[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský nuncius Zenari po páde Damasku: Dúfa sa v zmierenie v Sýrii
P:3, 09. 12. 2024 11:50, ZAH



Kardinál Zenari

Foto: Vatican Media


Sýria 9. decembra (TK KBS) Pád Damasku predstavuje významný zlom v Sýrii. V nedeľu ráno zazneli v hlavnom meste výstrely – nešlo však o vojenské boje, ale o výstrely radosti. Obyvatelia Sýrie oslávili pád režimu prezidenta Bašára al-Assada a veria v nový začiatok. Kardinál Mario Zenari, apoštolský nuncius v Sýrii, vyjadril úľavu nad mierovým prechodom a apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby pozastavilo sankcie proti Sýrii. Tým by sa mohli otvoriť možnosti pre jej obnovu a stabilizáciu.  

Vyjadril nádej, že tento mierový prechod prinesie nádej a možnosť zmierenia pre obyvateľov Sýrie, pričom zdôraznil, že je dôležité pokračovať v dialógu so všetkými náboženskými a etnickými skupinami v krajine. Informoval, že povstalecké skupiny, ktoré ovládli Damask, už rokovali s biskupmi v Aleppe o vzájomnom rešpekte a ochrane náboženskej rozmanitosti. Zároveň však upozornil na neistotu v regióne a potrebu medzinárodnej podpory, aby sa krajina nevydala smerom k ďalším konfliktom.  

Medzinárodná situácia je neistá – Irak uzavrel hranicu Al-Qaim a Izrael posilnil vojenské pozície na Golanských výšinách. Zenari sa zároveň vyjadril o osude mladých Sýrčanov, ktorí dlhé roky nemali perspektívu, no teraz majú šancu vrátiť sa domov a budovať si novú budúcnosť. Rakúske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo na „usporiadaný a mierový prechod“ v súlade s rezolúciou OSN č. 2254, pričom poukázalo na dodržiavanie ľudských práv a ochranu menšín. Situácia v Sýrii ostáva neistá a medzinárodná spolupráca bude kľúčová pre jej stabilizáciu a mierový prechod do budúcnosti.

Biskup v Aleppe: „Momentálne sa môžeme len modliť“

Melkitický kňaz Hanna Ghoneim hovorí o súčasnej situácii v severosýrskej metropole Aleppe. Podľa jeho slov mesto prežíva „strašnú, vystrašenú zmes pokoja“, pričom miestni obyvatelia majú pocit opustenia a obávajú sa chaosu a násilia. Ghoneim vedie z Viedne charitatívnu organizáciu Korbgeinschaft, ktorá realizuje sociálne projekty v Sýrii. Podľa jeho správ je situácia v meste kritická: chýbajú základné životné potreby a pomoc v súčasných podmienkach nie je možná.  

Biskup z Aleppa Georges Masri odpovedal na otázku, ako by mohla medzinárodná komunita pomôcť: „Momentálne sa môžeme len modliť.“ Aleppe je podľa správ úplne ochromené – úrady sú zatvorené, školy a univerzitné priestory sú prázdne, a medzi 17. a 5. hodinou platí zákaz vychádzania. Dopravné možnosti sú obmedzené, palivo je takmer nemožné zohnať a jeho cena je vysoká. Mesto je bez polície a armády, a v prípade násilného činu neexistuje žiadne spravodlivé konanie.  

Organizácia Korbgeinschaft poskytuje pomoc prostredníctvom mladých dobrovoľníkov, ktorí distribuujú základnú pomoc, ako je jedlo, teplé oblečenie a iné základné potreby. Pomoc je zameraná nielen na kresťanskú menšinu, ale aj na mnohých moslimov v Sýrii. Medzi ich projekty patrí aj veľká pekáreň pri Damasku, ktorá poskytuje výživné a kvalitné chlieb za dostupné ceny pre najpotrebnejších. Podporovateľom projektu je viedenský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn.

Zdroje: Kathpress
Spracoval: M. Lipiak



( TK KBS, ka, ml; pz ) 20241209075   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]