Paríž 8. decembra (TK KBS) Parížsky arcibiskup Laurent Ulrich celebroval prvú svätú omšu v obnovenej katedrále Notre Dame. Počas liturgie vykonal aj konsekráciu nového oltára v presbytériu chrámu. „Veriaci i neveriaci, ste tu vítaní, aby ste sa pridali k radosti veriacich, ktorí oslavujú Boha,“ povedal vo svojej homílii.
Na slávnosti sa zúčastnil francúzsky prezidentský pár Emmanuel a Brigitte Macronovci, veľkovojvoda Henrich Luxemburský s manželkou a predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.
Svätú omšu koncelebrovalo takmer 100 biskupov z Francúzska a celého sveta, medzi nimi kardináli Timothy Dolan z USA, Dominik Duka z Česka, Béchara Boutros Raï z Libanonu a André Vingt-Trois z Francúzska. Pri slávení boli prítomní aj kňazi z každej z 106 farností parížskej diecézy a zástupca každej z katolíckych cirkví východného obradu.
Z iných kresťanských cirkví a náboženstiev sa zúčastnil prior komunity Taizé brat Matthew.
Po procesionálnom vstupe do katedrály arcibiskup Ulrich, sprevádzaný procesiou s farskými zástavami, privítal zhromaždených slovami: „Je to sám Kristus, ktorý vás tu prijíma.“ Následne požehnal vodu, ktorou pokropil zhromaždených veriacich, ako aj ambónu a nový oltár v presbytériu na znak ich posvätenia pre liturgické účely.
Liturgia slova a homília
Čítania boli prevzaté z liturgie 2. adventnej nedele. Arcibiskup vo svojej homílii zdôraznil, že veriaci z generácie na generáciu zakúšajú, že Boh ich nikdy neopúšťa.
„Napriek nešťastiam a násiliu v dejinách je ľudský život pre Boha taký vzácny, že vždy a všade vzbudzuje učeníkov, ktorí ukazujú cestu k víťazstvu života a k budovaniu všeobecného bratstva,“ povedal hierarcha. Dodal, že tak to bolo aj pri obnove katedrály Notre-Dame. „Dnešným dňom sa v určitom zmysle prekonáva bolesť z 15. apríla 2019,“ pripomenul, keď hovoril o tragickom požiari katedrály.
Arcibiskup povzbudil zhromaždených, aby nezostali len pri radosti z prítomnosti v katedrále, ktorá znova zažiarila vo svojej kráse. „Veriaci i neveriaci, ste tu vítaní, aby ste sa pripojili k radosti veriacich, ktorí ďakujú Bohu za to, že opäť získali svoj materský chrám,“ dodal a inšpiroval zhromaždených, aby podobne ako Madeleine Delbrêl pred sto rokmi dovolili Bohu, aby ich prenikol svojím svetlom.
Konsekrácia oltára a relikvie svätých
Pred liturgiou a po speve litánií ku všetkým svätým arcibiskup Ulrich konsekroval nový oltár z 800 kg bronzu, ktorý vytvoril umelec Guillaume Bardet.
Do oltára boli vložené relikvie piatich svätých, troch žien a dvoch mužov, ktorých životy sú spojené s parížskou arcidiecézou: sv. Márie Eugénie Milleret, sv. Magdalény Sofie Barat, sv. Kataríny Labouré, sv. Karola de Foucauld a blahoslaveného Vladimíra Ghikiho.
Pri slávení svätej omše prijali Eucharistiu okrem iných aj veľkovojvoda Henrich Luxemburský s manželkou a prvá dáma Francúzska Brigitte Macronová. Počas liturgie zaznel známy Händelov spev „Aleluja“ z oratória „Mesiáš“, v podaní katedrálneho zboru Maîtrise Notre-Dame de Paris.
Na záver arcibiskup požehnal nové svätostánky a po požehnaní sa zhromaždení veriaci obrátili k soške Panny Márie Parížskej, pred ktorou spievali hymnus „Alma Redemptoris Mater“. Odchádzajúceho arcibiskupa Ulricha sprevádzali potlesk a slová vďaky veriacich.
Charitatívny program po omši
Po omši sa konal „obed“ pre chudobných a ľudí, ktorí im denne pomáhajú prostredníctvom charitatívnych inštitúcií parížskej arcidiecézy.
