[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 01. 2025   Meniny má Miloš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše do Davosu: AI má podporovať ľudskú dôstojnosť, povolanie ľudskej osoby a spoločné dobro
P:3, 23. 01. 2025 16:16, ZAH



Foto: Peter Zimen


Vatikán 23. januára (VaticanNews) Umelá inteligencia sa „musí stať súčasťou úsilia o dosiahnutie väčšej spravodlivosti, väčšieho bratstva a humánnejšieho usporiadania spoločenských vzťahov, ktoré sú cennejšie ako technologický pokrok“, píše pápež v posolstve na ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose. Tohtoročné stretnutie sa koná od 20. – 24. januára na tému: „Spolupráca pre éru umelej inteligencie“.

Pápež v posolstve zdôrazňuje, že téma stretnutia je nielen príležitosťou na spoluprácu, ale aj na stretnutie národov.
Svätý Otec spomína súčasné obavy ľudstva v súvislosti s umelou inteligenciou, s jej vplyvom na rastúcu krízu pravdy na verejnom fóre, s vynárajúcimi sa otázkami o etickej zodpovednosti, ľudskej bezpečnosti a širších dôsledkoch takéhoto vývoja pre spoločnosť.

Plné znenie posolstva

Ako vysvetľuje pápež, technológia robí „technický výber medzi viacerými možnosťami a je založený buď na presne definovaných kritériách, alebo na štatistických záveroch. Na druhej strane človek si nielen vyberá, ale vo svojom srdci je schopný sa rozhodnúť“.

Svätý Otec poukazuje aj na nevhodnosť názvu: „Samotné používanie slova „inteligencia“ v súvislosti s umelou inteligenciou (AI) je v skutočnosti nevhodné, pretože umelá inteligencia nie je umelou formou ľudskej inteligencie, ale jej produktom. Ak sa AI používa správne, pomáha človeku realizovať jeho povolanie v slobode a zodpovednosti.“

Pápež v posolstve upozorňuje: „Umelá inteligencia musí byť usporiadaná podľa ľudskej osoby a musí sa stať súčasťou úsilia o dosiahnutie väčšej spravodlivosti, väčšieho bratstva a humánnejšieho usporiadania spoločenských vzťahov, ktoré sú cennejšie ako technologický pokrok.“

Petrov nástupca okrem iného píše:

„Existuje nebezpečenstvo, že bude umelá inteligencia použitá na podporu „technokratickej paradigmy“, podľa ktorej sa všetky problémy sveta dajú vyriešiť len technologickými prostriedkami. V tejto paradigme sa ľudská dôstojnosť a bratstvo často podriaďujú snahe o efektívnosť, akoby realita, dobro a pravda neodmysliteľne vychádzali z technologickej a ekonomickej moci. Ľudská dôstojnosť však nikdy nesmie byť narušená v prospech efektívnosti. Technologický rozvoj, ktorý nezlepšuje život všetkých, ale naopak, vytvára alebo zvyšuje nerovnosti a konflikty, nemožno nazvať skutočným pokrokom. Preto sa umelá inteligencia musí dať do služieb zdravšieho, humánnejšieho, sociálnejšieho a integrálnejšieho rozvoja.“

„(...)Na zvládnutie zložitých problémov spojených s AI musia vlády a podniky vynaložiť náležitú starostlivosť a ostražitosť. Musia kriticky zhodnotiť jednotlivé aplikácie AI v konkrétnych kontextoch, aby určili, či jej používanie podporuje ľudskú dôstojnosť, povolanie ľudskej osoby a spoločné dobro.“

„(...)Je treba prijať vhodné reakcie na všetkých úrovniach spoločnosti podľa zásady subsidiarity, pričom jednotliví používatelia, rodiny, občianska spoločnosť, podniky, inštitúcie, vlády a medzinárodné organizácie by mali pracovať na svojej vlastnej úrovni, aby zabezpečili, že AI bude pre dobro všetkých.“

Zuzana Klimanová – Vatican News



( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20250123034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]