[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 01. 2025   Meniny má Alexej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Koch dostal doktorát Karlovej univerzity za prínos pre teológiu
P:3, 08. 01. 2025 20:38, ZAH



Foto: Cirkev.cz


Praha 8. januára (TK KBS) Kardinál Kurt Koch, prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, získal 8. januára 2025 čestný doktorát Karlovej univerzity za jeho prínos k rozvoju teológie. Slávnostný ceremoniál sa konal vo Veľkej aule Karolína za prítomnosti rektorky prof. Mileny Králičkovej a významných predstaviteľov akademického a cirkevného života. Ocenenie mu bolo udelené na návrh katolíckej, evanjelickej a husitskej teologickej fakulty.  

Tento významný deň začal kardinál Kurt Koch stretnutím s českými a moravskými biskupmi v Arcibiskupskom paláci, kde viedol diskusiu na tému „Biskup a jednota kresťanov. Ekumenické vademecum“. Popoludní sa vo Veľkej aule Karolína uskutočnil slávnostný ceremoniál, počas ktorého mu bol udelený titul „doctor honoris causa“.  

Dekan Katolíckej teologickej fakulty UK, P. Jaroslav Brož, predniesol zdôvodnenie návrhu na udelenie čestného titulu, po ktorom nasledovala prednáška kardinála Kurta Kocha na tému „O zmysle a poslaní kresťanskej teológie“. Vo svojom príhovore kardinál Koch vyzdvihol význam Univerzity Karlovej ako mosta medzi Východom a Západom a vyjadril poctu jej tradícii, ktorá siaha k pápežovi Klementovi VI. v roku 1347.  

Koch pripomenul, že teológia má byť vedou o Bohu a spojnicou medzi vierou a rozumom. „Teológia má zodpovednosť nielen za chápanie Boha, ale aj za vzťah k celému ľudskému bytiu a jeho zmyslu. Prispieva k dialógu s ostatnými vedami a posilňuje univerzálny humanizmus,“ zdôraznil. Upozornil na potrebu teologického dialógu v sekularizovanej spoločnosti, kde mnohí „žijú, akoby Boh neexistoval“, a podčiarkol význam náboženskej transcendencie: „Ľudské srdce zostáva nepokojné, kým nespočinie v Bohu.“  

Osobitný dôraz kládol na ekumenický dialóg a prekonávanie rozdielov medzi cirkvami. Kardinál Koch vyzval k spoločnému svedectvu o prítomnosti živého Boha a citoval slová pápeža Benedikta XVI. o nutnosti dialógu medzi veriacimi a agnostikmi: „Obaja sa navzájom potrebujú – viera hľadá hlbšie poznanie, zatiaľ čo agnostik nesmie prestať pátrať po pravde.“  

Na záver prejavu poďakoval za čestný titul a vyjadril presvedčenie, že teológia je neoddeliteľnou súčasťou akademického života, ktorá prispieva k rozvoju vedy a kultivácii ľudského ducha.  

Kto je Kurt Koch?

Kardinál Kurt Koch (*1950) je švajčiarsky rímskokatolícky kňaz, prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov a bývalý biskup Bazilea. Študoval teológiu na Ludwig-Maxmiliánovej univerzite v Mníchove a na univerzite v Lucerne.

Kňazské svätenie prijal v roku 1982 a pôsobil vo farnosti v Berne. Od roku 1986 vyučoval dogmatiku a morálnu teológiu na katechetickom inštitúte v Lucerne a neskôr na ekumenickom inštitúte tamojšej univerzity.  

V roku 1995 bol zvolený za biskupa bazilejského, biskupské svätenie prijal od pápeža Jána Pavla II. V rokoch 2007 až 2009 bol predsedom Švajčiarskej biskupskej konferencie. V roku 2010 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za prezidenta Pápežskej rady pre jednotu kresťanov, dnešného Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, a zároveň mu udelil titulárne arcibiskupstvo.

Na konzistóriu v novembri 2010 bol kreovaný za kardinála. Odvtedy je tiež členom Dikastéria pre náuku viery a Dikastéria pre kauzy svätých.  

Zdroj: Cirkev.cz 



( TK KBS, ci, ml; pz ) 20250108049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]