tému“, ako „nevyhnutný a silný, kolektívny zdroj, do ktorého musíme čoraz viac investovať“. Teda „tovar prvoradej potreby“ a „nie len niečo doplnkové“. „Musíme si položiť otázku, ako môže kultúrne dedičstvo náboženstiev aktívnejšie odovzdávať nádej novým generáciám“ a ako „môže súčasné umenie sprostredkovať nádej“.

Vo Vatikánskych múzeách bude podpísaný vzdelávací manifest

Počas dní tohto tematického jubilea budú v nedeľu 16. februára večer účastníci pozvaní, aby prešli Svätou bránou. Bohatý program iniciatív sa začne v sobotu 15. februára účasťou na jubilejnej audiencii pápeža a na medzinárodnom stretnutí s názvom „Zdieľanie nádeje – horizonty pre kultúrne dedičstvo“. Na stretnutí organizovanom v spolupráci s Vatikánskymi múzeami sa stretnú vedúci predstavitelia niektorých z najprestížnejších umeleckých a múzejných inštitúcií na svete a budú skúmať nové jazykové štýly a stratégie zhodnocovania a odovzdávania náboženského a umeleckého dedičstva. Ich dialóg vyvrcholí podpísaním Výchovného manifestu o odovzdávaní kultúrneho kódexu náboženstiev, „bez ktorého,“ zdôraznil kardinál de Mendonça, „kultúra zostáva nenapraviteľne ochudobnená“.

„Veľmi sme chceli, aby toto jubileum bolo venované nielen umelcom, ale aj tým, ktorí pracujú vo svete umenia a ktorých úloha je pri odovzdávaní náboženských symbolov, tradície, viery a samotného umenia zásadná,“ vysvetlila riaditeľka Vatikánskych múzeí Barbara Jatta. „Vatikánske múzeá uznávajú hodnotu všetkých, ktorí prostredníctvom šírenia a vyučovania uchovávajú a odovzdávajú toto dedičstvo, a toto jubileum je prejavom vďaky.“

Pouličná galéria na „Via Conciliazione 5“

Nový výstavný priestor, „pouličná galéria Conciliazione 5“, ktorá má zostať aj po skončení jubilea, nachádzajúci sa na ulici Via della Conciliazione, bude slávnostne otvorený v sobotu 15. februára popoludní. Východiskom výstavy – kurátorky Cristiany Perrelly a realizovanej v spolupráci s talianskym oddelením väzenskej správy - je projekt čínskeho umelca Yan Pei-Minga, ktorý sa zameriava na tváre komunity v rímskej väznici Regina Coeli. Portréty budú vystavené v priestore „Conciliazione 5“ a premietané na fasádu samotného rímskeho väzenského ústavu. „V dejinách umenia portrét tradične prepožičiava zobrazovanej osobe dôstojnosť,“ vysvetľuje kurátorka Perrella, „a svedčí o jej hodnote ako osoby, ako jednotlivca. Tento priestor, ktorý si želala Svätá stolica, vychádza z dôvery v umenie ako generátora zmeny“.

Už pri príležitosti otvorenia Svätej brány pápežom v rímskej väznici Rebibbia 26. decembra bola vytvorená veľká svetelná socha so slovami väzňov. Počas Bienále umenia v Benátkach bol zriadený pavilón Svätej stolice vo väznici Giudecca.

Biela noc v bazilike

V nedeľu 16. februára o 10:00 bude pápež František predsedať sláveniu Eucharistie v Bazilike sv. Petra, ktorá bude otvorená pre všetkých, a najmä pre tých, ktorí pracujú v oblasti umenia a kultúry. Večer, so začiatkom o 20.00 h, sa uskutoční tzv. „Biela noc“ vo Vatikánskej bazilike, ktorá bude pri tejto príležitosti otvorená. Pod portikom bude pútnikov vítať zvuková inštalácia o zvonici Baziliky sv. Petra.

Prvýkrát pápež v Cinecittà

Vyvrcholenie Jubilea umelcov sa uskutoční v pondelok 17. februára, keď pápež František navštívi filmové ateliéry Cinecittà v Ríme. Po prvýkrát do týchto priestorov vkročí noha pápeža. V duchu jubilea sa tu Svätý Otec František stretne s delegáciou umelcov a protagonistov zo sveta kultúry, ako aj s pracovníkmi Cinecittà a ich rodinami (spolu viac ako sedemsto ľudí). Očakávajú sa aj medzinárodní filmári ako Tornatore, Burton, Ferrara, Bellocchio, herci ako Monica Bellucci, Pierfrancesco Favino, Toni Servillo a Sergio Castellitto.

Výstava Globálna vizuálna poézia

Nebudú chýbať úvahy o budúcnosti kultúrneho dedičstva, a to na stretnutí Remeselníci nádeje (Artisans of Hope), vyhradenom pre zástupcov katolíckych kultúrnych centier a medzinárodných organizácií, ktoré sa zaoberajú podporou kultúry. Osobitná pozornosť bude venovaná súčasným formám umenia, ako je vizuálna poézia, ktorá je protagonistom výstavy s názvom Globálna vizuálna poézia (Global Visual Poetry). V sídle dikastéria bude vystavených 267 diel, ktoré vytvorilo 87 umelcov z rôznych krajín a ktoré sa venujú témam mieru, životného prostredia a inklúzie.

Fabio Colagrande, Antonella Palermo, Zuzana Klimanová – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, fc, ap, zk, ml; pz ) 20250213037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]