[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 01. 2025   Meniny má Alexej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vyjadril blízkosť východným cirkvám, ktoré slávia Narodenie Pána
P:3, 08. 01. 2025 11:45, ZAH



Svätý Otec František

Foto: Vatican Media


Vatikán 8. januára (VaticanNews) Pápež František na účte X @Pontifex napísal v utorok 7. januára odkaz pri príležitosti osláv Vianoc v katolíckych a pravoslávnych komunitách podľa juliánskeho kalendára. Vyjadril v ňom blízkosť v modlitbe tým, ktorí „trpia kvôli prebiehajúcim konfliktom“.

Cez sociálne siete pápež František v nadväznosti na slová po pondeľňajšej modlitbe Anjel Pána vyjadril „čo najsrdečnejšie priania cirkevným spoločenstvám na Východe, ktoré slávia požehnané sviatky Vianoc“ a osobitným spôsobom uistil o svojich modlitbách za trpiacich: „Nech Ježiš, Knieža pokoja, prinesie všetkým pokoj a mier.“

Pravoslávne cirkvi, ktoré sa riadia juliánskym kalendárom (najmä v Rusku, Srbsku, Gruzínsku, Bielorusku, ale aj v Etiópii, Egypte a v Jeruzaleme), slávia Narodenie Pána v noci medzi 6. a 7. januárom, teda o trinásť dní neskôr ako väčšina kresťanského sveta.

 „Prosme Pannu Máriu, aby nám pomohla, aby sme podľa príkladu pastierov a mudrcov vedeli rozpoznať Ježiša blízko nás v chudobných, v Eucharistii, v opustených, v bratoch...“

Vianočné posolstvá východných cirkví

V Betleheme na Západnom brehu Jordánu viedol vianočné oslavy grécky pravoslávny patriarcha Jeruzalema Teofilos III., ktorého na námestí Manger Square privítala miestna komunita. Kvôli pokračujúcej vojne v Gaze medzi Izraelom a Hamasom a ďalšiemu napätiu v oblasti, boli oslavy „v miernejšom duchu“.

V Egypte, naopak, hlava Koptskej pravoslávnej cirkvi Teodor II. zaželal požehnané Vianoce s radosťou: „Keď Boh vstúpil na svet, vybral si cestu detstva a vďaka nej sa stali veľké skutky. Vtedy sa dozvedáme, že všetky malé veci sa v Božích rukách stávajú veľkými.“

Srbský patriarcha Porfyrios vo svojom vianočnom posolstve pripomenul prebiehajúci konflikt „medzi bratmi tej istej krvi a viery na Ukrajine a v Rusku“ a zdôraznil, že „Cirkev neodsudzuje, nerozdeľuje, nerobí rozdiely, ale pripomína, že všetci sa navzájom potrebujeme, a vyzýva všetkých k pokoju a spoločenstvu lásky“.

Vyzval tiež, aby „sme nezabúdali, že množstvo nešťastí, konfliktov a vojen sa začína odľudštením blížneho, vymazaním ľudskosti druhého človeka. Preto je nesmierne dôležité, aby sme všetci prestali používať slovník, v ktorom sa druhý nazýva najprv cudzincom, potom protivníkom, potom nepriateľom a nakoniec neľudskou bytosťou“.  

A dodal: „Pamätajme na fatálne dôsledky takéhoto konania v dejinách ľudstva, ktoré sú, žiaľ, početné. Spomeňme si na našu minulosť a na rozdelenie, z ktorého sa stále nevieme spamätať.“  

Moskovský patriarcha Kirill počas osláv Narodenia Pána pripomenul, že „každý deň, a ešte viac v tento sviatok, sme povolaní vrúcne sa modliť za pokoj celého sveta, za stabilitu svätých Božích cirkví, za chorých, trpiacich, uväznených“.

„Pravoslávne“ Vianoce

Neformálne nazývaným „pravoslávnym“ Vianociam predchádza prísnejšia príprava ako katolíckym a zahŕňa štyridsaťdňové obdobie pôstu, počas ktorého sa veriaci (s výnimkou detí, tehotných žien, starých ľudí a chorých) musia zdržať konzumácie mäsa, mliečnych výrobkov, niekedy aj oleja a vína. V stredu a v piatok sú povolené ryby, ale v predvečer sviatku pôst zahŕňa len konzumáciu jedla „socivo“, t. j. varenej pšenice a ovocia. V tomto období nie sú povolené ani svadby, pretože platí pravidlo sexuálnej zdržanlivosti.

Narodenie Pána sa znázorňuje najmä prostredníctvom posvätných ikon (vystavených počas osláv), ktoré majú v pravoslávnej spiritualite hlboký význam. V niektorých krajinách, napríklad v Gruzínsku, tí, ktorí nemôžu ísť do chrámu, zapaľujú v okne sviečku, čím vyjadrujú svoju pripravenosť prijať Ježiša do svojich domovov a sŕdc. Tento rituál sa stal tradíciou z iniciatívy patriarchu Eliáša II. pred mnohými rokmi.

Giovanni Zavatta, Miroslava Holubíková – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, gz, mh, ml; kj ) 20250108036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]