Zdroj: E-kai
Nech je pohľad na túto klenbu zdrojom nezlomnej Božej nádeje, píše pápež pri znovuotvorení Notre Dame
Pápež František zaslal osobitné posolstvo arcibiskupovi Laurentovi Ulrichovi, parížskej cirkvi i celému francúzskemu národu pri príležitosti znovuotvorenia katedrály Notre-Dame v sobotu večer 7. decembra, päť rokov po ničivom požiari tohto ikonického chrámu.
„S veľkou radosťou sa pripájam k vašim myšlienkam a modlitbám, ako aj k modlitbám všetkých zhromaždených veriacich a prítomných počas tohto slávnostného dňa, keď sa vaša katedrála opäť otvára pre bohoslužby. Spomienka na strašný požiar, ktorý pred piatimi rokmi vážne poškodil túto budovu, je stále živá v našich srdciach. Prežívali sme obavu z toho, že by sme mohli stratiť majstrovské dielo kresťanskej viery a architektúry, storočné svedectvo vašich národných dejín. Dnes však smútok a bolesť ustupujú radosti, oslave a chvále.
Vzdávam hold všetkým – a najmä hasičom –, ktorí odvážne pracovali na záchrane tejto historickej pamiatky pred zničením. Rovnako vzdávam hold odhodlaniu verejných orgánov a veľkému prejavu medzinárodnej štedrosti, ktorá prispela k obnove. Tento impulz nie je len prejavom náklonnosti k umeniu a histórii, ale ešte viac – a ako je to povzbudivé! – dôkazom, že symbolická a posvätná hodnota takejto stavby je stále hlboko vnímaná od najmladších až po najstarších.
Chcem vyjadriť aj uznanie výnimočnej práci mnohých odborníkov, ktorí veľkodušne venovali svoje úsilie na to, aby Notre-Dame znovu zažiarila svojou nádherou. Je nádherné a povzbudzujúce, že sa múdro zachovali a zdokonalili zručnosti z minulosti. No ešte krásnejšie je, že mnohí pracovníci a remeselníci vnímali toto dobrodružstvo obnovy ako autentickú duchovnú cestu. Kráčali v stopách svojich predkov, ktorých jediná viera, prežívaná v ich práci, dokázala vytvoriť takéto majstrovské dielo, v ktorom niet miesta pre nič profánne, nepochopiteľné alebo vulgárne.
Nech je teda znovuzrodenie tohto obdivuhodného chrámu prorockým znamením obnovy Cirkvi vo Francúzsku. Povzbudzujem všetkých pokrstených, ktorí s radosťou vstúpia do tejto katedrály, aby cítili oprávnenú hrdosť a znovu sa prihlásili k dedičstvu viery. Drahí veriaci Paríža a Francúzska, tento dom, ktorý obýva náš nebeský Otec, je váš: vy ste jeho živými kameňmi. Tí, ktorí vás vo viere predchádzali, ho postavili pre vás: nespočetné zobrazenia a symboly, ktoré obsahuje, sú určené vám, aby vás bezpečne viedli k stretnutiu s Bohom, ktorý sa stal človekom, a aby ste znova objavili jeho nekonečnú lásku.
Notre-Dame čoskoro opäť privíta a bude obdivovaná obrovským zástupom ľudí zo všetkých vrstiev, prostredí, náboženstiev, jazykov a kultúr. Mnohí z nich hľadajú absolútno a zmysel svojho života. Viem, Excelencia, že pre nich budú dvere dokorán a že sa postaráte o ich veľkorysé a nezištné prijatie ako bratov a sestier. Nech vďaka svedectvu kresťanského spoločenstva vnímajú pokoj, ktorý prichádza z Božej chvály, a zakúšajú radosť z poznania a lásky k Bohu, ktorý sa stal blízkym, súcitným a nežným. Nech pri pohľade na oblúky tejto klenby, ktorá opäť zažiarila svetlom, zdieľajú nezlomnú Božiu nádej.
Vzývam ochranu Notre-Dame de Paris na Cirkev vo Francúzsku a na celý francúzsky národ a z celého srdca udeľujem svoje požehnanie vám i všetkým prítomným.“
Pápež František
Zdroj: VaticanNews, česká redakcia
Preložil a spracoval: M. Lipiak