Bratislava 13. decembra (TK KBS) V piatok 13. decembra si Katolícka cirkev pripomína sv. Luciu zo Syrakúz, taliansku pannu a mučenicu, ktorá zomrela v roku 304 počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Diokleciána.
Narodila sa do bohatej rodiny a už ako mladé dievča zasvätila svoj život Bohu. Svoj sľub panenstva však dlho držala v tajnosti, pretože jej matka chcela, aby sa vydala za pohanského mladíka. Po zázračnom uzdravení matky na príhovor sv. Agáty odhalila Lucia svoje zasvätenie a začala pomáhať chudobným.
Odmietnutý nápadník ju udal ako kresťanku, čo viedlo k jej mučeníckej smrti. Odmietla sa vzdať viery, odolala pokusom o potupu, a nakoniec bola sťatá mečom.
Lucia je symbolom svetla a čistoty, čo odráža aj jej meno pochádzajúce z latinského lux – svetlo. Tradícia jej uctievania sa rozšírila po celej Európe, no výnimočné postavenie získala vo Švédsku, kde sa oslavuje ako patrónka krajiny.
Deň sv. Lucie (Luciadagen) je jediným typicky švédskym sviatkom, kedy sa vyberá dievča, ktoré symbolizuje sv. Luciu. Oblieka sa do bielych šiat s červenou stuhou a na hlavu si kladie veniec so sviečkami. Spolu s družičkami prechádza mestami a spieva tradičné piesne, pričom prináša nádej a radosť do nemocníc, domovov pre seniorov a škôl.
Táto tradícia má korene v 19. storočí a prvý pochod sv. Lucie sa uskutočnil v Štokholme v roku 1927. Svetlo, ktoré Lucia nesie, pripomína najkratší deň v roku podľa starého juliánskeho kalendára.
Domácnosti si tento deň pripomínajú prípravou sladkého pečiva lussekatter so šafránom, ktoré podáva najmladšie dievča rodiny oblečené ako Lucia. Táto oslava svetla a viery spája kresťanskú históriu so švédskou kultúrou, pričom sv. Lucia je stálym zdrojom inšpirácie pre mnohých.
Sv. Lucia je patrónkou slepých, chudobných a chorých. Uctievajú ju aj krajčíri, elektrikári či advokáti. Zobrazovaná je s palmou mučeníctva, prebodnutým hrdlom či lampou a očami na tanieri – symbolmi jej odhodlania a viery. Jej príbeh nás pozýva, aby sme aj dnes vo svojom živote hľadali svetlo, ktoré premáha temnotu, a prinášali ho tam, kde je najviac potrebné.
Zdroje: E-kai/Životopisy svätých