Bratislava 21. januára (TK KBS) V Dome Quo Vadis v Bratislave Konfederácia politických väzňov Slovenska zorganizovala spomienkové stretnutie, venované kňazom, ktorým bol v období komunistického režimu odňatý štátny súhlas do verejnej duchovnej správy.
Svoje svedectvá predniesli kňazi, ktorí v tom čase pôsobili v pastorácii v rôznych diecézach: trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch (v Trnavskej arcidiecéze), P. Ján Ďurica, SJ (v Banskobystrickej diecéze), P. Andrej Filipek, SJ (v Spišskej diecéze) a P. Jozef Mydla, SJ (v Košickej diecéze). Štátny súhlas im odňali prevažne za prácu s mládežou. Spomínali na rôzne perzekúcie od okresných cirkevných tajomníkov a príslušníkov ŠtB, ale aj civilné zamestnania v období, keď mimo pastorácie. Mons. Ján Orosch mal dvakrát odňatý štátny súhlas, ale napokon sa nedostal do výroby, pretože prvýkrát mu pomohol advokát Ján Čarnogurský a vzali mu štátny súhlas len v Západoslovenskom kraji a druhýkrát sa vzbúrili dojičky na ukážkovom družstve vo Vyškovciach nad Ipľom, kam vodili zahraničné návštevy, že nebudú dojiť, ak nedostanú kňaza.
P. Ján Ďurica SJ bol odsúdený na 8 mesiacov a v rokoch 1971 – 1972 pracoval ako kurič v Prievidzi a v Martine. P. Andrej Filipek SJ bol podmienečne odsúdený na 6 mesiacov a po odňatí štátneho súhlasu v rokoch 1983 – 1987 pracoval v papierňach v Harmanci, ako poštový doručovateľ v Ružomberku a napokon bol nezamestnaný, pretože ho nikde nechceli prijať. P. Jozef Mydla SJ bol bez štátneho súhlasu v rokoch 1975 – 1983, kedy najprv žil z úspor, potom pracoval ako brigádnik na JRD a v štátnych lesoch, skladník v Chemkostave a napokon ako organista v Poprade.
Videozáznam / Fotografie (autor Martin Petrík)
TK KBS informoval Peter Sandtner