Bratislava 4. januára (TK KBS) Posledné minuloročné číslo časopisu Ekklesía sa venuje synodálnej mystike a metóde.
Druhé zasadnutie Synody biskupov o synodalite sa zameralo na otázku: „Ako byť synodálnou a misijnou Cirkvou?“ V tejto praktickej otázke sa stretávajú dva základné rozmery: na jednej strane láskyplný vzťah troch božských osôb ako zdroj a vzor života a poslania Cirkvi a na strane druhej konkrétne ľudské postupy. Mons. Piero Coda, generálny sekretár Medzinárodnej teologickej komisie a jeden zo synodálnych teológov rozoberá, čo sa o tom píše v Pracovnom dokumente – Instrumentum laboris.
V druhom článku sa Mons. Coda venuje Záverečnému dokumentu Synody o synodalite, na ktorej sa ukázalo, že synodalita a hierarchia si nekonkurujú, ale navzájom prepojené sú schopné vniesť nový impulz do života Cirkvi. Podsekretárka Generálneho sekretariátu Synody biskupov, sestra Nathalie Becquartová vo svojom príspevku vysvetľuje, ako sa čoraz viac dostáva do popredia synodálneho procesu metóda rozhovoru v Duchu a aké sú jej niektoré historické korene. Príspevok ponúka užitočné odkazy na dokumenty, ktoré synoda vypracovala.
Andrew Spiteri, jeden z facilitátorov XVI. synodálneho zhromaždenia, vysvetľuje novú profesionálnu službu, ktorá sa formálne objavila v posledných desaťročiach a týka sa „facilitácie procesov“ pri práci v rôznych typoch skupín. V článku vysvetľuje prečo a aké predispozície sú potrebné na to, aby facilitácia procesu bola úspešná.
O trojičnom základe osobného alebo kolektívneho duchovného rozlišovania vo svetle skúsenosti svätého Ignáca z Loyoly a prvých otcov Spoločnosti Ježišovej hovorí jezuita Paolo Monaco.
Kardinál Giuseppe Petrocchi sa vo svojom príspevku pristavil pri „mariánskom rozmere“ synodality a pri niektorých jej dôsledkoch na cirkevnej a kultúrnej úrovni, pričom vyslovil niekoľko tematických ťažísk, ktoré treba zastávať, a ciest na ich primerané uskutočnenie.
V rubrike, ktorá prináša skúsenosti a dobrú prax z rôznych častí sveta, jeden nemecký farár opisuje, ako sa vyrovnáva s fenoménom početného opustenia Cirkvi v posledných rokoch. Obohatením sú rozprávania týkajúce sa kráčania v načúvaní Duchu a to, ako prežíva synodálny proces jedna farnosť v USA, ďalšia v Austrália, alebo ako sa žije kňazská služba v diecéze Hradec Králové v ČR.
TK KBS informovala Martina Koyšová