Rím 7. januára (TK KBS) Pri príležitosti jubilejného roku Caritas Internationalis spustila kampaň Premeňte dlh na nádej, ktorá si kladie za cieľ zbierať podpisy na petícii vyzývajúcej k odpusteniu dlhov najchudobnejším krajinám sveta. Iniciatíva je inšpirovaná pápežskou bulou Spes non confundit, ktorá zdôrazňuje potrebu urovnávania nespravodlivých dlhov a riešenia príčin globálnej chudoby.
Caritas, spolu s ďalšími náboženskými a občianskymi organizáciami, vyzýva na spravodlivý prístup k dlhom a podporu transformačných finančných reforiem, ktoré by vrátili nádej komunitám zaťaženým neudržateľným dlhom. Kampaň upozorňuje, že viac ako 100 krajín čelí problémom s nespravodlivým verejným dlhom, pričom veľká časť tohto dlhu je v rukách súkromných veriteľov.
Viac ako 60 % krajín s nízkymi príjmami sa nachádza na pokraji bankrotu, čo vedie k zhoršeniu prístupu k zdravotnej starostlivosti a vzdelávaniu a zintenzívňuje chudobu pre viac ako 3,3 miliardy ľudí. Africké krajiny, hoci majú len 2 % svetového verejného dlhu, nesú jedno z najväčších bremien jeho splácania, čo negatívne ovplyvňuje ich hospodársky rast a boj proti klimatickým zmenám.
Kardinál Tarcisius Kikuchi, predseda Caritas Internationalis, zdôraznil, že dlh je nielen ekonomickou výzvou, ale aj morálnou krízou. Jubilejná tradícia, ktorá vyzýva k odpusteniu dlhov, nás podľa neho nabáda konať so súcitom a vracať nádej tým, ktorých ťaží finančná záťaž. Kampaň „Premeňte dlh na nádej“ preto vyzýva, aby sme dlh nebrali len ako ekonomický problém, ale aj ako príležitosť na spravodlivosť a obnovu pre tých, ktorí sú najviac zasiahnutí.
Zdroj: E-kai
Spracoval: M. Lipiak