Izrael 13. decembra (TK KBS) Hoci kardinál Pierbattista Pizzaballa nevidí krátkodobé riešenie krízy vo Svätej zemi, má nádej pre budúcnosť kresťanov v regióne. Latinský patriarcha Jeruzalema verí, že koniec vojny v pásme Gazy sa blíži, no varuje pred domnienkou, že ukončenie vojenských operácií je synonymom mieru.
„Myslím si, že vrchol vojny v Gaze je už za nami. Prímerie s Hizballáhom bude mať vplyv aj na Gazu a Hamas. Mám dojem, že v najbližších týždňoch alebo mesiacoch sa dosiahne kompromis,“ povedal patriarcha Pierbattista Pizzaballa na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v piatok 6. decembra 2024.
„Ukončenie vojenských bojov však nebude znamenať koniec konfliktu. Ako bude vyzerať život v Gaze po skončení vojenskej operácie? Kto tam bude žiť? Rekonštrukcia bude trvať roky a som si istý, že hranica s Izraelom zostane uzavretá, takže aká je budúcnosť týchto ľudí?“
Patriarcha vyjadril poľutovanie nad súčasnou atmosférou nedôvery vo Svätej zemi: „Znepokojuje ma miera nenávisti: nenávistné prejavy, hanlivé vyjadrenia, popieranie druhého. Je to mimoriadne problematické.“
„Zažili sme aj iné vojny, ale existuje ‚pred 7. októbrom‘ a ‚po 7. októbri‘, pretože typ násilia a jeho emocionálny dopad na jednotlivé skupiny obyvateľstva bol obrovský. Pre Izraelčanov tieto udalosti boli niečo ako šoa, pre Palestínčanov to, čo sa stalo potom, je nová Nakba, nová snaha vyhnať ich z ich zeme.“
Dodal, že keď sa vojna v Gaze konečne skončí, „môžeme obnoviť infraštruktúru, ale ako sa dajú obnoviť vzťahy?“
Patriarcha sa domnieva, že kresťania, ktorí tvoria 1,5 % obyvateľstva Svätej zeme, majú v tomto smere privilegované postavenie. „Keďže sme takí malí a politicky bezvýznamní, máme slobodu spojiť sa s každým. Tam, kde je toľko rán a rozdelení, je schopnosť znovu sa spojiť jedným z hlavných poslaní do budúcnosti.“
Zápas o zachovanie jednoty
Hoci kresťanov vo Svätej zemi je azda málo a katolíkov latinského obradu ešte menej, rozmanitosť im nechýba. Väčšinu tvoria arabsky hovoriaci kresťania, ale je tu aj malá komunita hebrejsky hovoriacich katolíkov a ďalšia komunita utečencov a žiadateľov o azyl. Udržať tieto komunity pohromade bolo niekedy náročné, priznal Pierbattista Pizzaballa počas konferencie ACN.
„Kým v tejto vojne sa všetci pokúšajú rozdeliť, my sa snažíme zostať jednotní. Nebolo to ľahké, najmä na začiatku vojny. Máme jednu vieru, ale ľudia majú rôzne vízie a predstavy. Situácia sa zlepšila, ale po vojne sa budeme musieť rozprávať o našich rozdieloch a o tom, čo je jednota. Aj to je pre nás kresťanov niečo veľmi zdravé, pomáha nám to urobiť krok vpred. Potrebujeme rásť vo vzájomných vzťahoch a rozvíjať hlbšie a vážnejšie vzťahy medzi sebou.“
„Stále je tu nádej“
Vojna vo Svätej zemi má pre kresťanské obyvateľstvo vážne hospodárske dôsledky. Takmer všetkým kresťanom na Západnom brehu, ktorí pracovali v Izraeli, boli hneď na začiatku konfliktu zrušené povolenia a tí, ktorí boli závislí od pútnikov, musia čeliť ochromeniu sektora cestovného ruchu.
Patriarcha zdôraznil, že je nevyhnutné, aby kresťania zostali, aby „zachovali pamiatku Ježiša v Ježišovej krajine“, a upozornil, že je potrebné zachovať si nádej, ale nezamieňať si ju s vierou v krátkodobé politické riešenie krízy. „Ak stotožníme nádej do budúcnosti s politickým riešením, neexistuje žiadna nádej, pretože neexistuje žiadne krátkodobé riešenie. Dúfam, že sa mýlim. Obávam sa však, že nie.“
„Nádej je však životný postoj, spôsob, ako sa s vierou pozerať na realitu svojho života. Viera znamená veriť v prítomnosť Boha, ktorý presahuje náš pozemský život. Ak sa dokážete pozerať s vierou, ste schopní vidieť niečo, čo presahuje, ide ponad temnú realitu, v ktorej sa nachádzame. To dokážete len s vierou. A predsa je to možné!“ povedal patriarcha.
„Niektorí ľudia si myslia, že sú to len pekné slová, ale je to realita. Všade, od Gazy po Západný breh Jordánu, Jeruzalem a Izrael, vidím úžasných ľudí, ktorí sú pripravení nezištne sa angažovať a urobiť niečo pre druhých. Tam, kde sú tieto skutky nezištnej lásky, je nádej, znamená to, že je možné niečo zmeniť. Možno nedokážeme zmeniť makropolitickú situáciu, ale môžeme niečo zmeniť tam, kde sme. To mi dodáva útechu,“ vysvetlil kardinál Pizzaballa. „Aj ja sa niekedy cítim bezmocný pri všadeprítomných problémoch, ale keď vidím všetky tie nádherné veci, ktoré sa stále dejú vo všetkých častiach našej Cirkvi, vidím, že stále existuje nádej,“ dodal patriarcha.
Kardinál Pizzaballa sa počas konferencie poďakoval nadácii ACN, ktorá podporuje projekty vo Svätej zemi už mnoho rokov, a od začiatku vojny v októbri 2023 svoju podporu zintenzívnila. Výkonná prezidentka ACN Regina Lynchová, ktorá patriarchu na konferencii privítala, zhrnula, že „vďaka našim dobrodincom sme mohli poskytnúť viac ako 1,2 milióna eur na núdzovú pomoc kresťanom, konkrétne ako reakciu na akútnu krízu. Podporené projekty zahŕňajú núdzové dodávky potravín, vody, liekov a vytváranie pracovných miest a stáží.“
„Poslaním ACN však nie je len poskytovať materiálnu podporu kresťanom vo Svätej zemi, ale aj modliť sa za nich a dať zaznieť ich hlasu. Našou povinnosťou je tiež podporovať zmierenie a pokoj medzi náboženskými a etnickými skupinami, akokoľvek sa to niekedy zdá nemožné,“ uzavrela Regina Lynchová.
Zdroj: ACN, Filipe d’Avillez, Dorota Luteránová