Vatikán 10. decembra (TK KBS) Prevziať veľké teologické bohatstvo minulých generácií a zamyslieť sa nad budúcnosťou teológie – to sú hlavné témy Medzinárodného kongresu o teológii, ktorý sa začal v Ríme pod záštitou Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie. V pondelok ráno sa účastníci kongresu stretli so Svätým Otcom. „Robíte často nenápadnú, no veľmi potrebnú prácu,“ zdôraznil pápež František počas audiencie.
Svetlo teológie
Pápež František prirovnal teológiu k „svetlu“, ktoré vykonáva „nenápadnú a pokornú prácu“. Jej úlohou je osvetľovať svetlo Krista a jeho evanjelia. Podľa pápeža je pri tejto práci dôležité vytrvať v milosti a priateľstve s Ježišom Kristom, ktorý je „pravým svetlom, čo prišlo na svet“. Pápež František zdôraznil, že teológia pramení z priateľstva s Kristom, z lásky k jeho bratom a sestrám, ale aj k svetu, ktorý je „dramatický a nádherný, plný bolesti i ohromujúcej krásy“.
Teológia ako pomoc pri novom premýšľaní
Pápež František vyjadril želanie, aby teológia pomáhala pri „novom premýšľaní“. Spôsob, akým rozmýšľame, totiž ovplyvňuje naše pocity, vôľu a rozhodnutia. Otvorené srdce je schopné myslieť široko a tvoriť s odvahou, zatiaľ čo uzavreté srdce nie je schopné kreatívneho a odvážneho myslenia. Pápež upozornil, že na to, aby sme mohli „premýšľať nové myslenie“, je potrebné zbaviť sa zjednodušení. „Skutočnosť je totiž zložitá, výzvy rôznorodé, história nesie krásu, ale zároveň je poznačená zlom. Ak sa človek nechce alebo nemôže konfrontovať s touto zložitosťou, je ľahké všetko zjednodušiť,“ vysvetlil.
„Zjednodušenie však skresľuje realitu, rodí neplodné myšlienky a jednoznačné názory, ktoré vedú k polarizáciám a roztriešteniu,“ varoval pápež. Ako príklad uviedol ideológie, ktoré označil za „zjednodušenia, čo zabíjajú: zabíjajú realitu, myslenie i spoločenstvo. Ideológie všetko sploštia na jednu myšlienku, ktorú potom obsesívne a povrchne opakujú,“ dodal.
Hľadanie pravdy
Odpoveďou na tieto „zjednodušenia“ sú interdisciplinarita a transdisciplinarita. Pápež zdôraznil potrebu konfrontácie teológie s inými vednými odbormi, ako sú filozofia, literatúra, umenie, fyzika, právo, politické vedy a ekonómia. Hoci každá disciplína má svoje špecifiká, navzájom sa potrebujú. Pri príležitosti 750. výročia smrti dvoch významných teológov, sv. Tomáša Akvinského a sv. Bonaventúru, pápež František zdôraznil, že prostredníctvom „nového premýšľania“ teológia opäť zažiari tak, ako si to zaslúži – v Cirkvi i v kultúrach, čím pomôže každému v hľadaní pravdy.
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia
Preložil: M. Lipiak