Rím 13. februára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska dostala do daru jednu z tehál zo Svätej brány Baziliky svätého Jána Lateránskeho. V Ríme ju prevzal výkonný tajomník KBS Ivan Ružička. „Tento dar je vyjadrením jednoty s Rímskou cirkvou a účasťou na duchovných dobrách Jubilea,“ povedal Ivan Ružička pre TK KBS, ktorý v týchto dňoch finalizuje prípravy národnej púte (3. – 6. apríla 2025).
Sväté brány v štyroch pápežských bazilikách sa tradične zamurovávajú na konci každého jubilea a znovu sa otvárajú až na začiatku nového. Tomu predchádza obrad tzv. „recognitio“, ktorý znamená overenie neporušenosti svätej brány. Tento okamih zahŕňa aj vybratie kovovej schránky, ktorá obsahuje kľúč od svätej brány, a rozobratie tehál, ktorými bola brána zamurovaná.
![Rím, tehla, Lateránska, bazilika, Jubileum, Ružička](galeria/images/1735638671/1739436189.jpg)
Presne 1500 označených tehál, ktorými boli zamurované jednotlivé sväté brány pápežských bazilík, dnes zostávajú dôležitým symbolom so vzácnou zberateľskou hodnotou. „Pre Slovensko sme dostali do daru tehlu s číslom 75,“ uviedol Ružička, ktorý ju i s certifikátom prevzal spolu s rektorom Pápežského slovenského kolégia a ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Pavlom Zvarom.
„Otvorenie svätej brány predstavuje jeden z najslávnostnejších a najsymbolickejších momentov každého jubilea. Tento liturgický obrad, bohatý na duchovný a teologický význam, znamená začiatok mimoriadneho obdobia milosti, odpustenia a obnovy pre veriacich, ktorí prekročia tento posvätný prah,“ uviedol výkonný tajomník KBS.
![Rím, tehla, Lateránska, bazilika, Jubileum, Ružička, veľká](galeria/images/1735638671/1739436210.jpg)
Tehla, ktorú sme získali, pochádza z Baziliky svätého Jána Lateránskeho. V tejto pápežskej bazilike, nazývanej aj „Mater et Caput“, ktorá je katedrálou pápeža, predsedal tomuto obradu 3. decembra 2024 biskup Guerino Di Tora, kapitulárny vikár baziliky. Podobné obrady sa konali aj v ďalších pápežských bazilikách. Naposledy sa tak stalo pri Jubileu milosrdenstva v roku 2016.
Tehla je podľa slov Ružičku „silným symbolom“ – z padajúceho múru vzniká priechod. „Tento akt má svoju symboliku, pretože sa stáva viditeľným znakom milosrdného Božieho prijatia, ktoré pozýva každého veriaceho nastúpiť na cestu obrátenia a nádeje. V modlitbe vyprosujem všetkým pútnikom, ktorí prídu do Ríma, i tým, ktorí nás budú duchovne doprevádzať, aby sme otvorili svoje srdce Božej milosti a láske. Dovolili padnúť múrom rozdelenia a stali sa tak skutočnými svedkami nádeje v obnovu dôvery v Cirkev i v spoločnosť, v medziľudské vzťahy. Nech náš život hovorí o dobrote a láske Boha, o jeho milosrdenstve, ktoré je liekom na bolesti nášho sveta,“ dodal Ivan Ružička.