[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 01. 2025   Meniny má Zora      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bilancia ACN 2024: Zavraždení, unesení a uväznení kňazi a zasvätené osoby
P:3, 16. 01. 2025 08:50, DOM



Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi


Bratislava 16. januára (TK KBS) Počet unesených kňazov a rehoľníkov v roku 2024 stúpol, zatiaľ čo počet uväznených z dôvodu prenasledovania sa znížil. Celkovo ACN zaznamenala 122 prípadov týkajúcich sa kňazov a rehoľníkov, z toho 13 vrážd, 38 únosov a 71 prípadov uväznenia. Desať z uvedených prípadov sa týkalo žien, z ktorých osem bolo unesených a dve zatknuté.

Podľa údajov, ktoré zostavila pápežská  nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, bolo v roku 2024 unesených viac katolíckych kňazov a rehoľníkov ako v roku 2023. Kým v predchádzajúcom roku bol počet únosov 33, v roku 2024 páchatelia uniesli spolu 38 kňazov a rehoľníkov.

ACN do zoznamu zahrnula osoby, ktoré boli zabité, unesené alebo uväznené z dôvodu prenasledovania, ako aj tie, ktoré pôsobili v nebezpečných alebo ťažko dostupných oblastiach a svojím životom svedčili o oddanosti Bohu.

Únosy klerikov a rehoľníkov v roku 2024

Na čele zoznamu únosov je Haiti, kde všeobecný kolaps národnej bezpečnosti v roku 2024 prispel k únosom 18 kňazov a rehoľníkov. To predstavuje 9-násobný nárast oproti roku 2023 s dvomi prípadmi únosov. Nigéria zostáva jednou z najnebezpečnejších krajín pre kňazov a rehoľníkov, no situácia sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zlepšila – v roku 2024 bolo zaznamenaných dvanásť únosov. Obete únosov v oboch krajinách boli napokon prepustené.

V roku 2024 uniesli aj troch kňazov v Kamerune, ktorých neskôr prepustili na slobodu. Jedného kňaza v brazílskom São Paule zločinci uniesli, olúpili ho a niekoľko dní zadržiavali, kým ho polícia prepustila. Biskupa Salvadora Rangela Mendozu z Mexika páchatelia po únose zanechali v nemocnici, kde sa zotavil.

Na zozname je aj mladý seminarista, ktorého uniesla armáda v Konžskej demokratickej republike, ale ešte v ten istý večer ho po ostrých protestoch cirkevných orgánov prepustili. Plukovník zodpovedný za únos bol vylúčený z ozbrojených síl a odsúdený na 20 rokov väzenia.

V roku 2024 sa vyskytli dva prípady únosu rehoľných sestier: V Kolumbii bola jedna sestra okradnutá a sexuálne zneužitá, v Malawi bola ďalšia rehoľníčka pred prepustením fyzicky a verbálne týraná.

Štyria kňazi, ktorí boli unesení za posledné roky, zatiaľ neboli prepustení alebo vyhlásení za mŕtvych. Sú to otcovia John Bako Shekwolo (unesený v roku 2019), Joseph Igweagu (2022) a Christopher Ogide (2022) – všetci z Nigérie – a otec Joël Yougbaré z Burkiny Faso, ktorý bol unesený v roku 2019 a odvtedy o ňom nie sú správy. Zaradením týchto kňazov na zoznam stúpol celkový počet unesených na 42.

Trinásť zavraždených kňazov

V roku 2024 bolo zavraždených 13 kňazov. V Spojených štátoch amerických zahynul vo svojom dome rukou mladíka kňaz – dôchodca Robert Hoeffner a jeho sestra. Vrah kňazovi ukradol auto a následne zavraždil svojho starého otca a policajta. V tej istej krajine zavraždil kňaza Larryho Johnsona muž, ktorý podľa svojho tvrdenia trpel psychotickou epizódou a počul hlasy, ktoré mu prikázali zabiť kňaza, aby „zachránil ľudstvo“.

V priebehu sotva jedného mesiaca boli v Južnej Afrike zavraždení dvaja kňazi: William Banda, pôvodom zo Zambie, bol zabitý mužom, ktorý si na neho počkal v kostole a potom ho odprevadil do sakristie, kde ho zastrelil. Paul Tatu Mothobi bol zabitý po tom, ako sa stal svedkom vraždy. Kvôli umlčaniu všetkých svedkov prinútil vrah Mothobiho nastúpiť do auta, kde ho zabil strelou do hlavy.

