Viedeň 21. januára (VaticanNews) V stredu 22. januára 2025 oslavuje 80. narodeniny jeden z najvýznamnejších cirkevných predstaviteľov nemecky hovoriaceho sveta, kardinál Christoph Schönborn, arcibiskup Viedne. Kardinál Schönborn formoval rakúsku cirkev od 90. rokov a jeho práca vo Vatikáne v službách troch pápežov siaha ešte ďalej. Zúčastnil sa na deviatich biskupských synodách, piatich návštevách ad limina a dvoch voľbách pápeža.
Začiatky vo Vatikáne
V roku 1980 bol mladý dominikán Christoph Schönborn menovaný pápežom Jánom Pavlom II. za člena Medzinárodnej teologickej komisie. Christoph Schönborn, vtedy 36-ročný profesor dogmatiky vo Fribourgu vo Švajčiarsku, získal túto funkciu na odporúčanie svojho učiteľa kardinála Josepha Ratzingera. Neskôr sa Christoph Schönborn stal tajomníkom komisie, ktorá pracovala na tvorbe Katechizmu Katolíckej cirkvi (1987 – 1992), čo považuje za jednu z najdôležitejších etáp svojho života.
Arcibiskup Viedne
V roku 1991 bol Christoph Schönborn vymenovaný za pomocného biskupa vo Viedni a o štyri roky neskôr ho Ján Pavol II. povýšil na arcibiskupa Viedne. V tom čase čelila rakúska cirkev hlbokej kríze dôvery v dôsledku škandálu týkajúceho sa jeho predchodcu. Arcibiskup Schönborn sa snažil zmierniť napätie a obnoviť dôveru veriacich.
Medzinárodné pôsobenie
Ako predseda Rakúskej biskupskej konferencie (1998 – 2020) kardinál Christoph Schönborn nielen viedol miestnu cirkev, ale aktívne pôsobil aj na globálnej úrovni. Po svojej kreácii za kardinála v roku 1998 zastával viaceré funkcie v Rímskej kúrii. Napríklad bol členom Kongregácie pre náuku viery, Kongregácie pre východné cirkvi a ďalších významných orgánov.
Jeho schopnosti sprostredkovania sa naplno prejavili počas Synody o rodine (2014 – 2015), kde sa zasadzoval za pastoračnú starostlivosť o rozvedených katolíkov. Jeho návrhy boli začlenené do dokumentu „Amoris Laetitia“.
Vzťahy s troma pápežmi
Kardinál Christoph Schönborn spolupracoval s pápežmi Jánom Pavlom II., Benediktom XVI. a Františkom. S Benediktom XVI. ho spájalo dlhoročné teologické puto, no zároveň mal blízky vzťah aj s pápežom Františkom, ktorý si ho cenil pre jeho skúsenosti a schopnosť riešiť konflikty.
Záver služby
Po dosiahnutí 80 rokov kardinál Christoph Schönborn stratí právo voliť v konkláve, no jeho vplyv na univerzálnu Cirkev ostáva nepopierateľný. Svojím prístupom k riešeniu kríz a podporou synodality zanechal výraznú stopu vo Vatikáne aj mimo neho.
Gudrun Sailer – VaticanNews
Preklad Martin Jarábek