[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 01. 2025   Meniny má Dalibor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Čím väčší je náš nedostatok, tým väčšia je Pánova hojnosť
P:3, 19. 01. 2025 17:00, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 19. januára (VaticanNews) „Boh nie je skúpy! Keď dáva, dáva hojne. Nedá ti len kúsok, dá ti veľa. Na náš nedostatok odpovedá Pán svojou hojnosťou,“ zdôraznil Svätý Otec František počas nedeľnej meditácie pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 19. januára.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

Evanjelium dnešnej liturgie (Jn 2,1 – 11) nám rozpráva o prvom znamení Ježiša, keď počas svadobnej hostiny v Káne Galilejskej premenil vodu na víno. Ide o príbeh, ktorý predznamenáva a zhrňuje celé Ježišovo poslanie: v deň príchodu Mesiáša – ako hovorili proroci – Pán pripraví „hostinu hojnú, hostinu s vínom“ (Iz 25, 6) a „vrchy budú pretekať muštom“ (Am 9,13). Ježiš je Ženích, ktorý prináša „nové víno“.

V tomto evanjeliu môžeme nájsť dve veci: nedostatok a hojnosť. Na jednej strane vína je nedostatok a Mária hovorí svojmu Synovi: „Nemajú vína“ (v. 3), na druhej strane Ježiš zasahuje tým, že dá naplniť šesť veľkých nádob, a nakoniec je vína tak veľa a je také vynikajúce, že starejší hostiny sa pýta ženícha, prečo ho nechal až na koniec (v. 10). Teda, znamením človeka je vždy nedostatok, ale „Božím znamením je vždy hojnosť“ a hojnosť v Káne je toho dôkazom (porov. Benedikt XVI., Ježiš Nazaretský, zv. I, 294). Ako Boh odpovedá na náš nedostatok? Hojnosťou (porov. Rim 5, 20). Boh nie je skúpy! Keď dáva, dáva hojne. Nedá ti len kúsok, dá ti veľa. Na náš nedostatok odpovedá Pán svojou hojnosťou.

Na hostine nášho života – môžeme povedať – si niekedy uvedomíme, že vína je nedostatok: chýbajú nám sily a mnohé ďalšie veci. Stáva sa to, keď nás sužujú starosti, keď nás prepadne strach alebo keď nás ničivé sily zla oberajú o radosť zo života, o opojenie radosti a o chuť nádeje. Buďme pozorní: pri tomuto nedostatku, keď Pán dáva, dáva v hojnosti. Zdá sa to ako protiklad: čím väčší je náš nedostatok, tým väčšia je Pánova hojnosť. Pretože Pán chce s nami oslavovať, a to hostinu, ktorá sa nikdy neskončí.

Prosme Pannu Máriu, nech ona, ktorá je „Žena nového vína“ (porov. A. Bello, Mária, žena našich dní), oroduje za nás a v tomto jubilejnom roku nech nám pomáha znovuobjaviť radosť zo stretnutia s Ježišom.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – VaticanNews, Martin Jarábek

Pápež František: Ľudstvo potrebuje jasné znaky nádeje

Pápež František v nedeľu 19. januára po modlitbe Anjel Pána na Námestí sv. Petra v Ríme reagoval na aktuálne udalosti vo svete a vyzval na pokoj, dialóg a zmierenie.

Rímsky biskup vyjadril vďačnosť sprostredkovateľom, ktorí prispeli k dnešnému vstupu do platnosti prímeria v Pásme Gazy:
„Je to krásna práca, toto sprostredkovanie mieru. Ďakujem mediátorom! A tiež ďakujem všetkým stranám zapojeným do tohto dôležitého výsledku.“

Pápež František vyzval na okamžité dodržiavanie dohodnutých podmienok a na oslobodenie všetkých rukojemníkov:
„Dúfam, že to, čo bolo dohodnuté, bude bezodkladne dodržiavané a že všetci rukojemníci sa konečne vrátia domov a objímu svojich blízkych.“

Zároveň Svätý Otec zdôraznil potrebu urýchlenia humanitárnej pomoci pre obyvateľov Gazy: „Modlím sa za nich a za ich rodiny. Dúfam tiež, že humanitárna pomoc dorazí k ľudom v Gaze rýchlo a v dostatočnom množstve, pretože je veľmi naliehavá.“

Pápež zdôraznil, že Izraelčania aj Palestínčania potrebujú jasné znaky nádeje:  „Dúfam, že politické autority oboch krajín, s pomocou medzinárodného spoločenstva, dokážu nájsť spravodlivé riešenie pre dva štáty. Všetci by sme mali povedať: áno dialógu, áno zmiereniu, áno mieru.“

Svätý Otec František sa dotkol aj iných svetových udalostí. Ocenil nedávne prepustenie skupiny väzňov na Kube ako „gesto veľkej nádeje“, ktoré podľa neho napĺňa myšlienku jubilejného roka: „Dúfam, že podobné iniciatívy sa budú uskutočňovať aj v iných častiach sveta, aby posilnili dôveru v budúcnosť jednotlivcov i národov.“

Na záver svojho príhovoru Petrov nástupca pozdravil pútnikov na Námestí sv. Petra a opätovne vyzval na modlitby za mier a jednotu: „V týchto dňoch, keď sa modlíme za jednotu kresťanov, neprestávajme prosiť Boha o drahocenný dar plného spoločenstva medzi všetkými Ježišovými učeníkmi. A vždy sa modlime za utrápenú Ukrajinu, Palestínu, Izrael, Mjanmarsko a všetky národy trpiace vojnou.“

Pápež František sa rozlúčil tradičným želaním: „Všetkým želám peknú nedeľu a prosím, nezabudnite sa modliť za mňa. Dobrú chuť k obedu a dovidenia!“

Martin Jarábek – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20250119018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]