Španielskeho pátra Juana Antonia Llorenteho Espína, františkánskeho mnícha, zavraždil muž, ktorý vtrhol do kláštora v provincii Murcia a kričal, že chce zabiť všetkých kňazov. Pred útekom páchateľa bolo zranených niekoľko ľudí. Podobný zločin sa odohral na severe  Poľska, kde Lecha Lachowicza brutálne zbil muž, ktorý sa objavil na fare. Kňaz svojím zraneniam v nemocnici podľahol.

Christophe Badjogou Komla, kňaz narodený v Togu a pôsobiaci v Kamerune, bol zastrelený počas pokusu o lúpež.
Fabian Enrique Arcos, kňaz z Ekvádoru, bol nájdený zavraždený za nevyjasnených okolností v blízkosti odpadkového koša. Ramón Arturo Montejo Peinado bol brutálne zavraždený v Kolumbii pri pokuse o krádež jeho auta.

V Mexiku, kde bolo v posledných rokoch zavraždených mnoho kňazov, členovia gangu zabili Marcela Péreza, domorodého kňaza z diecézy San Cristóbal de las Casas v Chiapase, v snahe zabrániť mu v kampani za práva domorodého obyvateľstva.
Otec Josiah K’Okal, ktorý pochádzal z Kene a pôsobil vo Venezuele, bol nájdený mŕtvy. Hoci sa oficiálne predpokladá, že spáchal samovraždu, jeho priatelia a kolegovia sa domnievajú, že ho zavraždili zločinecké gangy kvôli jeho angažovanosti v prospech pôvodného obyvateľstva.

Luke Yugue, kňaz z Južného Sudánu, bol zabitý, keď sa snažil urovnať konflikt medzi kmeňmi. Na druhý sviatok vianočný neznámi útočníci zastrelili Tobiasa Onkonkwu počas jazdy na diaľnici v Nigérii.

Zmienku si zaslúžia aj prípady vrážd laikov, hoci neboli zaradené do štatistiky za rok 2024. Ide o prípady ako vražda dvoch katechétov v Burkine Faso, zastrelenie pastoračného pracovníka pred kostolom v Hondurase a vražda ministranta, ktorý zomrel spolu so svojím bratom a matkou pri prestrelke v blízkosti kostola v Mexiku.

Počet zatknutí klesá, ale stále je dôvodom na znepokojenie

V roku 2024 bolo zatknutých menej katolíckych duchovných a rehoľníkov ako v roku 2023, ale tieto údaje sú naďalej znepokojujúce a poukazujú na vážne problémy týkajúce sa náboženskej slobody a nedostatku právnej istoty a podpory v mnohých častiach sveta.

Podľa ACN bolo v roku 2024 uväznených najmenej 71 duchovných a rehoľníkov pre svoju vieru alebo iba pre vykonávanie svojej práce. Toto číslo zahŕňa aj osoby, ktoré boli zatknuté pred rokom 2024, ale v určitom období roku 2024 boli stále vo väzbe.

Pre účely tohto zoznamu ACN berie do úvahy len osoby, ktorých zadržanie možno považovať za neregulárne alebo nábožensky či politicky motivované, a nie zadržané osoby podozrivé zo spáchania bežných trestných činov.

Nikaragua v Strednej Amerike je opäť na čele zoznamu krajín s najväčším počtom uväznených duchovných. Od januára 2024 tam uväznili celkovo 25 katolíckych duchovných. Ak však pripočítame 19 osôb, ktoré boli uväznené v predchádzajúcich rokoch a vo väzení zostali aj v roku 2024, ich počet stúpne na 44, čo je len o troch menej ako v predchádzajúcom roku. Patrí medzi nich aj biskup Rolando Alvarez, ktorého uväznili v roku 2022 a prepustili v roku 2024.

