Bratislava 12. februára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zverejnila preklad posolstva Svätého Otca Františka k 59. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov, ktorý Cirkev slávi v Siedmu veľkonočnú nedeľu (1. júna 2025). Tento rok pápež František vyzýva novinárov a komunikátorov, aby „hovorili láskavo o nádeji, ktorá je v ich srdciach“ (porov. 1 Pt 3, 15 – 16).
Svätý Otec František vo svojom posolstve upozorňuje na súčasnú dobu, ktorá je poznačená dezinformáciami a polarizovaním spoločnosti, a vyzýva novinárov k osobnej zodpovednosti voči blížnym. „Vaša práca je potrebná viac ako kedykoľvek predtým,“ zdôrazňuje pápež a vyzýva, aby sa komunikácia stala miestom, ktoré vyvoláva nádej a nie strach, nenávisť alebo polarizáciu.
„Dnes komunikácia príliš často nevyvoláva nádej, ale strach a zúfalstvo, predsudky a odpor, fanatizmus a dokonca nenávisť,“ píše. Vyzýva k „odzbrojeniu komunikácie“ a jej očisteniu od agresivity, manipulácie a nepravdivých informácií. Na príklade diskusných relácií a sociálnych sietí poukazuje na nebezpečenstvo, že prevláda logika súťaže a opozície, namiesto hľadania porozumenia a spolupráce.
Pápež František tiež vyzdvihuje dôležitosť nádeje, ktorá by mala byť základom kresťanskej komunikácie. „Dúfajú len tí, ktorí mali odvahu zúfať si nad ilúziami a lžami,“ cituje Georja Bernanosa a pripomína, že nádej je aktívna cnosť, ktorá mení život a nenecháva človeka pasívnym optimistom. Pre kresťanov je nádej nevyhnutnou podmienkou života.
Vo vyjadrení z Prvého Petrovho listu (3, 15 – 16) pápež vyzdvihuje tri posolstvá, ktoré sú dôležité pre každého komunikátora.
„Uctievajte Pána vo svojich srdciach,“ čo znamená, že kresťanská nádej má konkrétnu tvár vzkrieseného Pána, ktorý je prítomný v našich životoch. Ďalšie sa týka pripravenosti obhájiť nádej v nás, ale vždy s pokorou a svedomím. A tretí bod sa týka spôsobu komunikácie, ktorý by mal byť pretkaný pokorou a úctou k druhým, pričom ako vzor komunikácie má slúžiť Ježiš Kristus.
Pápež František zdôrazňuje, že komunikácia by mala byť nástrojom, ktorý buduje spoločenstvo, zbližuje nás, zohľadňuje dôstojnosť každého jednotlivca a pomáha nám starať sa o spoločný dom – našu planétu. V závere posolstva pozýva komunikátorov, aby rozprávali príbehy presiaknuté nádejou a tak pomáhali vybudovať kultúru starostlivosti, ktorá môže premeniť náš svet.
POSOLSTVO je TU