Bratislava 29. decembra (TK KBS) Jubilejný rok je príležitosťou zbaviť sa bremena neodpustenia, rôznych podlžností a zranení, ktoré zaťažujú naše srdce a napĺňajú nás smútkom a beznádejou. Tlačovej kancelárii KBS to pred jeho začiatkom na Slovensku povedal spišský biskup Mons. František Trstenský, predseda Komisie pre prípravu Jubilea 2025.
V slovenských diecézach a eparchiách otvoria v nedeľu 29. decembra 2024 Jubilejný rok 2025. Čo jubilejný rok môže priniesť do života veriacich?
Pán Ježiš prišiel na tento svet, aby sme mali život a aby sme ho mali v plnosti. To však vôbec neznamená naplnenú peňaženku alebo chladničku, ale naplnený zmysel života. Aj na Slovensku máme materiálne zabezpečených ľudí, ale majú rozbité vzťahy. Máme mladých, ktorí používajú najmodernejšie technológie, ale trpia osamelosťou a nevidia nádej pre svoj život. Jubilejný rok je príležitosťou zbaviť sa bremena neodpustenia, rôznych podlžností a zranení, ktoré zaťažujú naše srdce a napĺňajú nás smútkom a beznádejou. Pán z nás nechce Božích otrokov, ale aby sme boli tým, čím naozaj sme – Boží synovia a dcéry a aby sme žili v radosti a pokoji toto svoje povolanie.
V čom vidíte hlavný význam a posolstvo jubilejného roka?
Svätý Augustín vyriekol slová: „Nespokojné je naše srdce, kým nespočinie v tebe, Bože.“ Hlavný význam jubilea je obrátiť naše srdcia k Pánovi a vrátiť sa k pôvodným nastaveniam evanjelia, od ktorých sme sa neraz vzdialili. Robíme to nielen ako jednotlivci, ale ako spoločenstvo bratov a sestier. Nemôžeme ísť každý svojou cestou. Sme pútnici nádeje, ako znie heslo tohto jubilejného roka. Cestou života a viery nejdeme a nemôžeme ísť sami. Spoločenstvo nás podporí, spoločenstvo nás zdvihne, keď padneme alebo zaostávame a pomôže nám hľadieť a kráčať dopredu.
Ako nepodľahnúť predstave, že toto jubileum je príležitosťou iba na akúsi prezentáciu viery skrze púte a rôzne náboženské akcie?
Turista prichádza, aby si odfotil miesta a kúpil suveníry. Je potrebné zachovať si vlastnosti pútnika, ktorý prichádza, aby si obnovil vzťah s Pánom a s blížnymi. V Starom zákone sa pre návštevu jeruzalemského chrámu používal výraz „postaviť sa pred Pána“. Toto je jediný správny postoj, ako mýtnik v chráme, ktorý prosí „Bože, buď milostivý mne hriešnemu“. V pokore a pravde sa postaviť pred Pána a prosiť o milosti. Všetko ostatné bude prázdne pozlátko. Pán hľadí na srdce.
Pripravil: M. Lipiak