Zoznam nezahŕňa množstvo angažovaných laikov v Nikarague, ktorých režim rovnako zatkol pre ich spoluprácu s Cirkvou. Viacerí z nich sú stále vo väzení, napríklad Lesbia Gutiérrezová, pracovníčka Caritas v diecéze Matagalpa, a Carmen María Sáenzová, právna poradkyňa v tej istej diecéze. Podľa miestnych zdrojov bolo ich rodinám odopreté právo ich navštíviť.
Okrem veľkého počtu duchovných a rehoľníkov, ktorí boli v Nikarague v posledných rokoch uväznení – vrátane troch biskupov –, je tu aj vysoký počet kňazov, ktorých oficiálne nikdy neuväznili, ale po vycestovaní do zahraničia im znemožnili opätovný vstup do krajiny, a preto žijú v exile. Ich počet nie je známy a nie sú zahrnutí v zozname, rovnako ako tí, ktorí dobrovoľne utiekli, aby sa vyhli zatknutiu. Okrem toho nikaragujský režim podniká všemožné kroky, aby prinútil všetky rehoľné sestry opustiť krajinu. Mimoriadny rozsah prenasledovania predstaviteľov Cirkvi v Nikarague a strach z represálií sťažujú získanie spoľahlivých informácií, a teda aj stanovenie exaktných počtov.

Ďalšou krajinou s najvyšším počtom zatknutých alebo nezvestných duchovných je Čína s deviatimi zverejnenými prípadmi vrátane štyroch duchovných zadržaných v roku 2024. Jeden z nich bol neskôr v tom istom roku prepustený. Ostatní sú už roky zbavení slobody a sú buď vo väzbe, v domácom väzení alebo pod prísnym dohľadom z náboženských dôvodov, v jednom prípade dokonca od roku 1997. Treba poznamenať, že vzhľadom na politickú realitu v Číne je pravdepodobné, že obmedzeniam slobody pohybu podlieha oveľa viac duchovných.

Bielorusko sa nachádza vo veľmi zložitej situácii. V roku 2024 bolo vo väzení sedem kňazov. Z týchto siedmich boli traja zatknutí už v roku 2023; z nich jeden je stále vo väzení a nedávno bol odsúdený na 11 rokov väzenia za velezradu. V roku 2024 boli zatknutí štyria kňazi, z ktorých troch medzičasom prepustili z väzenia.

Medzi ďalšie prípady nábožensky motivovaného zatýkania patria dvaja kňazi a jedna rehoľníčka v Indii. V krajine, v ktorej v súčasnosti dominujú hinduistickí nacionalisti, sa zvyšuje tlak na katolíkov a iné náboženské menšiny. Ďalším duchovným v Indii hrozilo zatknutie, ale podarilo sa im tomu vyhnúť podaním žiadosti o predčasné prepustenie na kauciu a jej prijatím. Ich prípady sa stále vyšetrujú.

Zoznam ACN uvádza aj prípad dvoch gréckokatolíckych redemptoristov, ktorých v roku 2022 zatkli na okupovanom území Ukrajiny ruské ozbrojené sily a v júni 2024 ich prepustili.

Vo Venezuele bol zatknutý kňaz Elvis Cabarca, ktorý viedol modlitebnú skupinu v období protivládnych protestov. V Čade bol pastor Simon-Pierre Madou Baïhana, otvorený kritik porušovania ľudských práv a nespravodlivosti, zatknutý policajtmi v civile za okolností, ktoré podľa svedkov pripomínali únos. Bol obvinený z „podnecovania rozkolu a ohrozovania národnej súdržnosti“. Oboch krátko nato prepustili.

V niekoľkých prípadoch sú dôvody zatknutia stále neznáme alebo nie je jasné, či boli skutočne motivované náboženskou diskrimináciou. Kňaz Aurélien Mukangwa z Konžskej demokratickej republiky bol za neznámych okolností zatknutý na letisku. Po protestoch ho prepustili. Poľský kňaz Michal Olszewski, ktorý bol zatknutý pre údajné finančné nezrovnalosti, bol zadržaný za nezvyčajne tvrdých podmienok a po siedmich mesiacoch prepustený na kauciu. Stále čaká na súd a jeho priaznivci tvrdia, že je obeťou politickej kampane. Luiz Claudio da Silva, kňaz a člen pastoračnej komisie biskupskej konferencie v Brazílii, bol zatknutý po tom, ako vyzval políciu na zdržanlivosť pri potláčaní demonštrácie robotníkov bez pôdy. Sestra Mary-Ellen Francouerová z Kanady bola zatknutá za to, že sa spolu s členmi rôznych kresťanských denominácií zúčastnila na štrajku pred bankou na protest proti investíciám banky do fosílnych palív.

Zdroj: ACN/Filipe d’Avillez, María Lozano, Dorota Luteránová



( TK KBS, ac, ml; pz ) 20250116020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]