Bratislava 21. januára (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch sa vo štvrtok 16. januára zúčastnil spomienkového stretnutia pri príležitosti 35. výročia zrušenia štátneho dozoru nad cirkvami a štátneho súhlasu pre kňazov vykonávajúcich pastoračnú činnosť.
Stretnutie, ktoré vo štvrtok 16. januára organizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska, nieslo tému „Odňatie štátneho súhlasu do verejnej duchovnej správy v období komunistického režimu pri príležitosti 35. výročia zrušenia štátneho súhlasu pre kňazov v pastorácii“ a pripomenulo významné momenty boja za náboženskú slobodu.
Na podujatí vystúpili kňazi, ktorí počas obdobia komunistického barbarstva pôsobili v rôznych diecézach: trnavský arcibiskup Ján Orosch v Trnavskej arcidiecéze, Ján Ďurica SJ v Banskobystrickej diecéze, Andrej Filipek SJ v Spišskej diecéze a Jozef Mydla SJ v Košickej arcidiecéze. S verejnosťou sa podelili o svoje svedectvá, ktoré odhaľujú ťažkosti, s ktorými sa stretávali počas výkonu pastoračnej služby pod neustálym dohľadom a tlakom zo strany okresných cirkevných tajomníkov a príslušníkov ŠtB.
Trnavský arcibiskup Ján Orosch spomenul viaceré formy prenasledovania, ktorým čelil, ako napríklad dvojnásobné odňatie štátneho súhlasu, psychologický nátlak, zamietnutie mzdy, zadržanie vodičského preukazu na päť rokov či obmedzovanie možností komunikácie a zákaz telefonovania. Býval posielaný na odľahlé miesta označované za „vyhnanstvá“ a formálne bol istý čas vedený ako osoba mimo pastorácie. Napriek týmto neprávostiam si aj s odstupom času zachoval určitú dávku humoru, pričom však nezabudol na zlobu komunistického režimu, ktorá sa prejavovala veľmi sofistikovane najmä v jeho záverečných fázach.
Arcibiskup Orosch opísal aj jednu z najbrutálnejších situácií, keď viacerí kňazi v Selešťanoch zažili od komunistov fyzické útoky. „Nebolo to jednoduché zniesť. Cítil som, ako mi zviera hrdlo. Boli to tvrdé údery. Po prvýkrát v živote som dostal takú bitku. Krv mi tiekla z nosa i z uší. Najhoršie však dopadol žalúdok,“ spomínal. Podľa jeho svedectva boli praktiky ŠtB veľmi zákerné a nepoznali hranice. Aj keď boli kňazi po brutálnom fyzickom útoku neschopní pohybu a dýchali z posledného, príslušníci ŠtB ich napriek tomu ďalej kopali a bili.
Doplnil, že všetci prítomní kňazi, ktorí si tým prešli, museli neskôr podstúpiť operáciu žalúdka. Jemu dávali lekári len šesťpercentnú šancu na prežitie. „Zobrali mi štátny súhlas, ale Pán Boh ma stále chránil a viedol,“ povedal s vďakou a optimizmom na záver pred udelením svojho záverečného biskupského požehnania.
Celý záznam zo spomienkového stretnutia je dostupný na YouTube kanáli Konfederácie politických väzňov Slovenska.
Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave, Júlia Kubicová