[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 01. 01. 2025   Meniny má Nový rok      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František pre BBC: S nádejou a láskavosťou je svet krajší
P:3, 28. 12. 2024 15:20, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 28. decembra (VaticanNews) V sobotu 28. decembra ráno odvysielala BBC v relácii „Myšlienka na deň“ zvukovú nahrávku myšlienok pápeža Františka.

Bol som požiadaný, aby som vám hovoril o nádeji a láskavosti. Ďakujem vám za to. Dotýkajú sa srdca evanjelia a ukazujú cestu, ktorá má usmerňovať naše správanie. Svet plný nádeje a láskavosti je krajší. Spoločnosť, ktorá s dôverou hľadí do budúcnosti a zaobchádza s ľuďmi s úctou a empatiou, je ľudskejšia.

Ako viete, 24. decembra sa začal jubilejný rok, ktorý predstavuje obdobie, keď sme povolaní stať sa pútnikmi nádeje. Hoci nevieme, čo nás čaká zajtra, nie je dobré pozerať sa na budúcnosť s pesimizmom a rezignáciou. Vojny, sociálna nespravodlivosť, mnohé formy násilia, ktoré zažívame každý deň, nás nesmú zatiahnuť do pokušenia skepsy a skľúčenosti.

Vyberáme si lásku a láska robí naše srdcia vrúcne a dôverujúce. Tí, ktorí milujú, aj keď sa nachádzajú v neistých situáciách, vždy kontemplujú svet s nežným pohľadom nádeje.

Dobroprajnosť nie je diplomatická stratégia, ani formálne správanie, ktoré treba dodržiavať, aby sme si zabezpečili spoločenskú harmóniu alebo získali iné výhody. Zdvorilosť je forma lásky, ktorá otvára srdcia na prijatie a pomáha každému stať sa pokornejším.

Aká dôležitá je pokora! Pokora predchádza vzájomnému dialógu, pomáha prekonávať nedorozumenia a vyvoláva vďačnosť.

V tejto súvislosti by som rád citoval veľkého britského spisovateľa Gilberta Keitha Chestertona, ktorého si veľmi vážil aj argentínsky básnik Jorge Luis Borges. Na konci svojej autobiografie Chesterton múdro vyzýva, aby sme „veci života prijímali s vďačnosťou a nepovažovali ich za samozrejmosť“ (Autobiografia, kap. 16).

Na záver vyslovujem želanie nádeje, ktorá je spolu s vierou a láskou teologickou cnosťou: dúfam, že počas tohto jubilea budeme môcť uplatňovať vľúdnosť ako formu lásky vo vzťahu k druhým. Nech nám nový rok prinesie pokoj, bratstvo a vďačnosť. Ďakujem vám!

Preklad Martin Jarábek



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20241228021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]