[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 04. 02. 2025   Meniny má Veronika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež škandinávskym pútnikom: Svet potrebuje svedkov zmierenia a pokoja
P:3, 04. 02. 2025 10:32, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 4. februára (VaticanNews) Pápež František prijal na audiencii pútnikov zo Švédska, Nórska, Dánska, Fínska a Islandu, ktorí sa vydali na cestu do Ríma v rámci púte organizovanej Severskou biskupskou konferenciou. Povzbudil ich k spolupráci s kresťanskými bratmi a sestrami vo svojich krajinách a k otvorenosti v medzináboženskom dialógu.

„V týchto ťažkých časoch, poznačených vojnami v Európe aj vo svete, naša ľudská rodina veľmi potrebuje jednotné svedectvo o zmierení, uzdravení a pokoji, ktoré môžu pochádzať iba od Boha,“ zdôraznil Svätý Otec. Pripomenul tiež potrebu byť „majákmi prijatia a bratskej solidarity“ voči migrantom a všetkým, ktorí potrebujú pomoc.  

Pápež upriamil pozornosť na dôležitosť odovzdávania evanjelia tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. „Nie je väčšia úloha, ako prinášať posolstvo spásy iným. Sme povolaní zvlášť k tým, ktorí sú osamelí a izolovaní – v centrách miest, na perifériách spoločenstiev aj v najodľahlejších oblastiach,“ povedal.

Povzbudil pútnikov, aby vo svojich krajinách žili s hlbokým vedomím spolupatričnosti s Kristom a Cirkvou. „Každý z vás, bez ohľadu na vek, životný stav či schopnosti, má vznešené povolanie svedčiť o súcitnej a nežnej Otcovej láske,“ dodal.  

Záverečné slová pápeža patrili mladým pútnikom, ktorých vyzval, aby boli nositeľmi nadšenia a živej viery. Pripomenul im postavu Carla Acutisa, ktorý bude 27. apríla kanonizovaný počas Jubilea mládeže.

„Tento mladý svätec našich čias nám všetkým ukazuje, že je možné nasledovať Ježiša, deliť sa o jeho učenie a nachádzať plnosť života v radosti, slobode a svätosti,“ zdôraznil František. Ocenil rast Cirkvi v škandinávskych krajinách a povzbudil veriacich, aby pokračovali v rozsievaní semien viery, ktoré tam zasadili predchádzajúce generácie.

Zdroj: VaticanNews, česká redakcia
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj ) 20250204022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]