[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 15. 01. 2025   Meniny má Dobroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Schönborn oslávi 80 rokov, ďakovná slávnosť bude v sobotu vo Viedni
P:3, 14. 01. 2025 09:25, ZAH



Viedeň 14. januára (TK KBS) Kardinál Christoph Schönborn, ktorý 22. januára oslávi 80 rokov, patrí medzi najvýznamnejších teológov a popredných osobností Katolíckej cirkvi. Od roku 1995 viedol Viedenskú arcidiecézu. Ako predseda Rakúskej biskupskej konferencie (1998 – 2020) presadzoval obnovu dôvery v Cirkev a rozhodné kroky proti zneužívaniu, čím výrazne ovplyvnil smerovanie Cirkvi.

Na globálnej úrovni Schönborn prispel k diskusiám o synodalite a rodine, často ako teologický sprostredkovateľ medzi Vatikánom a veriacimi.

Známy svojím dialógom medzi náboženstvami, spolupracoval s predstaviteľmi judaizmu a islamu na podpore mieru. Ako odborník na Tomáša Akvinského bol jedným z hlavných autorov Svetového katechizmu a „Youcat“, čím výrazne obohatil katolícku literatúru. Jeho pastoračný prístup sa vyznačuje láskavosťou a diplomatickým riešením konfliktov.

Ďakovná svätá omša vo Viedni

Viedenská arcidiecéza sa s ním oficiálne rozlúči ďakovnou svätou omšou v sobotu 18. januára o 14:00 v Dóme sv. Štefana. Na slávnosti vystúpi rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a Schönborn prijme „dar pamäti“ – spomienky, modlitby a príspevky pre charitatívne projekty. Slávnosť bude prenášaná naživo do okolitých kostolov a vysielaná v televízii ORF2.

Po svätej omši bude nasledovať agapé na Stephansplatz za hudobného sprievodu. Súčasťou osláv bude špeciálna pošta s pamätnými známkami a pohľadnicami, pripomínajúcimi kardinálove prínosy. Jeho biskupské heslo „Vos autem dixi amicos“ – „Nazval som vás svojimi priateľmi“ (Jn 15,15) vyjadruje jeho otvorenosť a priateľskú službu Cirkvi.

Dokument o jeho živote pripravuje ORF v rámci série „kreuz und quer“ s názvom „Pretože duša musí dýchať“.

Kardinál Schönborn je známy svojou pokorou a víziou jednoty. Po odchode z aktívnej služby plánuje zostať „staviteľom mostov“ a naďalej podporovať dialóg a zmierovanie. Svoje poslanie vníma ako vyjadrenie lásky k Cirkvi, napriek jej nedostatkom, pričom zdôrazňuje jej krásu a poslanie vo svete.

Experti o kardinálovi: Hlboký odkaz pre budúce generácie

Rakúsky časopis „Kristus v súčasnosti“ vo svojom špeciálnom vydaní ocenil kardinála Christopha Schönborna pri príležitosti jeho 80. narodenín, vyzdvihujúc jeho zásluhy o svetovú Cirkev a jeho významný vklad do vatikánskych štruktúr. Vatikánska expertka Gudrun Sailer zdôraznila jeho teologickú odbornosť, diplomatické schopnosti a ľudský prístup, ktoré mu priniesli rešpekt na globálnej cirkevnej scéne.

Schönborn, ako tajomník výboru pre tvorbu Katechizmu Katolíckej cirkvi a blízky spolupracovník pápeža Benedikta XVI., významne formoval cirkevné učenie a sprostredkoval dialóg medzi miestnymi cirkvami a rímskou kúriou.

Jeho pastoračná služba sa sústredila na riešenie citlivých otázok, vrátane prístupu rozvedených k svätému prijímaniu a požehnávania homosexuálnych párov. Schönborn zohral kľúčovú úlohu na synodách a v pápežských voľbách, pričom jeho schopnosť nachádzať rovnováhu medzi tradíciou a reformou posilnila jeho vplyv v cirkevnom vedení.

Zvláštnu pozornosť venoval obetiam sexuálneho zneužívania, kde si zachoval vernosť pravde a cit pre spravodlivosť. Jeho priateľstvo s pápežom Františkom a schopnosť budovať mosty medzi cirkvami z neho urobili jedného z najvýznamnejších duchovných radcov.

Profesorka Andrea Riedl v tom istom vydaní ocenila Schönbornov prínos k ekumenizmu, najmä jeho dlhoročnú prácu v nadácii Pro Oriente, ktorá podporuje dialóg medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou. Pod jeho vedením sa rozšírili gréckokatolícke farnosti v Rakúsku a posilnila sa spolupráca medzi kresťanskými denomináciami.

Jeho čestné ocenenia, vrátane doktorátu z Bukurešti a stretnutí s patriarchom Bartolomejom I., ilustrujú jeho odhodlanie k zmiereniu a budovaniu jednoty. Podľa Riedl jeho pokojný a vytrvalý prístup zanechal hlboký odkaz pre budúce generácie teológov a veriacich.

Zdroje: Kathpress / E-kai, redakčne upravené
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, ka, ek, ml; pz ) 20250114020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]