Bratislava 12. februára (TK KBS) V posolstve Svätého Otca k Svetovému dňu chorých sa kladie dôraz na kľúčové slová: stretnutie, dar a zdieľanie. Podľa vladyku Milana Lacha, predsedu Rady KBS pre zdravotníctvo, tieto slová zosobňujú prácu nemocničných kňazov, ktorí denne sprevádzajú chorých v slovenských nemocniciach.
Kľúčové slová sú stretnutie, dar a zdieľanie
„Tri kľúčové slová posolstva Svätého Otca Františka: stretnutie, dar a zdieľanie zosobňujú všetci nemocniční kňazi,“ povedal. V tejto službe vníma veľmi silnú Božiu prítomnosť a útechu. Rovnako vyjadruje svoju vďaku všetkým zdravotníckym pracovníkom, ktorí prinášajú nádej a starostlivosť tým, ktorí ju najviac potrebujú. „Rovnako chcem vyjadriť moju vďaku všetkým zdravotníckym pracovníkom v slovenských nemocniciach a ambulanciách. Vďaka vám!“ dodal.
Vladyka Lach sa podelil o osobnú skúsenosť zo svojej biskupskej služby v Spojených štátoch, kedy sa ocitol v ťažkých chvíľach a cítil Božiu prítomnosť. „Počas mojej biskupskej služby v Spojených štátoch som zažil aj neľahké chvíle, kedy som cítil pri sebe Pánovu prítomnosť,“ spomína.
Tieto momenty ho naplnili pokojom a silou. Pre neho je nádej zosobnená v osobe Ježiša Krista, a aj v neistých chvíľach sa upiera na Pána, ktorý pozná budúcnosť a dáva mu potrebnú silu čeliť všetkým výzvam. „Pre mňa nádej je zosobnená v osobe Ježiša Krista. Vždy keď neviem, čo bude v budúcnosti, si poviem, Pán to vie, a to mi stačí.“
Kresťanstvo nás vyzýva niesť ,navzájom svoje bremená‘
V posolstve Svätého Otca sa zdôrazňuje aj význam zdieľania utrpenia medzi chorými, zdravotníckymi pracovníkmi a rodinami. Vladyka Lach zdôraznil, že vzájomné obohacovanie sa v týchto vzťahoch má hlboký duchovný význam. „Svätý apoštol Pavol nás povzbudzuje, aby sme si niesli navzájom svoje bremená. Máme plakať s plačúcimi a radovať sa s radujúcimi (por. Rim 12, 15),“ hovorí. Podľa jeho slov kresťanstvo nás vyzýva niesť ,navzájom svoje bremená‘ (por. Gal 6, 2), byť prítomní v ťažkých chvíľach a byť blízko tým, ktorí sú trpiaci, chudobní alebo na okraji spoločnosti.
Vladyka Lach zdôrazňuje význam modlitby a duchovnej podpory pri starostlivosti o chorých. V jeho každodennej službe biskupa má modlitba nezastupiteľné miesto, predovšetkým počas ranných chvíľ tichej modlitby, v ktorých sa zjavuje Božia láska. „Dennodenným ranným stretnutím s Pánom v osobnej modlitbe v tichu, kde sa zjavuje Jeho láska ku mne,“ vyjadril sa. Toto duchovné stretnutie mu poskytuje silu slúžiť s láskou a naplno žiť svoju službu.
V službe chorým, ako uvádza vladyka, sa zjednocujeme s Pánom a prežívanie tejto jednoty je preňho „kontempláciou v činnosti“. „V službe chorým a trpiacim, ktorú robíme s láskou, sa môžeme zjednocovať s Pánom; a to je to najdôležitejšie, to je kontemplácia v činnosti,“ povedal. Bez ohľadu na to, čo robíme, či už vysluhujeme sviatosti alebo vykonávame každodenné úkony, dôležité je konať to s láskou, pretože práve v tomto prežívaní Božej prítomnosti nachádzame nádej, ktorá nezahanbuje.