Spišská Kapitula 9. decemmbra (TK KBS) V rozhovore s biskupom Františkom Trstenským sa ponoríme do hlbokých tém duchovného rozlišovania, ktoré je kľúčové pre každého, kto chce kráčať správnou cestou v zložitosti moderného sveta.
Rozhovor prináša portál Nové mesto. „Kto chce správne rozlišovať dobro od zla, potrebuje si najprv poctivo formovať svedomie a potom bude rozlišovanie medzi dobrom a zlom omnoho jednoduchšie,“ hovorí spišský biskup Trstenský.
V dnešnom svete, plnom rozptýlení a neustáleho zhonu, sa niekedy s veľkými ťažkosťami sústredíme na rozlišovanie dobrého od zlého, čo má vplyv na naše rozhodnutia. Sú prípady, keď sa nemusíme „trápiť“ nad rozlišovaním?
V niektorých situáciách je človeku jasné, čo je dobré a čo je zlé. Každý človek má svedomie, ktoré je určitou morálnou normou, a preto aj keby mu bola židovsko-kresťanská tradícia vzdialená, v mnohých oblastiach vie rozoznať, čo je dobro a čo je zlo. Pripomeniem morálne pravidlo „nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe“. Známe je vo viacerých kultúrach.
Prvotný hriech však spôsobil dôsledky, akými sú u človeka okrem iného aj zatemnenie mysle a náchylnosť na hriech. Preto nemusí byť vždy jasné rozoznávanie, čo je dobro a čo je zlo. Preto sa svedomie človeka musí formovať zjavenými Božími zákonmi.
Boh zjavil ľudstvu Desatoro, ktoré je jasnou základnou morálnou normou. K nemu sa pripájajú aj iné prikázania obsiahnuté v Božom zjavení alebo prikázania Cirkvi, ktorými Cirkev zaväzuje svojich veriacich na základe moci kľúčov zverených Petrovi.
Kto chce správne rozlišovať dobro od zla, potrebuje si teda najprv takto poctivo formovať svedomie a potom bude rozlišovanie medzi dobrom a zlom omnoho jednoduchšie. Treba si však stále dávať pozor a byť obozretný, pretože Ježiš nazval diabla otcom lži, ktorý človeku zlo predstaví ako dobro a tak ho nakoniec môže stiahnuť k hriechu.
Človek, ktorý nežije v Božom Duchu, je veľmi ľahko oklamateľný. (…) Problém v rozlišovaní dobra a zla pominie, keď zistíme pôvod svojich pohnútok. Ak rozpoznáme, čo je začiatkom hriechu, vyvarujme sa toho.
...
Mohli by ste dať čitateľom presný návod, ako preniesť duchovné rozlišovanie do praktického rozhodovania v profesijnom živote, najmä v situáciách, kde je veľa neistoty?
Ako pomôcku, aby sme sa vedeli správne rozhodovať, ponúkam štyri pravidlá: 1. Mať istotu, že dôvod, motív, ktorý ma pohýna k nejakému rozhodnutiu, pochádza zhora, z Božej lásky. 2. Predstaviť si človeka, ktorého som nikdy nevidel ani nepoznal a ktorému prajem dokonalosť. Potom porozmýšľam, čo by som mu odporučil urobiť v tejto situácii. 3. Predstaviť si, že sa nachádzam v momente svojej smrti – ako by som sa rozhodol? 4. Predstaviť si, ako sa asi budem cítiť v súdny deň, keď uvidím toto svoje rozhodnutie. Rozlišujúci človek si teda môže celkom konkrétne prebrať v mysli svoju voľbu na základe týchto bodov a pravidiel a urobiť rozhodnutie, ktoré obetuje Bohu.
Zdroj: Nové mesto / nm.sk
PLNÉ ZNENIE rozhovoru je TU