Spišská Kapitula 25. januára (TK KBS) Pri príležitosti Nedele Božieho slova sa biskup František Trstenský prihovára veriacim pastierskym listom, ktorý zaznie v nedeľu vo všetkých kostoloch Spišskej diecézy. Zdôrazňuje význam pravidelného čítania Svätého písma, ktoré prináša nádej a pomáha prekonávať životné ťažkosti.
„Kde máte vo vašej domácnosti Sväté písmo? Je odložené, aby sa naň neprášilo, alebo ho máte zodraté od pravidelného čítania?“ kladie otázku, vyzývajúc k vytvoreniu modlitebného kútika. Osobitne apeluje na mladých, aby si zaobstarali vlastnú Bibliu, ktorá ich bude sprevádzať vo všetkých etapách života.
V duchu Jubilejného roka biskup Trstenský pozýva veriacich prečítať si celé Evanjelium podľa Lukáša. Pripomína, že práve toto evanjelium zobrazuje Ježiša ako milosrdného Spasiteľa prostredníctvom podobenstiev o márnotratnom synovi, milosrdnom Samaritánovi či cez príbehy Zacheja a kajúceho lotra. „Evanjelista Lukáš napísal svoje dielo pre nás všetkých, aby sme sa stali ‚teofilmi‘ – tými, ktorí milujú Boha,“ dodáva v liste, ktorý prinášame v plnom znení. Na záver povzbudzuje veriacich, aby si Božie slovo uchovávali vo svojich srdciach, podobne ako to robila Panna Mária.
PLNÉ ZNENIE pastierskeho listu
Drahí bratia a sestry,
dnes slávime Nedeľu Božieho slova, ktorej cieľom je dať ešte viac do popredia dôležitosť čítať Sväté písmo a žiť podľa neho. Ako motto v tomto jubilejnom roku vybral Svätý Otec František pre túto nedeľu slová žalmu: „Veľmi dôverujem tvojim slovám.“ (Ž 119, 74) Je to zvolanie nádeje: človek vo chvíli úzkosti a súženia sa obracia k Bohu a vkladá do neho všetku svoju nádej. Nedeľa Božieho slova umožňuje kresťanom znova posilniť Ježišovo pozvanie počúvať a zachovávať jeho slovo, aby ponúklo svetu svedectvo nádeje, ktoré nám umožňuje prekonať ťažkosti prítomného okamihu. Počas Vašich putovaní do jubilejných chrámov našej diecézy si všimnite, že v každom z nich je k dispozícii kniha Svätého písma. V tejto chvíli sa však priamo pýtam Vás: „Kde máte vo Vašej domácnosti Sväté písmo? Je odložené, aby sa naň neprášilo, alebo ho máte zodraté od pravidelného čítania?“ Vytvorte si svoj biblický a modlitebný kútik, kde môžete čítať Sväté písmo. Čítajme ho spôsobom, ako to robili svätí. Vždy sa pýtali: „Pane, čo mám robiť? Čo odo mňa očakávaš?“ Túto otázku si vždy položme po prečítaní úryvku zo Svätého písma. Obraciam sa na mladých ľudí s výzvou: „Majte každý svoje Sväté písmo, s ktorým budete vyrastať, ktoré Vás bude sprevádzať, ktoré budete nosiť na internáty, do zahraničia, alebo do práce.“ Mať miesto vo svojej batožine pre Sväté písmo znamená mať miesto pre Ježiša. Vtedy hovoríme Pánovi:
„Kdekoľvek pôjdem ja, pôjdeš so mnou aj ty, Ježišu.“
Mať miesto vo svojej batožine pre Sväté písmo znamená mať miesto pre Ježiša.
Milí bratia a sestry, v tomto jubilejnom roku sa počas nedieľ najčastejšie čítajú úryvky z Evanjelia podľa Lukáša, ako sme to aj dnes počuli. Práve tento evanjelista opisuje začiatok Ježišovho účinkovania v rodnom Nazarete citátom z Knihy proroka Izaiáša, ktorým ohlasuje „Pánov milostivý rok.“ (Lk 4, 19) Jubilejný, tzn. milostivý rok nás pozýva k návratu k Bohu, odpusteniu a zmiereniu sa s blížnymi. Evanjelista Lukáš kladie čitateľom samotného Krista za vzor milosrdenstva. Ježišovu milosrdnú tvár je vidieť pri vzkriesení syna vdovy v meste Naim. Žene hriešnici, ktorá slzami umýva Ježišove nohy a vlasmi ich utiera, Ježiš odpúšťa mnohé hriechy. Vstupuje do domu Zacheja, lebo prišiel zachrániť tých, ktorí sa stratili. Zachej mení svoj život, polovicu majetku rozdá a štvornásobne vynahradí tomu, koho oklamal. Kajúcemu lotrovi, ktorý prosí „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva“ (Lk 23, 42), odpovedá prísľubom raja. Nemôžem nespomenúť Ježišove veľké podobenstvá o Božom milosrdenstve, ktoré nachádzame práve v Lukášovom evanjeliu: milosrdný Samaritán, stratená ovca, márnotratný syn. V týchto podobenstvách sa hovorí o Božom postoji k človeku. Cez tento portrét Božieho milosrdenstva nás Boží Syn pozýva, aby sme aj my boli milosrdní ako nebeský Otec.
Jubilejný, tzn. milostivý rok nás pozýva k návratu k Bohu, odpusteniu a zmiereniu sa s blížnymi.
Bratia a sestry, v dnešnej hohoslužbe slova sme počuli začiatok Lukášovho evanjelia. Lukáš sa obracia na svojho priateľa Teofila a uvádza jasný dôvod, prečo napísal svoje evanjelium: „aby si poznal spoľahlivosť učenia, do ktorého ťa zasvätili.“ (Lk 1,4) Meno „Teofil“ znamená „ten, kto miluje Boha“. Verím, že každý z nás chceme byť takýmto „teofilom“, tzn. že všetci chceme vo svojom živote milovať Boha. Lukáš teda napísal toto evanjelium aj pre nás. Preto sa v tejto chvíli obraciam na každého z Vás s návrhom na konkrétne predsavzatie. Prečítajme si každý z nás v tomto milostivom jubilejnom roku celé Evanjelium podľa Lukáša. Či už sami, alebo v rodinách a spoločenstvách ho čítajme postupne kapitolu za kapitolou. Uvažujme nad ním a zachovávajme ho vo svojom srdci, ako to robila Božia Matka.
Prečítajme si každý z nás v tomto milostivom jubilejnom roku celé Evanjelium podľa Lukáša.
Drahí bratia a sestry, na záver sa chcem poďakovať mojim spolubratom kňazom za ich homílie, ktorými vysvetľujú Sväté písmo a zapaľujú Vaše srdcia pre Krista. Ďakujem lektorom, ktorí prednášajú Božie slovo na bohoslužbách. Osobitne ďakujem rodičom a starým rodičom, ktorí učia svoje deti a vnúčatá biblické príbehy. Prosím, modlite sa aj za mňa, aby som bol verným ohlasovateľom Kristovho evanjelia. „Milosť Pána Ježiša Krista a Božia láska i spoločenstvo Svätého Ducha nech je s vami všetkými.“ (2 Kor 13,13)