[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 01. 2025   Meniny má Severín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Haiti ide o prežitie, upozorňuje biskup Quesnel Alphonse z Fort-Liberté
P:3, 07. 01. 2025 12:30, ZAH



Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi


Haiti 7. januára (TK KBS) Na Haiti pretrváva násilie gangov, nútená migrácia a chudoba. Biskup Quesnel Alphonse z Fort-Liberté na severovýchode krajiny hovorí o gangoch, ktoré rabujú medzi chudobnými obyvateľmi. Opisuje stúpajúci vplyv islamu a hlbokú traumu ľudí, ktorí sa cítia úplne stratení.

Haiti sa nachádza v mimoriadne zložitej situácii. Rastú násilnosti zo strany gangov a kolabujú základné služby. Aká je vaša skúsenosť? 

Kríza sa zhoršuje. Ak by som mal vybrať jedno slovo, ktorým by som opísal situáciu, povedal by som „dusivá“. Máme pocit, že sa topíme. Je čoraz ťažšie prežiť a my nevieme, čo ďalej. Ľudia sa totiž cítia veľmi stratení. Už nežijú len v chudobe, ale v existenčnej biede. Týka sa to celej krajiny. Zúfalstvo dosiahlo svoj vrchol a v takýchto časoch sa môže stať čokoľvek. Je to škoda, najmä keď sa chystáme začať Jubilejný rok 2025, ktorý sme očakávali s nádejou.

Ako žijú Haiťania, ktorí sa sťahujú do hlavného mesta Port-au-Prince za lepším životom?

Obyvatelia, ktorí už nedokázali zabezpečiť svoje životné potreby na vidieku, sa presťahovali do hlavného mesta. To však nemá potrebnú infraštruktúru na zvládnutie takého veľkého počtu obyvateľov. Z 12 miliónov obyvateľov Haiti žijú približne už 3 milióny v Port-au-Prince a jeho okolí. Bieda sa tam kontinuálne zhoršuje. Okrem toho sa v posledných troch rokoch objavil znepokojujúci fenomén: vznik gangov. Len počas jedného decembrového víkendu gangy brutálne zavraždili 184 ľudí. V tomto preľudnenom meste sa veľmi ľahko organizujú ozbrojené skupiny.

Aké problémy spôsobujú tieto gangy?

Napríklad pre poľnohospodárov z vidieka. Tí uprednostňujú predaj svojich produktov v hlavnom meste, pretože tam dostanú lepšie ceny. Gangy im však komplikujú dopravu. Najhoršie však je, keď rodiny často zo dňa na deň prichádzajú o všetko: zločinecké gangy vtrhnú do ich štvrtí, ukradnú im všetok majetok, obsadia ich domy a prinútia ľudí utiecť.

Kam utekajú a ako žijú tieto rodiny? 

Mnohé rodiny sú v dôsledku nútenej migrácie rozvrátené: Otec je napríklad v Dominikánskej republike, matka na Bahamách a deti v Spojených štátoch. Mnohí Haiťania riskujú svoje životy na mori, aby našli lepšie životné podmienky. V hostiteľských krajinách však nie sú vždy vítaní a zažívajú diskrimináciu. To ovplyvňuje rodiny, ktoré sa nakoniec rozdeľujú. Ohrozená je rodina ako základný pilier a kľúčový prvok spoločnosti, čo vedie k sociálnej nestabilite.

Táto situácia má mnohé dôsledky, vrátane vplyvu na povolanie mladých. Poznáme prípady moslimov, ktorí lákajú mladých ľudí tým, že im dávajú takmer 100 dolárov za to, aby konvertovali. Hoci je islam na Haiti menšinovým náboženstvom, jeho prítomnosť rastie. Je smutné vidieť, že mnohí mladí ľudia konvertujú k islamu z nutnosti, a nie z presvedčenia. Mnohí sa z rovnakého dôvodu pridávajú aj ku gangom.

Čo ponúkajú gangy mladým ľuďom a ako ich verbujú?

Hlavne peniaze, najmä vo veľmi chudobných štvrtiach. Včera som počul svedectvo mladého muža, ktorý sa pridal ku gangu. Povedal, že bol sirota, nikoho nemal, a preto jeho život nemal zmysel. Gangy dávajú človeku pocit spolupatričnosti. V tom je to nebezpečenstvo. Nie je to len ekonomický problém, je to existenčný problém.

Fenomén gangov je otázkou prežitia: v krajnej núdzi sú ľudia ochotní urobiť čokoľvek, dokonca aj zabíjať. A potom je tu problém drog. Pod vplyvom drog a tiež preto, aby ich získali, sú mnohí mladí ľudia ochotní urobiť čokoľvek. Strácajú svoju ľudskosť a sú dokážu zájsť do extrémov. Mladí ľudia v tých najchudobnejších štvrtiach sú úplne stratení.

Sú na Haiti nejaké náznaky nádeje? Aká je situácia napríklad vo vašej diecéze?

Áno, niektoré veci sa zlepšujú. Niektorí vnútorne vysídlení ľudia sa začali vracať domov, ale tento proces je mimoriadne traumatizujúci. To, čo nájdu po návrate, vedie k emocionálnemu a psychickému šoku, ktorý je taký hlboký, že môže zničiť každého. Bude trvať dlho, kým budú schopní opäť normálne žiť a vrátiť sa do domu, ktorý bol vyrabovaný a obsadený. Opakujem: je to existenčná kríza. Ľudí to zasahuje úplne. Samotná identita haitských mužov a žien je spochybnená, a to si vyžaduje naliehavú pomoc. Máme aj ďalšie problémy, ako napríklad zablokované cesty, ktoré sťažujú pohyb a spojenie s hlavným mestom.

Začína sa Jubilejný rok 2025. Ako ho budete prežívať na Haiti? Akú úlohu má podľa vás Cirkev v krajine poznačenej toľkým utrpením?

Ako hovorí pápež František, sú otázky, ktoré nás vyzývajú, aby sme sa angažovali a prinášali znamenia nádeje. Vo svojej jubilejnej bule sa pápež venuje aj otázke migrantov. Táto téma sa nás hlboko dotýka. Nielen v diecéze Fort-Liberté, ale všetci by sme sa mali nad touto situáciou zamyslieť a brať ju v nadchádzajúcom roku veľmi vážne. Svätý Otec hovoril aj o odpustení dlhov chudobným krajinám. Toto Jubileum by mohlo byť veľkým zdrojom nádeje pre Haiti.

Pri tejto príležitosti by som chcel vyjadriť hlbokú vďaku dobrodincom nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Ich štedrosť a neustála podpora boli v uplynulých rokoch v tomto ťažkom období pre našu krajinu kľúčové. V roku 2024 nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporila Cirkev na Haiti prostredníctvom takmer 70 projektov. Pomoc smerovala najmä na diecézne rozhlasové stanice, na projekty solárnych panelov a na vzdelávanie a podporu kňazov, rehoľníkov a katechétov.

Zdroj: ACN, Lucía Ballester, Dorota Luteránová



( TK KBS, ac, ml; kj ) 20250107088   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]