[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 01. 2025   Meniny má Andrea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Januárový úmysel Svätého Otca v Apoštoláte modlitby: Za právo na vzdelanie
P:3, 02. 01. 2025 08:00, DOM



Foto: Vatican Media


Bratislava 2. januára (TK KBS) Januárový úmysel Svätého Otca v Apoštoláte modlitby znie: Modlime sa, aby migranti, utečenci a ľudia zasiahnutí vojnou mali vždy zaručené právo na vzdelanie, potrebné na budovanie lepšieho sveta.

„Vzdelávanie je nádejou pre každého – môže zachrániť migrantov a utečencov pred diskrimináciou, sieťami zločinnosti a vykorisťovaním,“ hovorí pápež František. Modlitbový úmysel, ktorý vybral, nám zdôrazňuje dôležitosť každého jednotlivca pre budúcnosť ľudstva. Každý mladý človek je nádejou. Aj ten, ktorý sa ocitol v neštandardnej situácii. A možno práve migrant rozhoduje o tom, či sa svet bude vyvíjať zdravo, k lepšiemu, alebo sa oslabí.

Ľudské právo

„Každý má právo na vzdelanie,“ hovorí 26. článok Všeobecnej deklarácie ľudských práv. V texte schválenom Valným zhromaždením OSN v roku 1948 čítame, že „vzdelanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti“ a má „napomáhať vzájomné porozumenie, znášanlivosť a priateľstvo medzi všetkými národmi“.

Právo migrantov na vzdelanie chráni aj Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951 a ďalšie dokumenty OSN o migrantoch, napr. z roku 2016. Deti navyše chráni Medzinárodný dohovor o právach dieťaťa z roku 1989.

Ocitli sme sa v dobe vojen, ktoré akoby nebolo možné ukončiť, ba ešte ich pribúda. Opäť a opäť si uvedomujeme, že vojnám a sociálnym konfliktom treba v prvom rade predchádzať. Vzdelávanie je cesta k vyformovaniu nových generácií zrelých ľudí, schopných odolať nástrahám ideológií, stavať mosty, vytvárať zdravé spoločenské i medzinárodné vzťahy.

Zneškodniť časované bomby

Vojny majú za následok vytrhnutie mladých ľudí z ich prirodzeného vývoja. Ak chlapci a dievčatá musia namiesto školy robiť niečo iné alebo zostávajú v nečinnosti, nastávajú ľudské škody. Ak sa nevzdelávajú, rozširuje sa medzera a v spoločnosti sa vytvára časovaná bomba.

Vzdelávaním sa migranti, utečenci či odídenci začleňujú do hostiteľskej spoločnosti. Vzdelávanie je prevenciou sociálnych problémov. Skúsenosti z veľkých utečeneckých táborov v rôznych častiach sveta dokazujú, že poskytnúť vzdelávanie už od prvého okamihu je rovnako dôležité ako dať ľuďom jedlo a strechu nad hlavou.

Správne, povieme si v duchu, nech „sa“ to teda robí. Januárový úmysel Apoštolátu modlitby nás vedie neponechať to na nejaké neosobné „sa“. Všímajme si, kto to v našom okolí robí a modlitbou ho podporujme, aby to robil dobre.

Pápež František rád opakuje, že na výchovu mladého človeka je potrebná celá dedina. Hovorí o celosvetovom výchovnom spojenectve. Chceme k tomu prispieť a pomôže to aj nám samým. Tak ako to pomáha napr. tínedžerom v Centre pomoci pre rodinu v Trnave, ktorí dobrovoľnícky doučujú svojich ukrajinských rovesníkov. Vo voľnom čase sú im k dispozícii pri domácich úlohách, aby sa lepšie skamarátili so slovenčinou. A sami sa tým stávajú ľudsky zrelšími, učia sa byť ľuďmi pre druhých.

Nie sme tu sami pre seba

Vieme, že na Slovensku sa vzdelávanie stáva čoraz väčšou spoločenskou výzvou: zlepšiť postavenie učiteľov, zdokonaliť systém, podchytiť talenty, nájsť financie. Ak nás však zaujíma vzdelávanie iba pre „našich“, nepochopili sme, že svet je prepojený.

Treba predchádzať úniku mozgov, no pomáhať k vzdelaniu aj iným. Koľkí cestujú za štúdiom do Čiech či do iných krajín. Aj oni sú v istom zmysle migranti za vzdelaním a vytvárajú mosty medzi národmi.

Na zaručenie práva na vzdelanie migrantom sú potrební odborníci, dobrovoľníci, špecializované organizácie, ale aj modlitba. Výsledok totiž záleží od jednotlivých ľudí, v ktorých srdciach koná svoje dielo Duch Svätý.

Uvážme: ak chceme svedčiť o evanjeliu ľuďom z iných kultúr, niet lepšej cesty ako vzdelávanie migrantov. Skúsme na to hľadieť ako na príležitosť dosvedčovať vieru službou lásky, bez veľkých rečí.

Obetovali životy

V trojkráľovom čase nám znejú v ušiach piesne detských koledníkov Dobrej noviny. Deti z eRka podporujú vzdelávanie rovesníkov v misijných krajinách. Pomáhajú, aby ľudia odtiaľ neboli nútení emigrovať.

Spojme sa v januárovej modlitbe s tými, ktorí v misii vzdelávania obetovali svoje životy. Spomeňme si na mladé dobrovoľníčky Danicu Olexovú, ktorá zahynula v roku 2019 pri leteckom nešťastí v Etiópii, aj na Emíliu Bihariovú, ktorej život v tom istom roku vyhasol pri autonehode v Tanzánii.

Na výzvu našich biskupov sa v januári modlime za pokoj vo svete, aby Boh priniesol mier do všetkých krajín a sŕdc a aby sme sa stali nástrojmi pokoja a zmierenia.

P. Jozef Bartkovjak SJ, národný koordinátor Apoštolátu modlitby – Celosvetovej siete modlitby s pápežom



( TK KBS, jb, ml; pz ) 20250102005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]