Vatikán 7. januára (VaticanNews) Federácia kresťanských organizácií medzinárodnej a dobrovoľníckej služby (FOCSIV) odporúča v roku 2025 rozšíriť spoluprácu pre mierové procesy v krajinách konfliktov, ako sú Ukrajina a Blízky východ. Hovorila v rozhovore pre Vatican News prezidentka federácie Ivana Borsotto.
Kresťanská federácia dobrovoľníkov FOCSIV v súlade s evanjeliom a sociálnou náukou Cirkvi prispieva v boji proti formám chudoby a marginalizácie, k ochrane ľudskej dôstojnosti a ľudských práv. Činnosť federácie ocenil aj pápež František, keď ich prijal v roku 2022 na audiencii pri príležitosti 50. výročia ich vzniku.
Podľa prezidentky federácie sa v súčasnosti zvyšujú nerovnosti a chýbajú iniciatívy na podporu mierového procesu na Ukrajine a Blízkom východe. Preto Ivana Borsotto vyzvala na zmenu európskej politiky: „Myslím si, že jednou z úloh, ktoré má medzinárodná spolupráca, je rozprávať a dať hlas dobru vo svete a vytvárať dôveru, že môžeme viesť dialóg s inštitúciami, aby mohli zastaviť tieto preteky v zbrojení. Dôvera je základom, pretože musíme veriť, že politika môže nejakým spôsobom reagovať na to, čo svet žiada ako aj tí, ktorí sa venujú medzinárodnej spolupráci, pracujú pre mier, spravodlivosť, slobodu, uznanie ľudských práv. Federácia FOCSIV to robí v osemdesiatich krajinách sveta prostredníctvom našich deväťdesiatich štyroch členov.“
Ako uviedla Ivana Borsotto, existuje mnoho výdavkov, ktoré by sa dali znížiť, ako napríklad „dotácie, ktoré škodia životnému prostrediu a ktoré tento rok predstavujú dvadsať miliárd eur.“ Alebo „spomeňme si na preteky v zbrojení, ktoré nás tak veľmi desí a na ktoré sa ešte stále dajú nájsť zdroje,“ pripomenula prezidentka FOCSIVu. „Medzinárodná spolupráca je veľkou investíciou a problémy každej krajiny sú problémami všetkých,“ upozornila Ivana Borsotto a dodala, že „ak sa nám nejakým spôsobom nepodarí pocítiť problémy Afriky a juhu sveta ako hlboko spojené s našou budúcnosťou, znamená to, že nechápeme, v akom svete žijeme, a predovšetkým sa nepripravujeme na problémy, ktoré môžu vzniknúť v budúcnosti“.
Ďalej prezidentka federácie zdôraznila, že „kľúčovou otázkou je aj mier, keďže vojna na Ukrajine sa zatiaľ nekončí, a ani konflikt na Blízkom východe“. Faktom zostáva, že NATO požaduje, aby jeho členské krajiny mali výdavky na zbrojenie vo výške aspoň 2 %. Podľa Ivany Borsotto „sa určite pacifistické úsilie musí snažiť, aby sa ešte viac zjednotili sily a vytvoril sa určitý systém, pretože zatiaľ je to ako „bojovať o hlas dobra“. FOCSIV neustále zakúša vytáranie pokoja, dialóg medzi stranami, ktoré sú v konflikte. Ale nedeje sa to globálne preto, že „zjavne nedokážeme spojiť svoje sily“.
Na záver prezidentka federácie uviedla presvedčenie, „že medzi občanmi existuje povedomie o tom, aká iracionálna je vojna, ale predovšetkým o tom, ako veľmi je vo svete potrebná spolupráca pri riešení nerovností, pri riešení klimatických zmien, rizika nových pandémií a predovšetkým otázky uznania základných práv“.
Alessandro Guarasci, Miroslava Holubíková – VaticanNews