Bratislava 12. decembra (TK KBS) V piatok 13. decembra uplynie sto rokov od narodenia slovenského diplomata Mons. Štefana Fogaša.
„Mons. Štefan Fogaš je vzácnou osobnosťou, Bohom povolanou na neľahkú úlohu, ktorú plnil svedomito a s láskou k Bohu, Cirkvi a národu až do posledného dychu,“ uvádza medailón, ktorý vznikol pri príležitosti storočnice tejto výnimočnej osobnosti. „Oslavou tejto storočnice chceme prispieť k uchovaniu pamiatky prvého vatikánskeho diplomata so slovenským srdcom, ktorý neúnavne pracoval pre univerzálnu Cirkev, reprezentoval svoj národ i rodný kraj a zaslúži si, aby sme mu dnes venovali túto spomienku. Veríme, že jeho zápal a horlivosť pre Božiu vec ako kňaza, právnika a diplomata inšpiruje aj dnešnú mladú generáciu, ktorá sa odváži kráčať v jeho šľapajach,“ dodáva text.
K storočnici narodenia Mons. Štefana Fogaša bude 28. decembra pred priečelím kostola Krista Kráľa v Šarišskej Trstenej, ktorý inicioval ešte ako mladý kňaz, inštalovaný reliéf od majstra Janka Frančáka z Levoče. Vyšiel aj kalendár s míľnikmi zo života Mons. Štefana. Viac informácií o jeho živote a činnosti je spracovaných v publikácii Diplomat v službách Apoštolského Stolca, vydanej k tomuto výročiu.
Kto bol Štefan Fogaš?
Mons. Štefan Fogaš sa narodil 13. decembra 1924 v početnej roľníckej rodine Jána Fogaša a Kataríny Fogašovej, rod. Onuferovej, krátko po vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky. Základné vzdelanie získal na ľudovej škole v susednej obci Chmeľovec. Po jej absolvovaní v roku 1938 začal študovať na Slovenskom evanjelickom kolegiálnom gymnáziu. V roku 1945 sa spolu so spolužiakmi zapojil do rekonštrukčných prác. V školskom roku 1945/46 úspešne ukončil stredoškolské štúdium maturitou.
Bohoslovecké štúdiá a kňazstvo
Následne bol prijatý biskupom Jozefom Čárskym na štúdium v kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v Košiciach. Štúdiá dokončil v Ríme, kam ho biskup vyslal spolu s ďalšími krajanmi. Formáciu absolvoval v Pápežskom kolégiu sv. Jána Nepomuckého a na Pápežskej lateránskej univerzite, kde študoval filozofiu a teológiu. Za kňaza bol vysvätený 8. júla 1951.
Keďže návrat na Slovensko znemožnil komunistický režim, Mons. Fogaš pôsobil prvé roky ako kaplán na severe Talianska.
Štúdium diplomacie a diplomatické pôsobenie
V roku 1954 sa vrátil na Pápežskú lateránsku univerzitu v Ríme, kde pokračoval v štúdiu civilného a kánonického práva. Súbežne študoval diplomaciu na Pápežskej cirkevnej akadémii ako prvý slovenský kňaz. V roku 1959 získal doktorát z kánonického práva po obhajobe dizertačnej práce o Pavlovskom privilégium.
V diplomatických službách Apoštolského Stolca pôsobil v Nikarague a Hondurase (1959 – 1963), Argentíne (1963 – 1968), Juhoafrickej republike (1968 – 1970), Iraku (1970 – 1974) a naposledy v Belgicku, kde bol pozorovateľom Vatikánu pri Európskom parlamente. V roku 1960 mu pápež Ján XXIII. udelil titul Monsignore.
Návšteva vlasti a odkaz pre rodný kraj
Mons. Fogaš mohol navštíviť rodnú vlast až po uvoľnení opatrení v roku 1968 počas Pražskej jari. Napriek tomu, že musel čeliť pozornosti Štátnej bezpečnosti, využil možnosť podporiť výstavbu kostola Krista Kráľa v Šarišskej Trstenej. Kostol bol dokončený v roku 1972, ale jeho posviacka sa pre politické prekážky uskutočnila až po smrti Mons. Fogaša v roku 1974.
Úmrtie a prevoz ostatkov
Mons. Štefan Fogaš zomrel náhle 28. marca 1974 v Paríži počas diplomatickej misie. Jeho telesné pozostatky boli spočiatku uložené v Ríme. Po 33 rokoch, 12. decembra 2007, boli slávnostne prevezené do rodnej Šarišskej Trstenej a uložené na miestnom cintoríne za účasti košického arcibiskupa Alojza Tkáča.
TK KBS informovala sr. Katarína Krištofová