[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Inžinier, ktorý vyrábal zbrane, prezentoval pápežské posolstvo o pokoji
P:3, 13. 12. 2024 11:20, ZAH



Foto: Pexels.com


Vatikán 13. decembra (TK KBS) Vatikánske tlačové stredisko zažilo nezvyčajné svedectvo počas prezentácie pápežského posolstva k Svetovému dňu pokoja.

Vito Alfieri Fontana, taliansky inžinier, ktorý dlhé roky pracoval ako výrobca zbraní a podieľal sa na vývoji mín, sa podelil o svoju cestu od zbrojárskeho priemyslu k práci na odmínovaní Balkánu. Fontana zdôraznil, že iba 1 % svetovej populácie sa zaujíma o výrobu a predaj zbraní, zatiaľ čo 99 % ľudí túži po pokoji.

Jeho vlastný prechod od vojenského priemyslu k humanitárnej práci bol výsledkom jeho osobného prehodnotenia životných hodnôt, ktoré nastalo pod vplyvom otázok jeho detí a verejného tlaku.

Zmena pohľadu na vojnu a zbrojársky priemysel

Fontana priznal, že v minulosti veril, že vojna je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej prirodzenosti. Pracoval v priemysle, ktorý ponúkal riešenia pre vojnové konflikty, a nevidel nič zlé v zisku zo zbraní, keďže vnímal vojnu ako nevyhnutnú súčasť ľudských dejín. Keď sa však stretol s duchovným otcom Toninom Bellom a začal sa zamýšľať nad dôsledkami svojej práce, pochopil, že priemysel zbrojenia sa nezaujíma o následky vojny pre obyčajných ľudí. Pochopil, že vojny sú umelo predlžované, aby zbrojársky priemysel naďalej profitoval. Tento nový pohľad na svet ho priviedol k práci na odminovaní v krajine, ktorá bola devastovaná vojnami.

Výzva k „nule mín“ a „nule obetí“

Fontana upozornil na skutočnosť, že míny sa stávajú vážnym problémom pre obyvateľov krajín postihnutých vojnami, najmä pre tých, ktorí sa vracajú do svojich domovov. Pre vojenské účely nemajú míny veľký význam, ale pre civilistov predstavujú obrovské nebezpečenstvo. Podľa neho by sa vďaka technologickému pokroku mohli za desať rokov odstrániť všetky míny na svete, pokiaľ by bol zachovaný mier a dostupné potrebné prostriedky. Fontana vyjadril nádej, že svet sa zameria na výzvy, ako dosiahnuť „nulu mín“ a „nulu obetí“ na zamínovaných územiach.

Míny ako budúca pomsta a morálna zodpovednosť

Fontana tiež upozornil na nebezpečenstvo, ktoré predstavujú nové vojny, najmä východná vojna, kde míny budú slúžiť ako nástroj pomsty. Podľa neho vojnoví utečenci, ktorí sa vrátia do svojich domovov, budú čeliť nebezpečiu mín a ďalšiemu násiliu. Fontana vyjadril svoje znepokojenie nad tým, že civilisti, ktorí trpia vojnou a jej následkami, sú odsúdení na ďalšie utrpenie, a to aj kvôli minám, ktoré zostanú v zaminovaných oblastiach. Jeho osobná skúsenosť, ako bývalého výrobcu zbraní, ho priviedla k hlbokej túžbe šíriť posolstvo mieru a poukázať na morálnu zodpovednosť za následky vojny.

Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20241213049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]