Vatikán 13. decembra (TK KBS) Pápež František sa v nedeľu 15. decembra vydá na svoju 47. apoštolskú cestu, ktorá ho zavedie na Korziku, známu ako Île de beauté, teda „Ostrov krásy“. Motto návštevy znie: „Ježiš chodil, dobre robil“ (Sk 10,38).
Počas svojej návštevy sa zúčastní kongresu „La religiosité populaire en Méditerranée“ (Ľudová zbožnosť v Stredomorí), kde sa bude venovať diskusiám o výzvach, ktorým čelí región, ako aj tragédiám súvisiacim s vojnami a migráciou. Následne sa stretne s kňazmi a veriacimi tejto francúzskej oblasti.
Ľudová zbožnosť, vyjadrená v púťach, aktoch oddanosti na svätých miestach a tradičných piesňach a modlitbách, bude v tomto kontexte konfrontovaná so súčasnými problémami Stredozemia, medzi ktoré patrí vojna a migrácia, ktorá premenila Stredozemné more na „cintorín pod holým nebom“. Počas tejto krátkej cesty, ktorá bude trvať menej než dvanásť hodín, sa pápež stretne aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom na približne štyridsaťminútovom osobnom stretnutí.
Pápež František navštívi hlavné mesto Ajaccio, ktoré je zároveň aj rodiskom Napoleona. Bude to prvá návšteva pápeža v tomto meste, hoci už v roku 1952 navštívil Korziku ako nuncius Angelo Roncalli, neskorší pápež Ján XXIII. Pri tejto príležitosti pápež František osloví viac ako 400 účastníkov kongresu o ľudovej zbožnosti, medzi ktorými budú biskupi, akademici a zástupcovia krajín obklopujúcich Stredozemné more, ako sú Francúzsko, Taliansko a Španielsko.
Po prílete do Ajaccia ho privítajú francúzski ministri vnútra, Európy a zahraničných vecí, ako aj štyria mladí ľudia, ktorí mu odovzdajú kvety. Po vojenských poctách a úvodných stretnutiach pápež František navštívi Baptistérium svätého Jána, ktoré pochádza z 6. storočia. Následne sa presunie na kongres, kde bude prednášať a diskutovať o výzvach Stredozemia.
Pápežova návšteva Korziky vyvrcholí slávením svätej omše na mieste zvanom Place d'Austerlitz, ktoré je známe aj ako park „U Casone“. Očakáva sa, že omša bude mať približne 7 000 účastníkov.
Po nej pápež František poďakuje ostrovu za jeho pohostinnosť a uzavrie svoju návštevu rozhovorom s prezidentom Macronom.
Po návrate do Ríma sa pápež zúčastní počas letu na tlačovej konferencii, kde sa s novinármi podelí o zážitky zo svojej návštevy.
Korzika - rodisko Napoleóna
Ostrov navštívi ako vôbec prvý pápež. Pocestuje do mesta Ajaccio – do rodiska Napoleóna. Ide o tretiu návštevu pápeža Františka na francúzskom území: v roku 2014 navštívil Radu Európy v Štrasburgu a v roku 2023 sa zúčastnil na Stredomorských stretnutiach v Marseille.
Ostrov Korzika je autonómnym regiónom Francúzska. Ide o štvrtý najväčší Stredomorský ostrov, ktorý je len 12 km vzdialený od talianskeho ostrova Sardínia. Územie Korziky je členité a hornaté, prechádza ním horský hrebeň s viac ako 100 vrchmi s výškou nad 2 000 metrov, pričom najvyšší vrchol je Monte Cinto (2 706 m). Región má stredomorské podnebie a je z veľkej časti pokrytý lesmi.
Ostrov má približne 340-tisíc obyvateľov. Korzika bola po stáročia pod politickým, jazykovým a kultúrnym vplyvom talianskych miest Pisa a Janov. Ostrov bol päť storočí pod nadvládou Janova až do roku 1769, keď ho dobylo Francúzsko, ktoré ho o 20 rokov neskôr formálne anektovalo. Počas druhej svetovej vojny ho dočasne obsadili nacisticko-fašistické jednotky.
Korzika bola pôvodne obývaná prevažne vo vnútrozemí, a to z dôvodu ochrany pred nájazdmi pirátov a podobne. V poslednom období sa však jej obyvateľstvo presúva do miest na pobrežie. Najväčšími mestami sú Bastia a Ajaccio, ktoré je hlavným administratívnym centrom.
Cirkev na Korzike
Kresťanstvo na Korziku prišlo už v I. a II. storočí, ale udržalo sa len v niektorých oblastiach. V ďalších storočiach bolo ustanovených päť diecéz. Dôležitá bola evanjelizácia na podnet pápeža Gregora Veľkého (590-604), ktorý na ostrov poslal mníchov, aby budovali kostoly a krstili. Po stáročia bola cirkevná organizácia spätá s talianskymi arcidiecézami Pisa a Janov.
V roku 1133 pápež Inocent II. ustanovil šesť diecéz (medzi nimi aj Ajaccio, ktorú navštívi pápež František) a prímasom Korziky sa stal arcibiskup Pisy – tento titul si uchováva dodnes. Diecézy však boli zrušené v rokoch 1790 a 1801 po Francúzskej revolúcii, keď už Korzika patrila k Francúzsku. V roku 1801 pápež Pius VII. ustanovil pre ostrov jedinú diecézu Ajaccio.
Od roku 2002, od reorganizácie francúzskych diecéz, patrí Ajaccio do cirkevnej provincie Arcidiecézy Marseille. Diecézu Ajaccio, ktorú navštívi pápež František, vedie kardinál španielskeho pôvodu François- Xavier Bustillo, OFM Conv. Má približne 280-tisíc katolíkov, ktorí tvoria zhruba 81% obyvateľstva ostrova, je tu 434 farností, pôsobí tu 83 kňazov a 26 rehoľníčok.
Katolícka viera mala dôležité miesto v korzickej spoločnosti, ktorá mala tradične roľnícko-pastiersky charakter. Veľmi živou je stále zbožnosť k Panne Márii, ktorá je ochrankyňou ostrova a je jej venovaná hymna korzického národa. Ešte aj dnes sú náboženské slávnosti, procesie a púte súčasťou života korzickej spoločnosti, a to napriek urbanizácii a sociálno-ekonomickým zmenám posledných desaťročí, ktoré súvisia najmä s rozvojom cestovného ruchu.
Príležitosťou pápežovej nedeľnej návštevy je konferencia s názvom: „Ľudová zbožnosť v Stredomorí“, ktorú organizuje diecéza Ajaccio s cieľom podeliť sa o bohatstvo viery ľudovej zbožnosti Korziky s podobnými tradíciami prítomnými v iných stredomorských regiónoch a analyzovať jej potenciál pre evanjelizáciu v kontexte rastúcej sekularizácie.
Zdroje: VaticanNews, anglická redakcia/VaticanNews, slovenská redakcia - Zuzana Klimanová