[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Známa koleda Tichá noc patrí dodnes k najobľúbenejším vianočným piesňam
P:3, 24. 12. 2024 10:00, ZAH



Foto: Unsplash


Rakúsko 24. decembra (TK KBS) Koleda „Tichá noc“, ktorá prvýkrát zaznela v roku 1818 počas polnočnej omše v kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu, patrí dodnes k najobľúbenejším vianočným piesňam. Text k nej napísal o. Joseph Mohr a melódiu zložil učiteľ a organista Franz Xaver Gruber. Pieseň, pôvodne predstavená so sprievodom gitary, vznikla za nečakaných okolností, keď prestal fungovať kostolný organ. Napriek tomu, že autori spočiatku nezískali veľkú slávu, ich dielo si získalo srdcia ľudí po celom svete a dnes sa spieva v približne 300 jazykoch.

Koleda sa stala symbolom pokoja a mieru, čo dokladá aj jej zápis na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Počas prvej svetovej vojny ju spievali vojaci na oboch stranách frontu a v roku 1941 zaznela v podaní Franklina D. Roosevelta a Winstona Churchilla vo Washingtone. „Tichá noc“ sa spopularizovala najmä vďaka tirolským spevákom, ktorí ju šírili na koncertoch po Európe i Amerike. V Rakúsku si ju pripomínajú nielen každoročnými oslavami v Oberndorfe, ale aj literárnymi dielami a pamätnými aktivitami, ako sú známky a pomenovanie vlakov či lietadiel po tejto piesni.  

Pieseň má hlboké náboženské a kultúrne posolstvo. Pápež František pri stretnutí s rakúskou delegáciou v roku 2018 vyzdvihol jednoduchosť tejto piesne, ktorá umožňuje pochopiť tajomstvo Vianoc a lásku Boha k ľuďom. Tradícia jej spievania pri kaplnke v Oberndorfe každoročne priťahuje tisíce pútnikov z celého sveta. Tí spievajú koledy vo svojich jazykoch, čím sa „Tichá noc“ stáva univerzálnym symbolom spojenia a pokoja.  

História vzniku koledy, ako aj osudy jej autorov, sú fascinujúce. Joseph Mohr, ktorý zomrel v skromných podmienkach, venoval svoje úspory na pomoc chudobným deťom. Franz Gruber, organista a skladateľ, zanechal po sebe bohatú hudobnú tradíciu, ktorú pripomína múzeum v Oberndorfe. Táto vianočná koleda, spievaná na celom svete, je nielen hudobným pokladom, ale aj odkazom na hodnoty mieru, solidarity a nádeje.

Zdroj: E-kai, redakčne upravené
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, ek, ml; pz ) 20241224004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]